Americký biatlon nečekají lehké časy. Po olympijské sezóně skončili dlouholetí tahouni Lowell Bailey a Tim Burke a zatím se nezdá, že by je nastupující generace plnohodnotně nahradila. Ani u žen není situace růžová.
USA v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 32. Tim Burke, 35. Lowell Bailey, 36. Sean Doherty, 71. Leif Nordgren
- Pohár národů mužů: 13. místo
- Pořadí SP žen: 34. Susan Dunkleeová, 63. Clare Eganová
- Pohár národů žen: 19. místo
Po dvou letech američní muži přišli o pět startovních pozic ve Světovém poháru, ale jinak nezažili špatnou sezóny. Tim Burke se v 35 letech nadechl k několika skvělým výkonům, nejlépe byl čtvrtý. Pravidelné body sbírali i Lowell Bailey a Sean Doherty. Spolu s Leifem Nordgrenem tito muži vytěžili šesté místo z olympijské štafety.
Zato ženy zažily nejhorší sezónu od roku 2010 a Světový pohár budou nově objíždět jen ve třech. Místo má každopádně jisté 32letá Susan Dunkleeová, která se na konci minulého ročníku blýskla třetím místem v Oslu. Za ní bohužel ční velká mezera.
Foto: Tim Burke a Simon Eder (Autor: Petr Slavík)
Co se událo před novou sezónou?
Když vám skončí nejlepší biatlonista, je to problém. A co teprve, když skončí hned dva lídři. Dalo se však čekat, že Lowell Bailey v 37 letech, resp. Tim Burke v 36 letech ohlásí odchod. Přidal se k nim i Russell Currier, který se však mezi elitou výrazněji neprosadil.
Odešli také trenér mužů Jonas Johansson a trenér žen Jonne Kähkönen. Zůstal jen hlavní kouč Per Nilsson. Muže nově povede bývalý úspěšný německý biatlonista Michael Greis. Ženy dostal na starost Ital Armin Auchentaller, který opustil Švýcarky.
Klíčové otázky
Naváže Dunkleeová na výkony z konce minulé zimy?
Susan Dunkleeová už nám v minulosti ukázala, že se může rovnat těm nejlepším. Ve Světovém poháru byla čtyřikrát na stupních vítězů. Naposledy skončila třetí na závěr minulé sezóny v Oslu. Jinak se jí ale tolik nevedlo a celkově jí patřilo až 34. místo. O rok dříve přitom uzavírala elitní desítku.
Poměrně dobrá běžkyně se dlouhodobě pohybuje s úspěšností střelby kolem 78 %, což by mohl zlepšit nový trenér Armin Auchentaller. Jeho hlavní specializací je právě práce na střelnici.
Foto: Susan Dunkleeová (Autor: Petr Slavík)
Naplní Sean Doherty konečně svůj potenciál?
Je juniorským mistrem světa z roku 2016 a dokonce trojnásobným dorosteneckým mistrem světa z let 2013 a 2014. Dnes 23letý Sean Doherty však stále nedokázal naplno prodat svůj potenciál i mezi dospělými.
Jeho maximem ve Světovém poháru zůstává 13. místo z roku 2016. V minulé sezóně se i díky trochu zlepšené střelbě čtyřikrát vešel do dvacítky, ale při 81,8% úspěšnosti má stále na čem pracovat. Pokud svou výkonnost vyrovná, může zacelit díru pro duu Bailey a Burke.
Pomůžou týmu noví trenéři?
Dvaačtyřicetiletý Michael Greis je zatím mezi trenéry nováčkem. Od roku 2016 pracoval se švýcarskými juniory v Lenzerheide a čekalo se, že rozšíří trenérský štáb Němců. Nakonec ale přišla přeci jen lákavější nabídka.
U Američanů bude mít dost prostoru, aby ukázal, co v něm je. Cílem je uspět za čtyři roky v Pekingu. To už by mohl být pevnou součástí týmu 19letý syn českých rodičů Vašek Červenka, který se přes rok připravuje v Novém Městě na Moravě. Na letním MS zužitkoval domácí prostředí v osmé a deváté místo mezi juniory.
Foto: Ondřej Mánek a Vašek Červenka (Autor: Petr Slavík)
To Armin Auchentaller je sázka na zkušenost. V minulosti už u amerického týmu působil, navíc má za sebou angažmá u Itálie a Švýcarska. Mohl by doprovodit na cestě mezi elitu 18letou Chloe Levinsovou, která letos zazářila na Mistrovství světa juniorů dvěma šestými a jedním sedmým místem.
Nepřehlédněte: Přehled všech preview před sezónou 2018/19
Hlavní foto: Susan Dunkleeová (Autor: Petr Slavík)