Home > Preview > PREVIEW: Ukrajinský biatlon sází na štafety a slovenského kouče Sanitru

PREVIEW: Ukrajinský biatlon sází na štafety a slovenského kouče Sanitru

Celou ukrajinskou reprezentaci nově vede zkušený Slovák Juraj Sanitra. Podaří se mu navázat zejména na medailové úspěchy štafet z posledních let?

BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Ukrajina.

Ukrajina v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 17. Dmytro Pidručnyj, 23. Artěm Pryma, 58. Anton Dudčenko 67. Serhij Semenov, 93. Ruslan Tkalenko
 • Pohár národů mužů: 7. místo (kvóta: 5)
 • Pořadí SP žen: 25. Olena Pidhrušná, 33. Valj Semerenková, 36. Julija Džimová, 41. Vita Semerenková, 50. Anastasija Merkušynová, 60. Darja Blašková
 • Pohár národů žen: 6. místo (kvóta: 5)

Stalo se před sezónou

 • Kariéru ukončila Jana Bondarová, jejímž maximem ve Světovém poháru bylo 14. místo.
 • Juraj Sanitra se stal trenérem celé ukrajinské reprezentace. Zkušený Slovák v uplynulých čtyřech letech vedl muže a nyní k nim připojil i ženy.
 • Sanitra má k dispozici čtyři asistenty. U mužů mu asistují Alexej Kravčenko a Roman Pryma, u žen Igor Jaščenko a Olexandr Bilaněnko.
 • Individuálně se nadále připravují Julija Džimová, Olena Pidhrušná a Anastasija Merkušynová.
 • Mistry Ukrajiny se na konci září stali Artěm Pryma, Artěm Tyščenko a Andrij Docenko. Mezi ženami uspěly Olena Pidhrušná, Darja Blašková a Nadija Bjelkinová.
 • Dmytro Pidručnyj a Vita Semerenková prodělali během přípravy koronavirus.
 • Na závěrečném soustředění ve finském Vuokatti měli pozitivní test na koronavirus tři členové B týmu Artěm Tyščenko, Ruslan Bryhadyr a Alexandra Merkušynová. A tým se nákaze vyhnul.
 • Mateřskou přestávku si v sezóně 2020/21 dají Olga Abramovová a Julija Žuravoková.
Juraj Sanitra
Foto : Juraj Sanitra (© biathlon.com.ua)

Čtyři položky

1) Udělá Pidručnyj další krok vzhůru? Když se v roce 2019 stal Dmytro Pidručnyj v Östersundu mistrem světa, bylo to pro všechny překvapení. Každopádně i v minulé sezóně Ukrajinec dokázal, že to nebyl jen výstřel do tmy. V celkovém hodnocení Světového poháru skončil 17., nejvýše v kariéře. jeho nejlepším výsledkem bylo čtvrté místo z hromadného startu v Novém Městě na Moravě. V nadcházejícím ročníku by devětadvacetiletý biatlonista rád ustálil střelecké i běžecké výkony. Například ve zmíněném Novém Městě zazářil šestým běžeckým časem, ale jindy byl až v páté desítce. I 84% úspěšnost střelby nabízí prostor pro zlepšení.

Dmytro Pidručnyj
Foto: Dmytro Pidručnyj (Autor: Petr Slavík)

2) Silná mužská štafeta. Ukrajina vždy sbírala úspěchy v ženské štafetě, ale v uplynulém ročníku se dařilo i mužům. Ti byli v Novém Městě na Moravě druzí a celkově v hodnocení štafet pátí. I díky tomu se v Poháru národů posunuli z desáté příčky na sedmou. Klíčová byla životní forma Artěma Prymy (23. celkově ve SP) a návrat zkušeného Serhije Semenova po Novém roce. Ukrajinci nevynikající individuálně, kromě Pidručného a Prymy nikdo z nich nepronikl do elitní desítky, ale podávají vyrovnané výkony, což je pro štafetu klíčové.

Foto: Artěm Pryma (Autor: Petr Slavík)

3) Premiéra Sanitry u žen. Slovák Juraj Sanitra už dříve spolupracoval s Anastasií Kuzminovou a nyní se k ženám vrací. Bude to mít těžké. Ukrajinský ženský tým v minulých sezónách prakticky neexistoval, většina biatlonistek se připravovala individuálně. Na Sanitrovi bude, aby udržel tuhle směsici po kupě a ideálně ji omladil. Vždyť sestrám Semerenkovým je 34 let a Oleně Pidhrušné 33. Proto už na úvodní závody Světového poháru odcestuje dvaadvacetiletá Jekatěrina Bechová, která dosud mezi elitou startovala jen jednou. Jde o dvojnásobnou juniorskou mistryní světa z roku 2019 a juniorskou mistryni Evropy z letoška, která už pravidelně nastupovala mezi dospělými v IBU Cupu.

Valj Semerenková a Marte Olsbuová Røiselandová
Foto: Valj Semerenková a Marte Olsbuová Røiselandová (Autor: Petr Slavík)

4) Fenomén ženské štafety. Nejlepší Ukrajinka byla v celkovém hodnocení Světového poháru „až“ na 25. místě, přesto se ženská štafeta potřetí v řadě na mistrovství světa dočkala medaile, konkrétně bronzu. Právě ve štafetě se naplno projevují zkušenosti Ukrajinek, ale jak dlouho tahle medailová éra potrvá? Jedinou stálou členkou štafety, jejíž věk nezačíná trojkou, je pětadvacetiletá Anastasija Merkušynová. Čtyřiadvacetiletá Darja Blašková jela štafetu jednou, Bechová na premiéru čeká. Na úspěšnou přestavbu za pochodu to zatím nevypadá.

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Artěm Pryma
 2. Serhij Semenov
 3. Ruslan Tkalenko
 4. Dmytro Pidručnyj

Ženy

 1. Anastasija Merkušynová
 2. Julija Džimová
 3. Vita Semerenková
 4. Olena Pidhrušná

Cílová rovinka

Ukrajinští muži se pod vedení Juraje Sanitry sezónu od sezóny zlepšovali, Dmytro Pidručnyj může mít i medailové ambice. Slovákovy zkušenosti by mohly platit také u žen. Pokud se mu podaří do týmu zabudovat mladou naději Jekatěrinu Bechovou, tak by mohla být jeho mise úspěšná.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Olena Pidhrušná (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *