Bojkot závodů v Ťumeni přišel Ukrajince draho. Ztratili kvótu jak mezi muži, tak mezi ženami. Úkol pro biatlonovou velmoc je tak jasný: Získat zpět ztracené pozice.
Ukrajina v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 37. Dmytro Pidručnyj, 45. Artěm Pryma, 69. Vladimir Sjemakov, 79. Serhij Semenov, 86. Ruslan Tkalenko
- Pohár národů mužů: 11. místo
- Pořadí SP žen: 11. Julija Džimová, 15. Vita Semerenková, 21. Valj Semerenková, 42. Anastasija Merkušynová, 52. Olena Pidhrušná, 53. Iryna Varvynecová
- Pohár národů žen: 6. místo
Loňská sezóna byla úspěšná především pro biatlonistky a nebýt bojkotu závodů v ruské Ťumeni, tak by Ukrajinky měly možnost si šest startovních míst uhájit. Na dobrý výsledek dosáhly ženy ve štafetě v Hochfilzenu, kde se díky výborné střelbě dokázaly dostat na stříbrný stupínek. Na ZOH se však neprosadily, tam skončila štafeta až jedenáctá.
Julija Džimová zazářila hned v úvodu sezóny třetím místem ze sprintu v Östersundu. Kvalitní sezónu zakončila na 11. místě. Na medaili dosáhla i Vita Semerenková, a to sice bronzem ze sprintu z francouzského Annecy.
Dobré výsledky zaznamenala i její sestra Valj Semerenková, která také párkrát pronikla do elitní desítky. I přes olympijský nezdar mohly být Ukrajinky celkem spokojené, na rozdíl od mužů byly vidět.
Muži prohráli souboj o pět startovních míst do SP s českou reprezentací a celkově během sezóny moc nezářili. Výrazný propad zaznamenal Serhij Semenov, který zažil jednu z jeho nejhorších sezón vůbec. Propadl se o 56 pozic a loni obsadil až 79. místo. Biatlonista, který v sezoně 2014/15 dokonce získal malý křišťálový glóbus za vytrvalostní závod, byl suverénně největším zklamáním. Nejlépe si z mužů vedl celkově ve SP 37. Dmytro Pidručnyj.
Foto: Valj Semerenková (Autor: Martin Kaděrka)
Co se událo před novou sezónou?
V týmu žen nastaly velké změny, po třech letech skončil trenér žen Uroš Velepec a odešel do Slovinska. Julija Džimová šla spolu s ním, a tak se připravuje se slovinským týmem.
Novým trenérem žen se stal Rus Andrej Prokunin, dříve za doping potrestaný biatlonista a naposledy trenér u Jihokorejců. Už třetím rokem v řadě bude muže koučovat Slovák Juraj Sanitra.
Téměř celý tým je zdravý, až na Irynu Varvynecovou. Ta přijde zřejmě o celou sezónu kvůli problémům s kolenem. Zatím mají trenéři stále z čeho vybírat, byť kariéru ukončila Marija Panfilovová.
Z reprezentace byli vyřazeni naturalizovaní Rusové Vladimir Sjemakov a Olexandr Žyrnij. Nesplnili očekávání. V březnu by se mohla objevit v ukrajinských barvách nově i přecházející Běloruska Darja Blašková.
Foto: Iryna Varvynecová (Autor: Petr Zbranek)
Klíčové otázky
Dokážou se ženy vrátit až na vrchol?
Otázku zůstává, zda se biatlonistky zvládnou vrátit zpět na úplnou špičku, tak jak tomu bylo například v sezóně 2013/14, kdy braly i zlato ze štafety na OH v Soči. Výměna generací se však blíží, přeci jen kariéra Vity Semerenkové (32 let), Valj Semerenkové (32 let) či Oleny Pidhrušné (31 let) se už může pomalu chýlit ke konci.
Nadějí pro nadcházející roky by mohla být juniorka Anna Kryvonosová, osmá žena pořadí IBU Junior Cupu. Ukrajinky by také potřebovaly získat zpět šest míst ve SP. Pomůže jim k tomu trenérská změna? Objeví se nová tvář? Zlepší se běžecká forma? To vše zjistíme už za pár dní.
Foto: Anna Kryvonosová (Autor: Petr Slavík)
Vzchopí se muži?
Muži potřebují vzpruhu. Velkým tahounem byl dříve už zmiňovaný Serhij Semenov. Minulou sezónu závodil nižším IBU Cupu. Především si pohoršil střeleckou bilanci, díky které býval tak úspěšný.
Celkově však muži krvácí na rychlosti běhu, jen si vzpomeňme, jak Adam Václavík dokázal v Oslu ve štafetě stáhnout ztrátu 27 sekund ze střelnice v posledním běžeckém kole na Vladimir Sjemakova.
Jestli kouč Juraj Sanitra změnil trochu styl treninků, nebo jestli využije pomoc juniorů, například medailisty z letošního MEJ Bogdana Cymbala, to je otázkou. Nebude jednoduché vybrat do závodu pouze čtyři závodníky, kteří by měli pozvednout Ukrajinu výše.
Foto: Bogdan Cymbal (Autor: Petr Slavík)
Uklidnily se vztahy?
Bojkot posledního dílu SP v ruské Ťumeni, projev nesouhlasu, nebo politika? Na konci sezóny byla situace v ukrajinském týmu hodně vypjatá. Dokonce prý nešlo tak úplně o bojkot, ale bylo to z čistě politického hlediska. Vztahy zejména v ženském týmu nebyly ideální. Uběhlo už hodně času a zlepšení je tak pravděpodobné. Nicméně tým působí trochu rozděleně (viz. Džimová). Zda je vše v pořádku a tým bude silný, to ukáže až čas.
Nepřehlédněte: Přehled všech preview před sezónou 2018/19
Hlavní foto: Julija Džimová (Autor: Jiří Zaňát)