Home > Závody > SP Hochfilzen: Favorizované Němky kralovaly štafetě. Potěšily šesté Češky

SP Hochfilzen: Favorizované Němky kralovaly štafetě. Potěšily šesté Češky

Laura Dahlmeierová

Laura Dahlmeierová se raduje z prvního vítězství v této sezóně. V Hochfilzenu jí k tomu ve štafetě výrazně pomohly její krajanky. Konečně se mohli usmívat i čeští trenéři. Jejich svěřenkyně dojely na kvalitní šesté příčce.

V minulé sezóně vyhrály Němky všech pět štafet a radovaly se i v té první letošní. Vanessa Hinzová, Franziska Hildebrandová a Maren Hammerschmidtová odvedly na svých úsecích dobrou práci a Laura Dahlmeierová už si vítězství nemohla nechat vzít.

Boj o druhou příčku byl otevřenější. Nakonec dopadl nejlépe pro ty nejpřesnější střelkyně. Ukrajinky potřebovaly jen pět náhradních nábojů a Olena Pidhrušná je dovezla o 45 sekund za Německem. Přes minutu ztrácela díky výbornému výkonu Anaïs Bescondové Francie. Čtvrtá příčka patřila Ruskám a pátá Švýcarkám. Tyto štafety měly důvod ke spokojenosti.

Příjemná byla i šestá pozice České republiky. Eva Puskarčíková rozjela závod spolehlivě, patřila jí pátá příčka. Jessica Jislová následně i kvůli trestnému kolu pohoršila českému týmu na jedenácté místo. Skvěle se ale vedlo Markétě Davidové. S pouhým jedním dobíjením předávala jako sedmá. Na svém úseku byla třetí nejlepší. Veronika Vítková poté riskovala při střelbě, ale do boje o medaile už nezasáhla.

Průběh závodu

Dobrý start Puskarčíkové

Od samotného začátku se Eva Puskarčíková pohybovala v popředí. Byla si vědoma toho, že musí štafetu dobře rozjet. Na první střelbě se jí to povedlo, dobíjela jen jednou. Až do druhé položky pak dojížděla vláček, na jehož čele se pohybovaly Paulína Fialková, Elisa Gasparinová či Marie Dorinová Habertová.

Francouzská pohroma

Oproti štafetě mužů se podmínky na střelnici uklidnily. Je tři štafety musely na prvním úseku absolvovat trestné kolo. O to větším překvapením bylo, když Dorinová Habertová po stojce kroužila dokonce dvakrát. Málem ji na trestný okruh doprovodila i Puskarčíková, ale posledním náhradním nábojem se zachránila.

Skvělý výkon Hinzové

Na předávku dorazila Eva Puskarčíková jako pátá, se ztrátou půl minuty na výborně jedoucí Vanessu Hinzovou. Němka i s dvojím dobíjením najela na Naděždu Skardinovou 18,4 sekundy. Třetí příčku drželo Slovensko zásluhou Paulíny Fialkové.

Vanessa HinzováFoto: Vanessa Hinzová (Autor: Petr Zbranek)

Čelo se srovnává

Zkušená Franziska Hildebrandová přišla velmi rychle o slušný náskok. Po využití dvou náhradních nábojů ji dotáhly Irina Kryuková, Julija Džimová, Selina Gasparinová a Hanna Öbergová. Jessica Jislová ztrácela 36 sekund poté, co musela dvakrát dobíjet.

Trestná kola přibývají

Ivona Fialková zaznamenala na čtvrté střelbě tři chyby, Kryuková dvě. Norka Fenneová přidala další minelu ke dvěma trestným kolům z prvního úseku. A 150 metrů navíc čekalo i na Jessicu Jislovou.

Po polovině v čele Ukrajinky

Ani jednou na druhém úseku nechybovala Julija Džimová, která zajistila Ukrajině vedení o 19,4 sekundy před Švýcarskem. Ale i Selina Gasparinová si vedla velmi dobře, stejně jako Hanna Öbergová. Jedenácté Česko už ztrácelo minutu a půl. Markéta Davidová tak měla co dělat.

Julija DžimováFoto: Julija Džimová (Autor: Petr Zbranek)

Skvělá ležka Davidové

Nebylo překvapením, že Valj Semerenková začala na třetím úseku ztrácet svůj náskok. Díky dobré střelbě se ale nadále držela o nějakých deset sekund před duem Lena Häckiová a Maren Hammerschmidtová. Rychlá ležka posunula vpřed Markétu Davidovou. Česká štafeta už byla osmá.

Vedení se vrací Němkám

Rychlost Valj Semerenkové na trati ani na střelnici nebyla taková, aby stačila na udržení první příčky. Tu převzala pro Německo Maren Hammerschmidtová. Na svém úseku si vystačila s jedním náhradním nábojem a předávala o 14,7 sekundy před Švýcarskem a o 26,4 sekundy před Ukrajinou.

Fantastická Davidová

O takovém výkonu Markéty Davidové se snad Zdeňku Vítkovi nezdálo ani v nejrůžovějším snu. Po nule vleže česká juniorka jen jednou dobíjela vestoje a předávala jako sedmá. Na třetím úseku si vedly líp jen Hammerschmidtová s Häckiovou. Davidová potěšila i pátým běžeckým časem.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Jiří Zaňát)

Česko se blíží medailovým příčkám

Jedno dobíjení vleže nemuselo vůbec mrzet Lauru Dahlmeierovou. I tak rozšířila svůj náskok na Ukrajinku Pidhrušnou na více než půl minuty. Dvě trestná kola Cadurischové naopak výrazně zdržely do té doby výborné Švýcarsko. Po nule Veroniky Vítkové se medailovým příčkám blížila Česká republika.

Němky deklasují konkurenci

Laura Dahlmeierová jednou dobíjela i na stojce, ale to nebyla významná komplikace v cestě za vítězstvím. Podobně si vedla Olena Pidhrušná a ani ona neměla starost o druhou příčku. Strachovat se naopak musela Jekatěrina Jurlovová-Perchtová. A oprávněně. V závěrečném kole jí vzala třetí pozici rychlá Anaïs Bescondová. Veronika Vítková se ještě pokusila rychlou střelbou dostat do boje o medaile, ale dvojí dobíjení ji odsoudilo k šestému místu.

Češky v akci
Střelba Čas střelby Běh
5. Eva Puskarčíková 0+4 1:28,0 12. +10,9 4.
14. Jessica Jislová 1+5 1:41,0 6. +1:02,2 16.
3. Markéta Davidová 0+1 1:17,0 4. +18,8 5.
4. Veronika Vítková 0+2 1:20,0 2. +32,9 7.

Výsledkový servis


Hlavní foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *