Home > Novinky > Rusko ztratí kvůli prohřešku Vasiljevové kvótu. Otázka navrácení práv v IBU se odkládá

Rusko ztratí kvůli prohřešku Vasiljevové kvótu. Otázka navrácení práv v IBU se odkládá

Margarita Vasiljevová

Ruský tým doplácí na antidopingový prohřešek Margarity Vasiljevové. Kvůli vyškrnutí jejího jména z výsledkových listin přijdou ruské ženy o jednu kvótu.

Margarita Vasiljevová si od září odpykává 18měsíční trest za vynechání tří antidopingových kontrol. Kromě toho IBU zruší všechny její výsledky od 4. února, což mimochodem znamená, že Rusko přijde o 10. místo ze štafety v Canmore a 7. místo ze smíšené štafety v Soldier Hollow.

Kvůli tomu se ruské biatlonistky v Poháru národů propadnou ze čtvrtého místa na šesté, čímž se sníží jejich kvóta pro nadcházejícící sezónu ze šesti startujících na pět. Maximální kvótu by na jejich úkor měly získat Švédky.

Rusko nepotěšilo ani dění na víkendovém mimořádném kongresu IBU v Mnichově, kde se neřešilo navrácení plných členských práv. Nadále se tak nemohou v Rusku konat závody, ruští funkcionáři nemohou být zastoupeni ve vedení IBU a nemají hlasovací právo.

Zařazení této otázky navrhlo Bělorusko, tradiční ruský spojenec v IBU, ale členské země byly proti v poměru 24 ku 19. Podle IBU otázka navrácení práv nebyla na místě, protože Rusko splnilo jen 6 z 12 podmínek. Rusům stále zbývá uhradit 150 tisíc ze 700 tisíc eur za náklady na vyšetřování svých biatlonistů. Porušením podmínky byl i prohřešek Vasiljevové.

Možné navrácení práv se bude řešit nejdřív v září 2020 na řádném kongresu IBU v Praze.

Zdroje: TASS, 2, 3
Foto: Margarita Vasiljevová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *