Home > Novinky > Ruský dopingový skandál se může dotknout i biatlonu

Ruský dopingový skandál se může dotknout i biatlonu

dopingový skandál

dopingový skandál

Především atletikou otřásl dopingový skandál, kvůli němuž můžou být ruští atleti vyloučeni z vrcholných soutěžních včetně Olympijských her v Riu. Zasaženým sportů však může být daleko víc, mezi nimi i biatlon.

Zničené vzorky

„Není důvod si myslet, že atletika je jediným sportem, který byl v Rusku ovlivněn dopingem,“ píše se přímo ve zprávě kterou vydala Světová antidopingové agentura WADA. V prosinci loňského roku mělo být v Ruské antidopingové laboratoři těsně před příjezdem zástupců WADA zničeno více než 1400 vzorků. K tomuto činu měl dát pokyn přímo ruský ministr sportu.

Je velmi pravděpodobné, že zničené vzorky nebyly jen z atletiky. Ruská antidopingová agentura totiž zpracovávala testy pro minimálně 20 dalších sportů. A mezi nimi je právě i biatlon.

Ruští dopingoví hříšníci

V minulosti byla kvůli užití zakázaných látek potrestáno řada ruským biatlonistů. V letošním roce byl postižený Alexander Loginov, v tom minulém Jekatěrina Jurjevová a Irina Starychovová. Pokud zapátráme ještě dál, tak přijdeme i na velmi známá jména jako jsou Albina Achatovová, Dmitrij Jarošenko či Olga Medvedcevová.

To, jak to v ruském týmu fungovalo, popisoval i bývalý kouč ruských žen Wolfgang Pichler. Němec se svěřil, že mu náhlý vzestup Jurjevové byl hned podezřelý. Šel s tím za šéfem ruského biatlonu, ale nic se nedělo. Podle Pichlera dopingoví hříšníci patřili do tréninkové skupiny Vladimira Korolkeviče, který pak byl paradoxně povýšen nad úroveň Pichlera a ještě v minulé sezóně působil v roli hlavního kouče Rusek.

Možná, že tohle byl hlavní důvod tajemného odchodu Pichlera z Ruska. Uznávaný odborník měl výsledky a stáli za ním i jeho svěřenci, otevřeně ho podpořila například Olga Zajcevová. Pozitivní je alespoň to, že nyní Korolkevič již v trenérském týmu Ruska nefiguruje.

Použité zdroje: nytimes.com, REUTERS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *