Home > Závody > SP Oslo: Henrik L’Abée-Lund doma oslavil premiérové vítězství

SP Oslo: Henrik L’Abée-Lund doma oslavil premiérové vítězství

Henrik L'Abée-Lund

Dvojnásobným triumfem domácích Norů skončil sprint mužů v Oslu. Poprvé v kariéře zvítězil Henrik L’Abée-Lund, když zdolal Johannese Thingnese Bøho. Nedařilo se českým reprezentantům, nejlépe dojel 29. Ondřej Moravec.

L’Abée-Lund zaskočil oba velikány

Obvykle platí, že čistá střelba Martinu Fourcadovi zaručí vítězství. Dnes to ale bylo jinak. I vinou nedávných zdravotních problémů možná Francouz neběžel tak rychle, měl šestý čas, a skončil až třetí.

Fourcade těsně prohrál bitvu s Johannesem Thingnesem Bøm, který přitom udělal jednu chybu vestoje. Nor byl v cíli o osm desetin dřív. Ale ani on nezvítězil.

Sice po stojce vedl a celkově byl na trati nejrychlejší, ale poslední kolo lépe zvládl jeho krajan Henrik L’Abée-Lund. Jednatřicetiletý rodák z Trondheimu si pohlídal své rány a do cíle dorazil o šest sekund dříve než Bø. Dočkal se tak premiérového vítězství v kariéře. Dosud byl nejlépe třetí, ale to už před čtyřmi, resp. pěti lety.

Druhý Bø se trochu přiblížil zisku malého křišťálového glóbu za sprint, nyní má na Fourcada k dobru 31 bodů. V celkovém pořadí ztrácí na muže, který dnes podvacáté v řadě nechyběl na stupních vítězů, 39 bodů (po odpočtu dvou nejhorších výsledků).

Jen o dvě desetiny sekundy unikly stupně vítězů Julianu Eberhardovi. Rakušan s jedním trestným kolem opět skvěle běžel, stejně jako pátý Ital Lukas Hofer a šestý Němec Arnd Peiffer.

Češi běžecky nestačili

Čisté konto Ondřeje Moravce a jedna chyba vestoje Michala Krčmáře. Výsledek střelby by napovídal, že Češi navázali na hromadný start v Kontiolahti, kde skončili v elitní desítce. Jenže realita byla trochu jiná.

Oba od začátku ztráceli na trati, což se projevilo na tom, že Moravec obsadil až 29. příčku a Krčmář 37. Ještě mnohem hůř na tom byl běžecky Jaroslav Soukup, který dojel s jednou chybou 65.

Do sobotního stíhacího závodu se nepodívá, stejně jako 80. Jakub Štvrtecký a 90. Adam Václavík. Český junior při své premiéře vyloženě nezklamal, udělal tři chyby a k nim přidal 66. běžecký čas. To Václavík v běhu našim jasně kraloval (27. čas), ale bohužel se trefil jen třikrát.

Jakub ŠtvrteckýFoto: Jakub Štvrtecký (Autor: Jiří Zaňát)

I po dnešním neúspěchu žije šance, že český biatlon udrží kvótu pěti mužů pro příští ročník. Češi ale musí v nedělní štafetě pokořit Ukrajince. Pokud dojedou do šestého místa, tak stačí být o jednu pozici lepší. V opačném případě je nutné Ukrajinu porazit o dvě příčky.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
29. Ondřej Moravec 0+0 56,8 52. +1:24,9 49.
38. Michal Krčmář 0+1 1:02,1 78. +1:16,3 46.
65. Jaroslav Soukup 1+0 52,3 22. +2:04,0 78.
80. Jakub Štvrtecký 1+2 58,9 63. +1:47,8 66.
90. Adam Václavík 4+3 58,5 58. +59,1 27.

Výsledkový servis


Hlavní foto: Henrik L’Abée-Lund (Autor: Christian Bier/Wikipedia.org, pod licencí BY-SA)

4 thoughts on “SP Oslo: Henrik L’Abée-Lund doma oslavil premiérové vítězství

 1. Budeme muset porazit Ukrajince ve štafetách jiná cesta pro top 10 v poháru národů nevede. A budou muset zavolat Šlesingera, protože se potkají rychlík Soukup a ostrostřelec Václavík, tak pomáhej nám všichni svatí.

  1. O ukrajince už přeci nejde. Ti jsou jasně před námi. Bojujeme se Slovinci a Švýcary. Ale tím, že nejedeme na poslední sprint do Ruska, myslím realisticky, že desítku neudržíme. To by musely obě dvě země výše jmenované vybouchnout. Stačí se podívat na bodování třech nejlepších závodníků dané země.
   No je třeba tým omladit a rozumě přemýšlet. I tak přeji všem našim závodníkům vše nejlepší.
   Biatlonu zdar.
   P.S. hlavně aby už naskočila Gabča

   1. O Ukrajince právě jde, nejsou moc daleko před námi právě to 1-2 místa ve štafetách. Pokud Ukrajince porazíme o 1-2 místa a jejich biatlonisté udělají co po nich politici požadují a do Ruska nepojedou, tak skončíme před nimi. O boji se Slovinci nebo Švýcary už nemůže být řeč, to bychom museli vyhrát štafety a oni skončit poslední aby byla reálná šance. Týmy okolo 10 místa si průměrně připisují 300 bodů za individuální disciplíny a tím že do ruska některé svazy nebo jednotlivci nepojedou je pravděpodobnější že si ti co pojedou připíšou ještě více bodů.
    Ale stejně nemáme tolik kvalitních závodníků a jen 3 jsou schopni něco zajet, jde o to aby mohli mladí závodit a sbírat zkušenosti, ale samozřejmě chlapi ve věku jako Adam už by se měli prosazovat a nelze čekat věčně až začnou lépe běhat nebo střílet. U holek je to trochu lepší pokud se Gábina vrátí budeme mít 5 kvalitních závodnic a 5 míst bude potřeba, ale to holky skoro jistě udrží.

 2. Nezbývá než se modlit. Jak píše Marty: s ostrostřelcem Václavíkem pomáhejte všichni svatí. A to co píše Danny, je fakt; na dveře klepe (hlavně u mužů) generační výměna. A ještě k Václavíkovi: měli by ho na rok nechat v IBU Cupu – buď se tam chytí nebo to nemá cenu… Ona totiž střelba v závodech je především “o hlavě” a to si musí srovnat sám; čekalo se na to celý rok – a kde nic tu nic… Nelze věčně jenom čekat, kdy už konečně “prodá” údajně dobré výsledky z tréninků. Je mi ho až líto, ale jiná cesta nebude!! Mužský tým vidím pro příští sezonu o 4; udržet 5 by byl zázrak (nebo jet do Ťumeně? když může “bojovník proti dopingu” M. Fourcade – a nikdo mu nevyčítá, že nedrží slovo!) a za ten se budu modlit – jako že jsem to roky nedělal… Porazit ukrajinskou štafetu (ale s kým??) nejmíň o 2 místa se mi nejeví reálné. Bohužel.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *