Home > Závody > SP Oslo: Fourcade zakončil sezónu rekordní 14. výhrou a malým glóbem

SP Oslo: Fourcade zakončil sezónu rekordní 14. výhrou a malým glóbem

Martin Fourcade

Martin Fourcade splnil plán na 100 %. V norském Oslu ovládl závěrečný závod s hromadným startem a zkompletoval tak sbírku křišťálových glóbů. Navíc 14. výhrou v jedné sezóně vyrovnal rekord Magdaleny Forsbergové. Skvěle zakončili sezónu i Češi, 6. Michal Šlesingr a 9. Michal Krčmář.

Fourcade v lehkých potížích

Julian Eberhard se staral v úvodním okruhu o ostré tempo. Na první položce na něj možná ale trochu doplatil, když udělal hned tři chyby. V potížích byl i Martin Fourcade. Zřejmě si zapomněl doplnit zásobník a musel si na střelnici vyžádat nový. To ho pořádně zdrželo, takže i přes čisté konto opouštěl střelnici až jako 18.

Na nejlepšího Edera ztrácel 21 sekund. Mezi 18 bezchybnými biatlonisty byli i Michalové Krčmář a Šlesingr. Naopak Ondřej Moravec nepříjemně překvapil dvěma trestnými koly. Stejně na tom byl i Johannes Bø.

Fourcade se vrací do čela

Co Fourcade ztratil na střelnici, to dohnal na trati. Před druhou ležkou už se dokonce posunul do čela. A tam zůstal i po druhé střelbě a dalším ručním doplnění zásobníku. Tedy fakticky byl Francouz šestý, ale na vedoucího Šipulina neztrácel takřka nic.

Mezi 13 čistým střelci stále zůstávali Krčmář a Šlesingr. Ti se po celé třetí kolo snažili docvaknout čelní vláček a nakonec se jim to podařilo. Na úvodní stojku už přijíždělo 12 biatlonistů v řadě za sebou.

Šlesingr jde na druhou příčku

Po třetí střelbě už zůstali pouze tři bezchybní muži. Martin Fourcade si počínal na střelnici poměrně rychle a odjížděl ze střelnice o 7 sekund před svým krajanem Jeanem-Guillaumem Béatrixem. Spolu s ním pak tvořil stíhací duo Michal Šlesingr. Další biatlonisté už zaostávali o více než 20 sekund.

I s vědomím, že by mohla přijít dodatečná penalizace za nedovolenou manipulaci se zbraní, se Fourcade hnal neuvěřitelnou rychlostí ke čtvrté střelbě. Šlesingr sice lehce ujížděl Béatrixovi, ale na první příčku na mezičasech ztrácel přes 20 sekund.

Michal ŠlesingrFoto: Michal Šlesingr (Autor: Jiří Zaňát)

Fourcade s rekordem a malým glóbem

Martin Fourcade uzavřel letošní sezónu stylově – nulou. Mohl si tak ihned po dostřílení dovolit vítězná gesta a pozdravy směrem k divákům. Hvězdička u jeho jména ale hovořila o tom, že by dodatečně mohla přijít penalizace či dokonce diskvalifikace.

Cesta za medailí byla otevřena pro Michala Šlesingra, jenže by musel trefit i poslední terč. Takhle za Fourcadem odjížděli ze střelnice Simon Eder a Andrejs Rastorgujevs. Lotyš tak konečně mířil za premiérovou medailí. A byla dokonce stříbrná. Eder na něj v závěrečném okruhu běžecky neměl.

Hvězdička vedle jména Martina Fourcada byla nakonec odstraněna, a tak mohl slavit 14. výhru v letošní sezóně. Tím vyrovnal rekord Magdaleny Forsbergové ze sezóny 2000/2001. A jelikož Simon Schempp dojel až 20., tak Francouz uzmul i malý křišťálový glóbus za hromadné starty. Jeho letošní křišťálová sbírka byla zkompletována.

Dva Češi v TOP10

O příčky pod stupni vítězů bojovala větší skupinka, jejíž součástí byl jak Michal Šlesingr, tak Michal Krčmář. Víc sil měl v závěru Šlesingr, který nestačil jen na čtvrtého Emila Hegleho Svendsena a pátého Arnda Peiffera. Sezónu tak zakončil 6. místem a tím pádem i malým pódiem.

Krčmář pak finišoval jako 9., když těsně nestačil na 7. Jeana-Guillauma Béatrixe a 8. Jevgenije Garaničeva. Oba Češi dnes na střelnici udělali jedinou chybu. Naopak čtyři trestná kola kroužil Ondřej Moravec. Ani dnešní 24. místo ale nic nemění na tom, že prožil skvělou sezónu.

Střelecké časy
1. Simon Eder 1:23,0
2. Simon Desthieux +7,0
2. Anton Babikov +11,0
17. Ondřej Moravec +23,0
24. Michal Krčmář +28,0
27. Michal Šlesingr +34,0
Běžecké časy
1. Andrejs Rastorgujevs 33:34,5
2. Benedikt Doll +6,5
3. Martin Fourcade +11,6
12. Michal Šlesingr +39,0
18. Michal Krčmář +49,7
22. Ondřej Moravec +1:20,8

Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *