Home > Téma > Shrnutí Hochfilzen: Staronoví lídři, německé výpadky, norská nadvláda a české rychlonožky

Shrnutí Hochfilzen: Staronoví lídři, německé výpadky, norská nadvláda a české rychlonožky

Norové mohou Hochfilzen považovat za svůj druhý domov. Kromě jediné sebrali zbytku světa všechny zlaté medaile. Vedou hodnocení národů, Johannes Thingnes Bø se vrátil do žlutého a jen Dorothea Wiererová severským tlakům odolala. Až štafeta trochu pozvedla náladu neúspěšné německé reprezentaci, trápili se Švédové, překvapily Rusky. A česká reprezentace, ač bez medaile, odjíždí s úsměvem. Loňský propadák byl zapomenut. Zvlášť díky ženám.

Co ukázalo druhé kolo biatlonového zápolení mezi muži?

Johannes Thingnes Bø dvěma zlaty opět uzmul žluté číslo zpět, není už ale tím, kdo by běžecky pole válcoval o parník. Se šesti zlaty je nově druhým mužem Hochfilzenu za krajanem Bjørndalenem.

Po Švédsku lídr Martin Fourcade se opět neusmívá, v klíčových okamžicích dělá nečekané střelecké chyby. Po sedmi letech v Hochfilzenu přišel o výsadu stání na stupních (dvakrát desátý) a v celkovém hodnocení je až pátý, na Nora ztrácí 57 bodů oproti 49 loni. A hlavně je nevídaně o 2 % méně úspěšný ve střelbě.

Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Nora nahání vedle Fourcada další tři muži země galského kohouta, ve sprintu druhý Simon Desthieux a ve stíhačce poprvé v kariéře bronzový a ve čtyřpoložkovém závodě bezchybný Émilien Jacquelin, i nesmírně rychlý Quentin Fillon Maillet, který ani letos na Hochfilzen medailový recept nenašel (14. a 9.). Z Rakouska odjíždí Francouzi do své domoviny jako třetí, pátý, sedmý a osmý muž Světového poháru.

Tarjei Bø je jediným biatlonistou, který všechny závody v sezóně dokončil na rozšířeném pódiu, ale medailovou sbírku ve svém nejúspěšnějším středisku nerozšířil. Přijel jako druhý a odjíždí jako čtvrtý muž Světového poháru, 6 bodů před fenomenálním Francouzem.

Foto: Tarjei a Johannes Bøovi

Jako zjevení působí ve SP Rus Matvej Jelisejev, do této sezóny jednou šestý v NMNM 2016. Sice zaostává za top běžci, ale výborně mu to střílí, na kontě má ze všech střeleb pouze dvě minely! Ve sprintu mu další pobyt na bedně překazil repre kolega a druhý muž celkového hodnocení Alexandr Loginov, ve stíhačce dojel 11., v poháru je šestý.

Věčný soupeř Ondřeje Moravce, Slovinec Jakov Fak, Hochfilzenu umí. Na střelnici vyčistil všech 30 terčů a odměnou mu bylo čtvrté místo ve stíhačce.

Závody v domácím středisku vynechal pro nemoc Simon Eder, v mladém Felixi Leitnerovi mu ale roste zdatný nástupce. Osmé místo ve sprintu je jeho druhým nejlepším umístěním.

Z výsledkového útlumu se nedokázali dostat Němci, nejlépe 11. byl ve sprintu Benedikt Doll. Především střelba dělá vrásky na čele Simonu Schemppovi, který má přitom středisko v Jižním Tyrolsku hodně v oblibě. Stříbrná štafeta na závěr zastávky se jim povedla a už potřetí za sebou nechyběli na bedně.

Foto: Vyčerpaný Benedikt Doll (Autor: Petr Slavík)

Až kruté jsou výsledky z Rakouska pro muže tří korunek. Na další kolo odjíždějí bez jediného individuálního bodu, po loňském vítězství štafeta brala až 10. místo.

A mezi ženami?

Dorothea Wiererová v Hochfilzenu navýšila svůj náskok, tentokrát před Norkou. Zopakovala loňskou výhru ve sprintu, jen skvostná běžecká forma ji udržela v top desítce stíhačky, kde hned pětkrát chybovala.

Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Zastávka se mimořádně vydařila Norkám. Vítězná štafeta si polepšila od loňska o 5 míst, Tiril Eckhoffová poprvé v kariéře ovládla stíhačku, čisté konto měla poprvé od sezóny 17/18, ve čtyřpoložkovém závodě poprvé absolutně. Mladá Tandrevoldová má celkem pět medailí, z toho dvě získala letos v Rakousku. Druhá žena Světového poháru byla v této sezóně zatím jednou 25., všechny ostatní výsledky včetně štafet nepřesáhly 4. místo. Jen Marte Olsbuová Røiselandová rakouské pódium stále vyhlíží (7. a 17.)

