Home > Téma > První výhra ve 22 letech. Davidová tím překonala řadu velkých biatlonistek

První výhra ve 22 letech. Davidová tím překonala řadu velkých biatlonistek

Markéta Davidová

Ukončením kariéry Darji Domračevové, Marie Dorinové Habertové, po věčných zdravotních trablích Laury Dahlmeierové i neúčasti Gabriely Koukalové se letos pootevřel větší prostor pro dlouhodobé čekatelky na vítězství. Své by mohly vyprávět Preußová, Džimová, Røiselandová i Vittoziová. Všechny v této sezóně okusily stupínek nejvyšší po mnoha letech.

Markéta Davidová ve 22 letech porazila všechny soupeřky již v 19. individuálním závodě ve Světovém poháru. Není jako zlatá novicka ani nejmladší, ani nejlepší, ale je mezi absolutní špičkou.

Obvykle se biatlonistky, i ty velmi úspěšné v juniorských kategoriích, pár let rozkoukávají, sem tam nahlédnou do elitní desítky, někdy i na pódium. Zvítězit se jim podaří po desítkách startů. S několika výjimkami. Jak jsou na tom s prvním kariérním vítězstvím ženy ze špičky let současných i nedávno minulých?

 • Trojnásobná vítězka celkového hodnocení Kaisa Mäkäräinenová čekala na vítězství pět let, dočkala se ve svém 92. startu při sprintu v Östersundu 2010. Bylo jí 27 let. Od té doby jich ještě 24 přidala.
 • Běloruská držitelka glóbu Darja Domračevová zvítězila ve 23 letech, ve čtvrté sezóně mezi dospělými, v 61. závodě mezi elitou. Opět ve sprint, v rodné zemi výše jmenované, v Kontiolahti.
 • Nositelka žlutého trikotu Dorothea Wiererová vystoupala na nejvyšší stupínek v individuálním závodě v Östersundu v roce 2015. Bylo jí 25 a šlo o její 76. start.
 • Druhá žena letošního hodnocení SP Lisa Vittoziová startuje ve Světovém poháru od juniorských let. Ač je jí teprve 23 let, slastné pocity z nejcennějšího kovu okusila až po 71 individuálních startech ve SP. Vítězný 72. přišel letos, v lednovém Oberhofu.
 • Pro 28letou Marte Olsbuovou Røiselandovou bylo šťastným střediskem Nové Město na Moravě v této sezóně, na zlato ze sprintu si počkala až do 94. závodu SP.
 • Její dosud úspěšnější kolegyně z reprezentace Tiril Eckhoffová započala kariéru ve Světovém poháru už v sezóně 2010/11, jako 24letá poprvé vyhrála svůj 51. závod – sprint v Östersundu v roce 2014.
 • Už od roku 2006 se ve Světovém poháru pohybuje, s mateřskými a „národnostními“ přestávkami, 34letá Anastasia Kuzminová. Její 36. start – sprint v Hochfilzenu – odstartoval v roce 2010 řadu dosud trvajících vítězství. Bylo jí 25 let.
 • V ještě juniorském věku (21 let) se místem zaslíbeným stalo Nové Město na Moravě pro další držitelku velkého křišťálového glóbu Lauru Dahlmeierovou. Ve sprintu, jejím teprve 30. závodě ve SP, potvrdila předpovědi o velkém talentu. K velmi přesné střelbě přidala na rychlosti a stala se pokračovatelkou slavné Magdaleny Neunerové.
 • Té ale stačilo k prvnímu vítěznému závodu pouze 17 startů. Sprint v Oberhofu vyhrála jako dvacetiletá v roce 2007 a její krátkou kariéru ozdobily tři křišťálové glóby.
 • Již 17. individuální start mezi biatlonovou elitou proměnila ve vítězství také česká držitelka velkého křišťálového glóbu Gabriela Koukalová. Cestu vzhůru odstartoval sprint v Pokljuce v roce 2012, když jí bylo čerstvě 23 let. Podobnost se zlatem ověnčenou Markétou Davidovou v této souvislosti se prostě nabízí. Obě jablonecké rodačky putovaly po brzkém vítězství v nižším poháru na nejvyšší stupínek ve Světovém poháru poprvé ve vyšší nadmořské výšce. Obě jsou lyžařskými talenty s „juniorsky“ nevyváženou a pomalejší střelbou. I když Koukalová měla v roce vítězství úspěšnost 85 % a Davidová o téměř 10 % nižší. Obě získaly premiérová zlata v první úplné sezóně mezi dospělými.
 • Všechny biatlonové velikánky, co se prvního vítězství týče, ale poráží lyžařka, tedy bývalá. Denise Hermannová si na krk pověsila zlatou medaili loni v pouhopouhém 11. startu ve Světovém poháru, ve sprintu (a hned poté ve stíhačce) v Östersundu. Ve věku, kdy už jiné biatlonistky pomalu končí, ve 29 letech. Na další vítězství, ani pódium, tato superrychlá leč podprůměrně přesná žena zatím nedosáhla.

Markéta Davidová přistála na biatlonovém závodním vrcholu ve Světovém poháru velmi záhy. Jestli a kolikrát slastné pocity zopakuje, je jen na ní. Má k tomu ale všechny předpoklady.

Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *