V loňské sezóně zažil německý tým po odchodu Laury Dahlmeierové mírný ústup ze slávy. Žádná zlatá medaile na světovém šampionátu, ani jedno štafetové prvenství za celou sezónu. Taková bilance byla pro německý tým ještě před třemi lety nemyslitelná.
BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Německo.
Německo v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 8. Benedikt Doll, 11. Arnd Peiffer, 13. Johannes Kühn, 18. Philipp Horn, 38. Philipp Nawrath, 41. Simon Schempp, 59. Erik Lesser, 63. Roman Rees
- Pohár národů mužů: 3. místo (kvóta:6)
- Pořadí SP žen: 3. Denise Herrmannová, 6. Franziska Preußová, 16. Vanessa Hinzová, 37. Karolin Horchlerová, 66. Janina Hettichová, 79. Maren Hammerschmidtová, 86. Franziska Hildebrandová
- Pohár národů žen: 2. místo (kvóta:6)
Stalo se před sezónou
- Konec své biatlonové kariéry oznámila po minulé sezóně Nadine Horchlerová, která šokovala biatlonový svět vítězstvím v hromadném startu v Antholzi v roce 2017.
- V německém týmu skončil Gerald Hönig, který dohlížel na střelbu. Novým střeleckým trenérem se stal Engelbert Sklorz, se kterým v minulosti již spolupracoval Arnd Peiffer.
- Příprava německých biatlonistů byla výrazně zkomplikována vleklými zdravotními obtížemi důležitých opor. Vynucená tréninková pauza kvůli zranění byla během přípravy naordinována Karolin Horchlerové, Philippu Hornovi, Philippu Nawrathovi a vicemistryni světa z vytrvalostního závodu Vanesse Hinzové.
- Na německém šampionátu vybojovali zlaté medaile Hettichová, Herrmannová, Donhauser, Schmuck a Schempp. Donhauser a Schmuck tak promluvili do boje o účast ve Světovém poháru.
- V německém týmu stále zuří boj o místa ve Světovém poháru. Mezi ženami mají start zajištěný Denise Herrmannová, Franziska Preussová a Vanessa Hinzová. O zbylých třech volných místech se rozhodne mezi Janinou Hettichovou, Annou Weidelovou, Maren Hammerschmidtovou a Sophií Schneiderovou.
- U mužů je situace podobná. Kvalifikaci již mají jistou Benedikt Doll, Arnd Peiffer, Johannes Kühn a Philipp Horn. V Kontiolahti rovněž uvidíme i Lucase Fratzschera, který má jako vítěz IBU Cupu divokou kartu. Němcům tak zbývají dvě volná místa, kandidátů je však pět. Simon Schempp, Erik Lesser, Roman Rees, Dominic Schmuck a Johannes Donhauser.
Čtyři položky
1) Stabilizuje Herrmannová střelbu a zabojuje o glóbus? Denise Herrmannová se ve svém čtvrtém biatlonovém ročníku stala tahounkou německého týmu. V loňské sezóně udělala bývalá běžkyně na lyžích velký posun dopředu, což jí vyneslo celkovou třetí příčku ve Světovém poháru. Na vítězku Dorotheu Wiererovou přitom ztrácela pouhých 48 bodů. Od zisku velkého křišťálového glóbu ji držela především na začátku sezóny nevyrovnaná střelba. Velkou slabinou Herrmannové je především stojka, kde se loni držela jen na 72 %. Pokud dokáže Herrmannová tuto statistiku pro následující ročník vylepšit, bude nepříjemnou soupeřkou pro všechny ostatní konkurentky.
2) Probudí v sobě Schempp a Lesser svou dřívější sílu? Oba dva jsou individuálními mistry světa. Oba dva mají i individuální stříbrnou medaili z olympijských her. Dříve byli hlavními německými nadějemi a objevovali se na předních příčkách v téměř každém závodě. Poslední dvě sezóny však byly z jejich strany utrápené. Lesser sice získal v Antholzi dvě štafetové medaile, v hodnocení Světového poháru byl však až 59. Ani jeden z nich zatím ani nemá jistou účast v nejvyšší biatlonové soutěži a musí bojovat. Dle slov šéftrenéra Marka Kirchnera je především Schempp na dobré cestě zpět a cítí se ve velmi dobré formě. Podobné zvěsti však kolovaly i před minulou sezónou a nakonec se žádný velký návrat nekonal. Podaří se to ostříleným Němcům letos?
3) Němci hledají mladou krev. Úspěch německému biatlonu přináší již několik let stále ta stejná jména. Herrmannová, Hinzová, Preussová, Peiffer, Doll. Kromě nich se z aktivních německých závodníků v posledních dvou letech na stupně vítězů prosadili už jen Johannes Kühn a Roman Rees. Nové hvězdy by Němci potřebovali. Nadějí je u mužů především Philipp Horn, který je velmi dobrým běžcem, zatím však potřebuje zapracovat na střelbě. Mezi ženami ojediněle vystrčily růžky Anna Weidelová či Janina Hettichová. Jinak vše závisí na ostřílených pardálech. Změní se to letos?
4) Ukončí Němci dlouhé čekání na štafetový triumf? Štafety byly dříve německou parádní disciplínou. V loňské sezóně se však nepodařilo zvítězit v žádném závodě ženám ani mužům. Němky se mezi nejlepší tři dostaly jen ve dvou z šesti případů, jejich mužští kolegové vybojovali o jedno pódium více. Na prvenství čekají Němky od února 2019, muži dokonce o dva roky déle. V tvrdé francouzsko-norské konkurenci musí Němci spoléhat na stoprocentní výkon všech čtyř členů, v čemž v poslední době štěstí neměli. Často jim dobře rozjetý závod zkazila jedna nepovedená položka.
Očekávané složení štafet
Muži
- Philipp Horn
- Johannes Kühn
- Arnd Peiffer
- Benedikt Doll
Ženy
- Karolin Horchlerová
- Vanessa Hinzová
- Franziska Preußová
- Denise Herrmannová
Cílová rovinka
Největší naději mají Němci v Denise Herrmannové, která je jednou z favoritek na zisk velkého glóbu. Němcům chybí výrazný mladý talent, který by na sebe poutal pozornost a dodal impuls pokulhávajícím štafetám. Bez něj se na medailové žně z předcházejících let bude navazovat těžko.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Hlavní foto: Denise Herrmannová a Vanessa Hinzová (Autor: Petr Slavík)