Home > Závody > SP Oslo: Malý křišťálový glóbus pro Koukalovou! Ve sprintu dojela čtvrtá

SP Oslo: Malý křišťálový glóbus pro Koukalovou! Ve sprintu dojela čtvrtá

Gabriela Koukalová

To, co se zdálo být jako nemožné, se Gabriele Koukalové podařilo. V posledním sprintu v Oslu dojela čtvrtá a při střeleckém propadáku Laury Dahlmeierové si zajistila malý křišťálový glóbus. Radost s ní navíc mohla sdílet pátá Veronika Vítková. Poprvé v kariéře vyhrála Mari Laukkanenová.

Premiérový triumf Laukkanenové

O vítězce posledního sprintu bylo rozhodnuto velmi brzy. Vyhlášená běžkyně ale tradičně slabá střelkyně Mari Laukkanenová zastřílela dvě nuly a mířila za největším úspěchem své kariéry. Před dnešním závodem byla jen jednou třetí.

Finka se šťastným číslem 7 na hrudi ustála i tlak Justine Braisazové, která jela s desítkou. Mladá Francouzka také nechybovala na střelnici a navíc byla úplně nejrychlejší na trati. To byl výborný předpoklad pro vítězství. To by se ale Braisazová nesměla hodně dlouho zdržet na střelnici.

Další biatlonistky chybovaly, nebo zkrátka nebyly tak rychlé jako tyto dvě ženy. Mari Laukkanenová se tak po dojetí 103. závodnice mohla radovat z premiérového triumfu v kariéře. Justine Braisazovou nakonec zdolala o necelých 8 sekund. Francouzka si tím vyrovnala osobní maximum. Její krajanka Anaïs Bescondová také zastřílela čistě a dotvořila pódium. Na vítězku ztratila 23 sekund.

Malý křišťálový glóbus pro Koukalovou

Z českého pohledu bylo mnohem zajímavější dění na dalších pozicích. Boj o malý křišťálový glóbus už se zdál být rozhodnutý. Laura Dahlmeierová měla na Gabrielu Koukalovou náskok 28 bodů. Všechny prognózy ale byly přetrhány po tom, co se Němka na na první střelbě dopustila hned tří chyb.

Koukalová naproti tomu dnes chybovala jen jednou a to na stojce. Zároveň zmobilizovala své síly a díky 6. nejrychlejšími běhu skončila na čtvrté příčce. To Dahlmeierové to nešlo ani na trati a i přes čistou stojku už se nedokázala vyšplhat na lepší než 31. místo. Česká biatlonistka tak v pořadí sprintu přeskočila svou soupeřku o 5 bodů a poveze si z Osla minimálně jeden malý křišťálový glóbus.

Veronika Vítková zase domů odletí s nejlepším výsledkem v sezóně. Znovu jen ukázala, jak jí areál na Holmenkollenu sedí. Po první bezchybné položce dokonce držela druhé místo, ale po chybě na stojce se lehce propadla. Nakonec je z toho velmi pěkná pátá příčka.

Na jedno trestné kolo dnes šla i 6. Marte Olsbuová. Za ní stanuly dvě zkušené biatlonistky 7. Susan Dunkleeová a 8. Teja Gregorinová. Elitní desítku dotvořily 9. Federica Sanfilippová a 10. Anna Frolinová. Naopak se vedle Dahlmeierové nevedlo další favoritkám, třeba 17. Dorinové Habertové, 21. Domračevové nebo 27. Mäkäräinenové.

Úplně zklamaná dnes nebude 32. Lucie Charvátová, kterou mohly mrzet zejména dvě chyby na ležce. Jedno trestné kolo na stojce by šlo. Vůbec se naopak nevedlo 62. Evě Puskarčíkové a až 96. Jessice Jislové. Pro tu tedy sezóna skončila předčasně.

Střelecké časy
1. Éva Tófalviová 49,3
2. Baiba Bendikaová +0,2
2. Julia Simonová +0,2
4. Eva Puskarčíková +0,8
22. Gabriela Koukalová +8,0
24. Lucie Charvátová +8,4
38. Veronika Vítková +10,6
51. Jessica Jislová +13,9
Běžecké časy
1. Justine Braisazová 18:27,4
2. Tiril Eckhoffová +10,2
3. Mari Laukkanenová +12,9
6. Gabriela Koukalová +24,9
11. Veronika Vítková +31,3
26. Lucie Charvátová +57,8
45. Eva Puskarčíková +1:25,5
55. Jessica Jislová +1:51,4

Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *