Home > Preview > SP Nové Město: Do stíhaček vyrazí z prvních míst J. Bø a Olsbuová Røiselandová (startovní listiny)

SP Nové Město: Do stíhaček vyrazí z prvních míst J. Bø a Olsbuová Røiselandová (startovní listiny)

Johannes Thingnes Bø

Světový pohár v Novém Městě na Moravě dnes pokračuje stíhacími závody, které pravděpodobně ovlivní teplé a větrné počasí. Z nejlepších pozic budou startovat Johannes Thingnes Bø a Marte Olsbuová Røiselandová z Norska. Start si ve sprintech vybojovalo také 6 českých reprezentantů.

Stíhací závod mužů
Sobota 22. 12. | 15:00
cze 20. Krčmář, 23. Moravec, 48. Štvrtecký
Startovní listina

Johannes Thingnes Bø předvedl ve sprintu naprosto dokonalý výkon. V běžecké části byl opět jednoznačně nejrychlejší, a jelikož neudělal ani žádnou chybu na střelnici, tak byl neporazitelný. Do stíhacího závodu nastoupí s náskokem 21 sekund na druhého Loginova a cca minuty a více na všechny další soupeře. Ostatní biatlonisté tak musí doufat, že se, podobně jako v minulých stíhačkách, dopustí na střelnici chyb a závod se díky tomu zdramatizuje. Velmi větrné počasí by tomu mohlo celkem nahrávat.

Z 2. místa vyrazí do závodu Alexandr Loginov. Ve sprintu byl také bezchybný na střelnici a rychlý na trati, a tak má před smečkou závodníků od třetího místa dále celkem slušný náskok. V prvních dvou letošních stíhacích závodech udržel pozice po sprintech, podaří se mu to i v Novém Městě? A zapojí se do souboje o vítězství, jako s J. Bøm v Pokljuce?

Alexandr LoginovFoto: Alexandr Loginov (Autor: Jiří Zaňát)

Jako třetí a zároveň i poslední s méně než minutovou ztrátou na J. Bøho vystartuje Martin Ponsiluoma ze Švédska. Také on zastřílel ve sprintu čistě a zásluhou velmi dobrého běhu vybojoval své životní umístění. Dokáže výkon zopakovat, i když bude startovat z takto výhodné pozice?

Za ním už se na trať vydá dlouhý had vynikajících závodníků. Odstupy jsou opravdu malé, mezi 4. a 14. závodníkem na startu je rozdíl pouze cca 10 sekund a i závodníci od 20. do 25. místa na startu ztrácejí pouze okolo 30 sekund na první šestku. Letos se ve stíhacích závodech daří například čtvrtému na startu Wegerovi , J. Eberhardovi (6.), Q. Fillonovi Mailletovi (12.), Ederovi (13.), ale polepšoval si i T. (8.), a také Schempp (29.) a Hofer (39.), kteří dnes startují ze zadních pozic. Vzhledem k tomu, jaké se očekávají podmínky, je velmi těžké predikovat, komu by se stíhací závod mohl vydařit. Díky malým rozestupům můžeme předpokládat velké promíchávání pořadí po každé položce a velmi napínavý závod.

Polepší si ve stíhacím závodě čeští reprezentanti?

S číslem 20 odstartuje Michal Krčmář a bude chtít potvrdit letošní vyrovnanost výkonů. Ztrátu na nejlepší desítku nemá příliš velkou a domácí prostředí ho jistě požene za co nejlepším umístěním. Několik vteřin za Michalem vystartuje také Ondřej Moravec (25.), kterému se obvykle ve stíhacích závodech daří a například v Hochfilzenu se posunul o téměř 30 míst dopředu. Ondra potřebuje pořádně zabodovat, aby se kvalifikoval do nedělních závodů s hromadným startem. Zatím mu v pořadí Světového poháru patří první nepostupové 26. místo. S číslem 48 vyrazí ze startovní brány včerejší oslavenec Jakub Štvrtecký (20 let), pro kterého by byl každý vybojovaný bod obrovským úspěchem.

Ondřej Moravec

Foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

Stíhací závod žen
Sobota 22. 12. | 17:00
cze 19. Vítková, 29. Charvátová, 48. Puskarčíková
Startovní listina

Sprint žen byl letos teprve druhým závodem, ve kterém nevyhrála ani Dorothea Wiererová ani Kaisa Mäkäräinenová. Díky čisté střelbě a výbornému běhu vyhrála poprvé v kariéře Marte Olsbuová Røiselandová. Letos se Norce zatím ve stíhačkách daří, v obou se posunula pořadím dopředu a v Pokljuce vybojovala pěkné 5. místo. Nemá však ani zdaleka takový náskok jako J. , protože se ztrátou pouhých cca 5 sekund za ní vystartují Laura Dahlmeierová a Paulína Fialková.

Marte Olsbuová

Foto: Marte Olsbuová (Autor: Václav Mudra)

Laura Dahlmeierová potvrdila to, co říkala nedávno, že závodů ve Světovém poháru se zúčastní až tehdy, až bude fyzicky připravená. Včera předvedla nejrychlejší běžecký výkon, k čemuž jí asi dopomohla i zrychlující se trať v závěru závodu a na střelnici udělala pouze jednu chybu na stojce. Dnes si bude chtít určitě připsat první výhru v sezóně. Pokud se nestane nic nečekaného, tak na první střelbu přijede ve skupince s Røiselandovou a Dahlmeierovou také ve vynikající formě závodící Paulína Fialková. Slovenská reprezentantka už je po včerejšku na 2. místě v pořadí SP a stále platí, že se zatím v každém závodě umístila do 7. místa! Zatím však letos nevyhrála, a tak její cíl bude jasný.

Jako čtvrtá vystartuje s odstupem zhruba jedné rány Anaïs Chevalierová, jejíž forma jde neustále nahoru. S menším odstupem za reprezentantkou Francie už pak vystartuje dlouhý pestrobarevný had, protože 5. na startu Lenu Häckiovou dělí od 15. Valj Semerenkové jen něco málo přes 15 sekund. V této velmi silné skupině bude s číslem 9 Dorothea Wiererová, která má ve stíhačkách letos 2. nejlepší výsledky. Polepšit si jistě bude chtít s číslem 6 Hanna Öbergová, výborně střílející Irina Starychová (10) a Anastasia Kuzminová (11.).

S dalším odstupem za touto skupinkou odstartují skvělé střelkyně jako Lisa Vittozziová (18.), Iryna Kryuková (20.), Franziska Hildebrandová (21.) a Vanessa Hinzová (22.). Vzhledem ke složitým podmínkám není nic předem ztracené například ani pro Lisu Hauserovou (30.), Jekatěrinu Jurlovovou-Perchtovou (31.) či Moniku Hojniszovou (40.). Až s číslem 58 a ztrátou více než dvou minut by měla vystartovat Kaisa Mäkäräinenová, která zatím vyhrála oba stíhací závody, ale hattrick velmi pravděpodobně nepřidá.

Potvrdí i ve složitých podmínkách Veronika Vítková střeleckou pohodu?

Veronika Vítková se včerejším 19. místem posunula v pořadí SP na 32. místo a na kvalifikaci do nedělních závodů s hromadným startem jí chybí aktuálně už jen 12 bodů, případně se musí vejít mezi 5 nejlepších závodnic v Novém Městě. Střelecká forma zatím drží, ale s během to ani ve včerejším závodě nebylo ono. Opět tedy bude potřebovat zejména přesnou mušku na střelnici.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

S číslem 29 se na trať vydá Lucka Charvátová, která zopakovala lepšící se střelbu ze štafetového závodu v Hochfilzenu a bodovala po téměř 2 letech. Každá další bodováná pozice bude pro Lucku úspěchem i ve stíhačce. Podobně na tom jistě bude i Eva Puskarčíková, která po 2 chybách na střelnici ve včerejším sprintu vystartuje až jako 48.

Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *