Foto: Anton Šipulin (© biathlonrus.com)
Na loňskou sezónu by chtěli ruští biatlonisté co nejrychleji zapomenout. Proto už mají v hlavách tu příští. A neurčili si zrovna malé cíle.
Příprava v Ruhpoldingu
Letní přípravu si Rusové zpestřili kempem v Ruhpoldingu. Je to logické, právě z tohoto městě pochází jejich trenér Ricco Groß. „Znám to tu moc dobře. Vím o všech cyklistických trasách a není problém ani s organizování tréninků v posilovně.“
Groß si i s dalšími trenéry společně se závodníky zahrál fotbal či pozemní hokej, všichni také sledovali fotbalové Euro. To všechno ale až po náročných tréninkových dávkách, které popsal Alexej Slepov. „Tréninky byly velmi náročné, trvaly 5 až 6 hodin denně. Po nich můžete jen spát, to samé platí o večeru.“
Rusové i nadále zůstávají v Evropě, přesunuli se do rakouského Ramsau.
Vyšší cíle
Náročná příprava trochu odráží zřejmě i nespokojenost s uplynulou sezónou. Rusko muselo skousnout těžký debakl na Mistrovství světa, kde nezískalo ani jednu medaili. Třetí příčkou Antona Šipulina v celkovém pořadí a stejnou pozicí v Poháru národů se vnímání ročníku nezlepšilo.
„Naším cílem je získat dvě medaile na Mistrovství světa, jednu individuální a jednu týmovou. V Poháru národů jsme byli loni třetí, teď chceme být výše,“ představuje Groß cíle pro nadcházející sezónu.
Šipulin opět mimo tým
Model z minulých let opakuje Anton Šipulin. Ruský lídr se znovu připravuje individuálně, i když za to byl třeba v minulé sezóně kritizován. Hlavně v době, kdy se mu hrubě nepovedly úvodní závody. Šipulin přitom vyhlašoval útok na velký křišťálový glóbus.
Samotný trenér ruských mužů však nevidí v Šipulinově tréninkovém přístupu problém. „Anton trénuje s Alexejem Volkovem. Rozhodl se tak sám. U tak výborného závodníka je to normální. Mohl by se k nám přidat na některém z letních kempů.“
Negativní reakce
Ruský tým přeci jen najde i pár pozitivních okamžiků na loňské sezóně. Třeba premiérové pódium talentovaného Maxima Cvetkova. „Díky pódiu si víc věřím. Dřív jsem si myslel, že jsou Fourcade se Schemppem neporazitelní, ale ten výkon mi ukázal, že s nimi můžu závodit,“ těší 24letého biatlonistu.
Cvetkov byl i přes své dobré výsledky stejně jako jeho kolegové svědkem kritických reakcí ruského tisku a fanoušků. „Byla to má první kompletní sezóna ve Světovém poháru. Byl jsem překvapený, kolik novinářů na závody jezdilo. Internet je zaplaven komentáři, které jsou často negativní. Ale po čase se proti tomu stanete imunní.“
K tématu ne příliš povzbudivých vzkazů má co říct i Alexej Slepov. „Jako sportovec se snažíte těm článkům vyhnout, ale často se o různých negativních komentářích dozvíte od rodičů. Je to horší, když to slyšíte od rodiny, Zasáhne vás to víc než při sledování TV či čtení internetu.“
Pozitivní krok
V ruském týmu se tradičně protáčelo velké množství závodníků a změna nepřišla ani po příhodu německého kouče. „Někdy jsme měnili sestavu jen proto, že bylo moc závodů. Třeba jsem řekl Maximovi, že nebude startovat v Hochfilzenu. Byl překvapený a ptal se proč. Řekl jsem mu, že by toho na něj po třech startech v Östersundu bylo moc. Odpočinul si a v Pokljuce měl nejrychlejší běžecký čas. Bylo to pro něj takové malé vítězství a pochopil to,“ vysvětluje Groß.
Zanedlouho 46letý trenér se pustil i do bilancování svého prozatímního působení v Rusku. „Začal jsem u týmu před rokem a myslím, že jsme udělali krok správným směrem. Zabudování mladých borců jako jsou Matvej Jelisejev, Anton Babikov a Petr Paščenko bylo důležitým a pozitivním krokem.“
Zdroj: Biathlonworld.com