Home > Preview > Týmy před sezónou 2015/2016: Švýcarsko

Týmy před sezónou 2015/2016: Švýcarsko

Švýcarsko

Švýcarsko

Vynikající sesterské trio Gasparinových, velmi talentovaná Lena Häckiová a slušně jezdícící muži v čele s Benjaminem Wegerem. Švýcaři mají pro nadcházející sezónu výborné karty.

O týmu

Oproti jiným týmům byla příprava Švýcarů celkem neobvyklá. Samozřejmě nechyběly tradiční destinace jako Oberhof, Ruhpolding či Prémanon. Hodně se trénovalo v domácích podmínkách, v Magglingenu, v Andermattu či v Lenzerheide. Jelo se i do sousední Itálie, do Martellu a na ledovec Schnalstal. Všem přišla určitě vhod Kréta. O závěr na sněhu se postaral Beitostölen.

Nejpozoruhodnější ovšem byly tréninkové dny v už zmíněném Lenzerheide. Švýcarský tým tam mohl už od začátku listopadu využít 1,5 kilometru dlouhý okruh pokrytý sněhem. V Evropě naprostý unikát. Není divu, že si tuto přípravu Švýcaři velmi pochvalovali.

Benjamin Weger

Posted by Swiss Biathlon Team on 8. listopad 2015

Už to vypadalo, že se švýcarské reprezentaci v pauze mezi sezónami vyhnou větší zdravotní problémy, ale nakonec přece jen jeden zádrhel přišel. Mario Dolder se v Lenzerheide zranil při pádu a do Světového poháru naskočí nejdřív po Novém roce.

Poměrně těžko se dá určit současná forma Švýcarů. V létě se totiž nejelo moc domácích závodů, mezinárodní konfrontace pak chyběla úplně. Na co se dá konkrétně ukázat, je vzestup zvláště švýcarských žen. To si můžeme doložit grafem, jenž znázorňuje umístění Švýcarek v Poháru národů za posledních 10 let.

graf Švýcarsko

Nezapomeňme ovšem ani na švýcarské muže. Ti v loňském Poháru národů skončili dokonce na osmém místě. Díky tomu budou moci po pěti letech do závodů znovu posílat hned pětici závodníků.

Složení reprezentace

Od národního týmu po B tým čítá švýcarská reprezentace pět mužů a čtyři ženy. Švýcarky se díky věkovému průměru kolem 24 let řadí k nejmladším týmům, o zhruba dva roky starší muži se rozhodně také neřadí k veteránům.

Národní tým

Elisa Gasparinová, Selina Gasparinová, Benjamin Weger

A tým

Aita Gasparinová, Lena Häckiová, Mario Dolder, Ivan Joller, Serafin Wiestner

B tým

Jeremy Finello

C tým

Tanja Bissigová, Irene Cadurischová, Sabine di Lallová, Susi Meinenová, Flurina Volkenová, Severin Dietrich, Martin Jäger, Eligius Tambornino, Till Wiestner

Realizační tým

trenér mužů: Jörn Wollschläger, trenér žen: Armin Auchentaller, asistent trenéra mužů a trenér týmu pro IBU Cup: Armin Kasslatter, trenér týmu pro IBU Cup Christian Stebler

Die Sportler und ihre Coaches auf dem Schnalstalgletscheruntere Reihe von links nach rechts:Armin Auchentaller, Lena…

Posted by Swiss Biathlon Team on 16. říjen 2015

Koho sledovat

Selina Gasparinová – V únoru porodila nejstarší ze sester Gasparinových dceru, teď je připravena opět plnit roli švýcarské jedničky. Předsezónní testy výkonnosti dopadly skvěle, což naznačuje, že se Selina bude chtít vrátit ke svým výkonům před mateřskou pauzou. A ty byly vynikající, za vše hovoří stříbro z Olympijských her v Soči.

Elisa Gasparinová – Měla zastoupit svou sestru Selinu na pozici švýcarské jedničky a to se jí taky povedlo. Ale snad nikdo nečekal, že se Elise bude dařit až tak moc. V hodnocení Světového poháru vybojovala 23. místo, čímž si o 31 příček vylepšila své maximum.

Lena Häckiová – Švýcaři jí označují jako neskutečný talent a věští jí skvělou budoucnost. Ve dvaceti letech už má na kontě jednu 12. příčku ve SP. Na svůj věk je velmi rychlá, ale trápí ji katastrofická střelba. V loňské sezóně se dostala s úspěšností sotva nad 60 %.

Benjamin Weger – Loni mu v celkovém pořadí patřilo životní 17. místo, i když paradoxně nerozšířil svou sbírku čtyř pódií. Takhle vysoko dokázal Weger vystoupat i s tím, že se mu příliš nedařilo střelecky, vleže i vestoje se pohyboval kolem 80 %.

Švýcarsko H2H

Prognóza

Už loni jsme mohli sledovat zajímavé výsledky švýcarské mužské štafety, která byla mimo jiné 7. na MS v Kontiolahti. Tohle ovšem bude těžké zopakovat, i kvůli zdravotním problémům Doldera. Elitní desítka bude určitě úspěchem. Švýcarské ženy se sice v minulé sezóně do TOP10 dostali jen jednou, ale se Selinou Gasparinovou ambice narostou. Jezdit do 8. místa je vzhledem k papírovým kvalitám povinnost. Podobnou hranici úspěchu či neúspěchu by mohl mít mix.

Obecně platí, že mají ve Švýcarsku problémy zvlášť se střelbou. Na té budou záležet individuální výsledky. Selina Gasparinová však tyto trable mít nebude a návrat po porodu si osladí několika pódii. Výkonnost Elisy Gasparinové a Leny Häckiové nebude tak stabilní, ale obě dámy mají na dílčí umístění v TOP10. Větší ambice bude mít Benjamin Weger, který by mohl dorážet na elitní desítku celkového pořadí Světového poháru. Další muži se na nejvyšší příčky neprosadí, solidní body však sbírat budou.

Použité zdroje: swiss-ski.ch, biathlonworld.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *