Biatlonistky mají za sebou poslední ženskou štafetu v tomto ročníku Světového poháru. Ovládly ji Švédky, které tak poprvé v historii dosáhly na malý křišťálový glóbus za tuto disciplínu. Na druhém místě dojela štafeta Běloruska, třetí skončila i navzdory trestnému kolu Francie. Neúspěšný závod prožila domácí česká štafeta, která v cíli zaznamenala až 18. místo.
Historický úspěch Švédska
Vítězné Švédsko bylo po prvním úseku Mony Brorssonové až jedenácté. Posun zpět na přední příčky zařídila na druhém úseku Hana Öbergová, na vedoucí pozici Švédsko posunula Linn Perssonová.
Finišující Elvira Öbergová sice vyjížděla do posledního běžeckého kola jako druhá za Jelenou Kručinkinovou, běžecky na tom byla lépe než Běloruska a dovezla štafetu na prvním místě. Švédky tak vůbec poprvé v historii vybojovaly malý křišťálový glóbus.
Bělorusky dnes zopakovaly druhé místo z Oberhofu. Francie se v polovině závodu pohybovala na medailové pozici, boj o malý křišťálový glóbus zhatilo trestné kolo Chloé Chevalierové. Na poslední střelbě bezchybná a na trati rychlá Julia Simonová štafetu vytáhla na 3. místo.
Poražené Němky a Norky, málem diskvalifikovaná Ukrajina
Německo, které mělo před dnešním závodem ke glóbu nejblíže, figurovalo po prvním úseku až na 13. místě. Přestože Němky nemusely ani jednou na trestné kolo, v průběhu závodu dokázaly umístění vylepšit o jedinou příčku. S glóbem se musely rozloučit také Norky. 150 metrů navíc musela na třetím úseku absolvovat Ida Lienová. Tím přišla o vedoucí pozici, kterou do té doby Norsko s velkým náskokem drželo. Čerstvé mistryně světa skončily páté.
Závod si v jeho polovině velmi zkomplikovaly Ukrajinky. Na vině byla předávka Julije Džimové a Anastasie Merkušinové, která podle prvních informací neproběhla dle platných pravidel. Do konce závodu se tak nad ukrajinskou štafetou vznášel otazník diskvalifikace. Ta nakonec nepřišla a bronzové medailistky z Pokljuky zůstaly čtvrté.
Skvělý závod zajely Američanky. Šesté místo je jejich nejlepším výsledkem ve štafetě od roku 1994.
Český neúspěch
Českému kvartetu se závod nedařil už od začátku. Jessica Jislová na svých položkách spotřebovala všechny náhradní náboje a předávala až na chvostu druhé desítky. Eva Puskarčíková dobíjela jen jednou, postavení ale vylepšila o jedinou příčku a ztráta na vedoucí štafetu rostla. Markéta Davidová opravovala třikrát, na svých úsecích zaznamenala třetí a první běžecký čas a štafetu posunula na 15. místo.
Jenže Lucie Charvátová musela na trestném kole kroužit hned pětkrát a Češkám ještě o dvě příčky pohoršila na konečné 18. místo. Z 19 štafet, které závod dokončily, tak měla Česká republika nejvíce trestných kol (5) a spolu se Slovenskem nejvíce dobíjení (16).
Což o to, výsledek našich holek byl tak nějak očekávatelný, ale nepříjemně nás doma překvapila doslova pohřební atmosféra závodu. Bavili jsme se o tom zpětně i s přáteli a měli stejný dojem, vůbec to nevypadalo jako závod WC. Ukázalo se v plné nahotě, že NMNM je skvělé jen a pouze díky fanouškům. Jakmile ti odpadnou, tak je to naopak snad jedna z nejhorších zastávek, organizátoři tam spoustu věví nezvládli. Dorazil to květinový ceremoniál bez květin (ještě aby to joooo umocnili, tak jim dají vázy či co to bylo, ale květinu, kterou by si do ní mohly symbolicky dát, aby to dávalo smysl, už holky nedostaly – to muselo každého praštit od očí na první dobrou) a vyhlašování česky i s českým přechylováním jmen závodnic, to je fakt na pěst. Stejně hrozné je to přechylování během komentování střelby na stadionu (která by taky měla být in english, protože pro koho to tam proboha ten člověk komentuje česky, když tam nejsou fanoušci, to je mi tedy záhadou).
Doufám, že organizátoři do zítřka s tou atmosférou něco udělají, pustí jim na střelnici nahrávku fanoušků nebo aspoň hudbu při příjezdu na střelnici, nebo prostě něco – protože takhle je to strašná ostuda, je to jak koukat na závody desetiletých dětí někde na louce. Areál tomu taky nepřidá, vypadá spíš jako staveniště. V minulých letech se asi všechny tyhle věci schovaly za fanoušky, pamatuju si jen jak mě štvalo, že chudáci závodníci nedostávali na tiskovce mísu s ovocem, tyčinky, zkrátka nic, to byl taky ostudný unikát, ale letos bez fanoušků vyplavala spousta jiných věcí, které se nepodařily.
Já mám tedy jiné informace. Závody jsou perfektně připravené. Týmy mají skvělé zázemí, všechno pohromadě. Oproti jiným štacím teplé jídlo, čisté záchody, příjemné buňky, parkoviště hned vedle nich, stejně tak přístup na stadion. Jaké jiné věci, které vyplavaly, máte na mysli? Krom zvukové kulisy, kterou zmiňujete.
Já tedy nevím, jestli jste četl můj komentář, ale máte pocit, že bych v něm mluvila o teplém jídle a záchodech? 😀 Psala jsem o tom, jaká je atmosféra závodu a že jsou nedořešené věci kolem nich. Jinak když mrknete na různé FB nebo IG stránky, zjevně nejsme jediní, kdo z toho měl blbý pocit. Já jsem psala o pohřební atmosféře, někdo psal o atmosféře jako na amatérských závodech, někdo zmiňoval atmosféru bez energie nebo něco podobného, nicméně podstata je úplně stejná. Namátkou: neupravené ošklivé okolí trati, nenavezený sníh na střelnici, žádná hudební či jiná zvuková (fanouškovská) kulisa, žádné květiny na květinovém ceremoniálu, komentování v češtině (někdo někde příhodně psal, že nechápe, proč se dění na střelnici komentuje v češtině, když tam nejsou žádní čeští fanoušci a naopak jsou tam zástupci spousty týmů, z nichž žádný kromě českého a slovenského neumí česky), vyhlašování vítězů česky a s přechylováním (chápu, že v médiích to tak být musí, ale vyhlašovat by se mělo anglicky nebo když už to tedy nepochopitelně dělají česky, tak aspoň respektovat, jak se ty ženy skutečně jmenují). Některé z těch věcí jsem psala už i v předchozím příspěvku. Sledujeme naprosto všechny závody a nikde jsme neměli takový pocit, jako by to ani závod nebyl.
A pokud jde o teplé jídlo, nevím jak Češi, ale Norové a Francouzi měli a mají teplé jídlo pořád, samozřejmě si vaří sami, oba týmy dělají různé blogy a je to z nich zjevné. Ostatní týmy nesleduji, tak nevím, ale silně pochybuji, že by držely své závodníky jen na studeném jídle. Především to ale opravdu nemá nic společného s atmosférou závodu a květinového ceremoniálu.
Psala jste, že je NMNM skvělé jen díky fanouškům, jinak je to jedna z nejhorších zastávek a pořadatelé spoustu věcí nezvládli. Z čehož jasně vyplývalo, že jste nemluvila jen u zvukové kulise. Tak mě právě zajímala ta spousta věcí. Já tu vidím naopak spoustu věcí, které fungují mnohem líp než na předešlých zastávkách SP. Proto vnímám Váš komentář jako velmi nespravedlivý vůči lidem v NMNM.
Zvuková kulisa se má dnes zlepšit, včera se nepodařilo odhadnout hlasitost hudby.
Jídlo je myšleno na stadionu pro servismany, trenéry a další členy týmů, ne pro sportovce.
Vy jste v podstatě téměř členem týmu, že 😀 Je tedy pochopitelné, že věci vnímáte jinak. Znovu zdůrazňuji, že řeč byla o atmosféře, ne o tom, co mají servisáci k obědu a jestli mají pěkné záchody.
Změnu zvukové kulisy jsme dnes nezaznamenali, v čem měla spočívat? Bez hudby a bez pouštění fanoušků aspoň z repráků je to opravdu mrtvé. Všude měli buď obojí, nebo aspoň jedno z toho. Pár sněhových fleků na střelnici taky vypadá hrozně – buď ji zasněžit, nebo naopak uklidit.
Dnes jsme si všimli, že ty “vázy” na ceremoniálu asi ani nejsou vázy, ale jen nějaké hranoly? Norové i Rusové je zkoumali ze všemožných stran, vypadali že taky neví, co s tím. Co to tedy je? A aspoň ty květiny fakt nebudou? Hranolem se úplně mávat nedá. Pak jsme ještě nepochopili, proč mají pro 3. místo zelené a pro 2. a 1. místo modré. Buď tedy měly být pro všechny ve stejné barvě, nebo naopak pro každé místo v jiné barvě (to by asi bylo logičtější). Může se to zdát jako maličkost, ale jsou to věci, které člověka praští do očí a když je jich víc, je to pak celé takové nedotažené.
A hlavně je úplně zbytečné takové nedotaženosti dělat – vždyť co by organizátorům udělalo, kdyby barvy hranolů měly nějakou logiku nebo kdyby koupili kytky? Nota bene, když jsou květinářství permanentně otevřená, protože je to Babišův byznys? Fakt nechápu.