Švédské biatlonistky potvrdily skvělou formu z úvodu sezóny i ve štafetě. Dnes ve finském Kontiolahti vyhrály před Francouzkami a Němkami. Naposledy triumfovaly ve Světovém poháru před 10 lety. Češky špatně střílely a skončily jedenácté.
Dlouho očekávaný triumf
V celkovém hodnocení Světového poháru jsou nyní čtyři Švédky do osmého místa. Podle toho to vypadalo i v dnešní štafetě.
Žluté kombinézy neustále svítily na čele. Po třetím úseku Elviry Öbergové byla švédská štafeta první a finišmanka Hanna Öbergová už vedení nepustila.
Švédky střílely nejlépe ze všech, vystačily si s osmi náhradními náboji. O jedno dobíjení víc měly druhé Francouzky, které v cíli ztrácely 9,6 sekundy. Zářila především Anaïs Chevalierová-Bouchetová, která vyhrála druhý úsek. Třetí Němky už měly odstup 43,9 sekundy.
Švédské biatlonistky vyhrály poprvé od Oberhofu 2011. Zároveň ukončily sérii sedmi norských výher. Norky dnes po problémech na střelnici skončily až osmé. Před nimi dojely čtvrté Rusky, páté Ukrajinky, šesté Italky a sedmé Rakušanky.
Nejhůře střílející Češky
České biatlonistky dnes musely na sedm trestných kol, žádná štafeta jich neměla víc. Začátek byl přitom znamenitý, Jessica Jislová předávala jako pátá. Pak ale Lucie Charvátová kroužila čtyři trestná kola, Markéta Davidová jedno a Eva Puskarčíková dvě.
Češky nakonec finišovaly jako jedenácté, a to především díky čtvrtému běžeckému času.
Výsledkový servis
Foto: Elvira Öbergová (Autor: Petr Slavík)
Švédsko ovládne ZOH 2022 a určitě i 2026. Záleží, kdo bude závodit.
Švédsko má alespoň co se týče žen jeden z nejvyrovnanějších týmů. Mají v současné době biatlonistek, které patří do užší špičky (Skottheim, H. Öberg, E. Öberg, Brorsson, Persson) a další děvčata, která je mohou velmi kvalitně doplnit (Magnusson, Högberg, možná i Ingela Andersson)… A v záloze navic čeká Stina Nilsson, která pokud se jí podaří natrénovat střelbu, tak může patřit mezi elitu. Určitě tak mohou na příštích olympijských hrách patřit mezi favoritky a směle konkurovat Norsku. U mužů to je ale přeci jen zatím slabší, Samuelsson má bezesporu talent a může být časem jeden z top tří biatlonistů, ale ostatní muži zaostávají. Další v pořadí je Ponsiuloma, který sice patří mezi nejužší špičky co do běhu, ale s Flintou se zatím moc nekamarádí.
Tým mají Švédi skvělý. U žen očekávám velké výsledky, u mužů uvidíme 🙂
Holky hlavu vzhůru, s nadsázkou se dá říct, že jste padly na dno, takže jediná cesta je teď nahoru až na vrchol :), budu vám i nadále držet palce ať to příště výjde lépe
Určitě to vyjde! Myslím si, že to vyjde 😁
Když doběhla Jessica, tak jsem začal očekávat nějaký průšvih. To vypadalo až moc dobře, ale jen mě to znovu přesvědčuje o tom, že Jess je ve štafetě daleko lepší než v individuálech. To další byl výbuch a věřím, že holky asi měly chuť se jít utopit do blízkého jezera :). Co mě docela překvapilo, to bylo pořadí od čtvrtého místa. To byl tak divněj závod, že kdyby Eva jen dobíjela, ale nemusela by na trestné kolo, tak mohla jet s Ruskem a Ukrajinou o velmi dobrou pozici. Byla to divočina a lépe bude hodit to za hlavou.
Jislová zaslouží 1*. Nejrychleji a nejčistěji střílela a v běhu byla 7. (tj. u ní skvělé!)!
4 běžecký čas týmu je fajn, ale ta střelba…
Opět se potvrdilo, že závod je především o hlavě; troufám si tvrdit, že nebýt snahy dohnat ztrátu, nemusely by na trestné kolo Davidová ani Puskarčíková.
S tím hozením za hlavu: ostatní to dokážou, ale Charvátová ne. To bylo hrůzostrašné (vybavil jsem si Goniter, jak minula 8x…) a opravdu je na čase ji ze štafet vysadit – a nejlépe na trvalo. Vím, že kdyby neplatí, ale nedá mi to: 17. ledna v Ruhpoldingu měla L.Ch. střelbu 0+1 3+3 a Voborníková 0+0 0+2; ta ztrácela na L.Ch. 58,7s a celkový čas na úseku měla o 15,6s lepší (i když vím, že 1. kolo štafet se jezdívá volněji)!! Když porovnám výsledky sprintu z 3. 12. v běhu: L.Ch. 19:51,6 a TVo 21:17,1 = rozdíl 86,1s na 7,5km; tj, na 6km 68,9s. TVo ale už od dětství patří mezi výborné střelce a stačil by její standard 0+1 0+2 (cca 38+45s), aby i se svým během předávala o cca 53 až 63s dříve sice na 8. či 9. místě, ale s “hratelnou” ztrátou 1:14 až 1:24 a zbytek závodu by se pro náš tým vyvíjel jinak. A i to 4. místo by bylo možné.
Ano, kdyby neplatí. Ale chtěl jsem tím jen dokázat, že nutit mermomocí Charvátovou do štafet je kontraproduktivní a že by jim měl někdo vystřídat. Je nejvyšší čas! Ve štafetách se dá hodně získat i ztratit. Naše ženy si ale další ztráty nemohou (kvůli kvotě) dovolit; potvrdily 11. místo v Poháru národů – a odstup od 10. se zvětšil.
Charvátová ať dál běhá solosprinty, tam bude ještě hodně platná. Ale do štafet bych už stavěl Voborníkovou (př. Vinklárkovou nebo Tkadlecovou či Teplou). Obavy nejsou na místě. Rybář se nebál postavit Mikysku a osvědčilo se to.
Jislová na 1. úseku je na svém místě – podobně jako od r. 2014 Puskarčíková.
Naše děvčata bych pochválil za rychlý běh; 4 běžecký čas týmu je fajn a Davidová byla na svém úseku nejrychlejší. A Puskarčíková měla nejrychlejší “ležku” (na úseku; celkem 2.)