Foto: Ingrid Tandrevoldová (Autor: Petr Slavík)

Ženská vládkyně tyrolského areálu Kaisa Mäkäiräinenová se sedmým místem ve stíhačce znovu vrátila do elitní desítky. Totéž platí pro ve Švédsku neúspěšnou Paulínu Fialkovou (4. a 5.).

Ruska Světlana Mironovová tu získala svou první medaili a je ve Světovém poháru desátá.

Švédka Hanna Öbergová dosáhla na první medaili v tomto středisku i v sezóně, celkově do Francie odjíždí na třetí příčce.

Foto: Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)

Předsezónní předpoklady ani v druhém kole nenaplnila Lisa Vittozziová (23., 25.), celkově až 19. biatlonistka, o 17 bodů porážená i Evou Kristejn Puskarčíkovou a 6 bodů před Lucií Charvátovou.

Historicky poprvé žádná Němka nebodovala ve sprintu, v žebříčku je nejvýše až 18. Franziska Preußová, předpokládaná jednička Denise Herrmannová odjíždí z Rakouska bez bodu jako 25., navíc třemi trestnými koly poslala štafetu až na 12. místo, ve středisku historicky nejhorší.

Druhá vítězná štafeta Norek až tolik nepřekvapila, co ale biatlonový svět zaskočilo, je obhájení stupňů zkušenými Švýcarkami. Trochu to připomíná českou pohádku, která 13. prosince 2014 bronzem odstartovala v Hochfilzenu cestu za malým glóbem.

Češi v Hochfilzenu? Minulé nezdary zapomenuty

Jen Adam Václavík a Michal Šlesingr odjíždí z druhého kola bez bodů, nejstaršímu biatlonistovi v poli ani poslední individuální závod v Rakousku lásku k němu nepřinesl.

Všechny Češky bodovaly v obou závodech. O první tyrolské body šlo pro Markétu Davidovou a Jessicu Jislovou, která na ně čekala rok.

Lucie Charvátová (6. ve sprintu) a Eva Kristejn Puskarčíková (8. ve stíhačce) vstoupily do elitní desítky. Pro Charvátovou se tak stalo po čtyřech letech, pro druhou jmenovanou po téměř dvou letech (2018 byla 10. v Oberhofu).

Foto: Lucie Charvátová (Autor: Petr Slavík)

Markéta Davidová nepřišla zdejší střelnici úplně na chuť, ve všech závodech mířila mimo terč alespoň dvakrát, v celkovém hodnocení je 11. Eva Kristejn Puskarčíková 15., Lucie Charvátová 27., Jessica Jislová 38. První dvě zatím bodovaly v každém závodě a jsou žhavými kandidátkami na hromadný závod ve Francii. I Lucie Charvátová je po Hochfilzenu v lepším postavení než byla loni nejlepší Češka – 32. Markéta Davidová.

Potěšující je běžecká forma ženského týmu, která vynikla ve štafetě, kdy byly Češky ze všech nejrychlejší.

Foto: Eva Kristejn Puskarčíková a Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Pro první body v Hochfilzenu si za 29. místo ve sprintu dojel nejmladší bodující muž ve startovním poli (příští týden oslaví 21. narozeniny) se 13. během Jakub Štvrtecký. Stíhačka už další příděl nepřinesla.

Jediným mužem bodujícím letos v každém závodě je Michal Krčmář, 23. muž celkového hodnocení, Ondřeji Moravcovi patří 34. místo, Jakubovi Štvrteckému 43., Michal Šlesingr je 63. a Adam Václavík 51.

Foto: Jakub Štvrtecký před Alexandrem Loginovem (Autor: Petr Slavík)

Co se v Rakousku opravdu povedlo, byly obě štafety. Šesté ženy i s jedním trestným kolem a 12 dobitími loňské umístění o tři místa vylepšily. Muži jeli v premiérovém složení, s benjamínkem na posledním úseku, bez Ondřeje Moravce a v Rakousku naposledy s Michalem Šlesingrem. Všichni zaslouží pochvalu. Pátým místem vyrovnali sedm let starý výsledek, kdy byl finišmanem jejich trenér. Díky štafetám se v hodnocení národů posunuli muži na 7. místo, deváté ženy stíhají Italky.

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *