Biatlonistky a po nich biatlonisté vstupují do závěrečného dílu Světového poháru. V norském Oslu je dnes čekají sprinty. U žen ještě bude ve hře malý křišťálový glóbus, ke kterému má ale velmi blízko Laura Dahlmeierová.
Sprint žen |
---|
17. 3. | 14:00 |
8. Puskarčíková, 26. Vítková, 29. Koukalová, 49. Charvátová, 76. Jislová |
Startovní listina |
Po zisku velkého křišťálového glóbu a malého za vytrvalostní závody má Laura Dahlmeierová na dosah další trofej. Jistotu triumfu ve sprintu jí dá 8. místo. To se zdá být téměř jako jistota vzhledem k tomu, že Němka z posledních 10 závodů 7 vyhrála a ve 3 byla druhá.
Největší konkurentkou Dahlmeierové je ve sprintu Gabriela Koukalová. Na konci sezónu už ale není v takové síle jako v jejím průběhu. Proto bude těžké obhájit čtvrté místo z posledního sprintu v Oslu. Větší favoritky hledejme jinde.
Třeba u Marie Dorinové Habertové, kterou naopak konec sezóny zastihl ve velmi dobré formě. Navíc ovládla poslední dva závody v Oslu. Její krajanka Anaïs Chevalierová se zase pokusí navázat na tři pódia, která si už letos ve sprintech vyjela.
Poslední dva sprinty se parádně povedly Tiril Eckhoffové. Norka byla nejprve druhá v Pchjongčchangu a pak vyhrála v Kontiolahti. Nyní bude obhajovat překvapivé vítězství z loňského roku.
Útok na nejvyšší příčky čekejme od zkušeného tria Darja Domračevová, Kaisa Mäkäräinenová a Anastasia Kuzminová. Výkonnost rusko-slovenské biatlonistky po mateřské přestávce roste, Oslo má navíc hodně ráda. Už třikrát tu vyhrála a šestkrát byla na pódium. S číslem 52 by měla být poslední velkou favoritkou na startu. Pro sprint žen tedy trenéři věřili nízkým číslům.
To se týká i českých biatlonistek včetně Veroniky Vítkové. Ta zatím zažívá bídnou sezónu, v elitní desítce figurovala pouze v úvodním závodě v Östersundu. Mohla by si ale vzpomenout na loňské Mistrovství světa v Oslu, kde byla ve čtyřech individuálních startech vždy do 8. místa.
Sprint mužů |
---|
17. 3. | 16:30 |
19. Šlesingr, 28. Moravec, 50. Krčmář, 53. Václavík, 85. Soukup |
Startovní listina |
Pokud u žen panovala shoda ve výběru startovních skupin, tak u mužů jsou strategie rozdílné. Většina favoritů sice volila nižší čísla, ale našly se i výjimky: 100. Eberhard, 106. Šipulin a 107. Eder. Čeká nás tedy zajímavý závod až do konce. Otázka na největšího favorita je asi zbytečná.
Martin Fourcade se vrací na svůj oblíbený Holmenkollen, odkud z posledních 7 závodů vytěžil vždy cenný kov. Z velkého množství zajímavých čísel lze vypíchnout ještě jedno: Pět letošních triumfů ve sprintu.
S podporou velkého množství domácím fanoušků půjde jistě nahoru výkon a hlavně motivace Norů. Johannes Thingnes Bø a Emil Hegle Svendsen navíc zažívají poměrně úspěšné období. Prvně jmenovaný už 7krát v řadě nevypadl z TOP10, druhý byl v posledních dvou závodech třetí.
Norové kromě kvality mohou spoléhat i na kvantitu. Díky dobrým výsledkům v IBU Cupu mohou na závěrečném dílu SP nasadit 8 mužů, stejně jako Rusové. U těch asi nemůžeme čekat takovou kvalitu jako u norského týmu, ale minimálně jedno zajímavé jméno tady je. Alexandr Loginov se po suverénních výkonech v druholigovém seriálu vrací mezi elitu a určitě nebude mít malé cíle.
Ty nemají ani Rakušané. Julian Eberhard už letos ovládl dva sprinty a jen jednou skončil mimo elitní desítku. Neméně dobře na tom je Simon Eder. Po špatném vstupu do sezóny má nyní fazónu, která ve stíhací závodě v Kontiolahti vyústila v druhé místo.
A lepí to i Ondřeji Moravcovi. Ve sprintu v Kontiolahti mu k výhře scházelo jen 6 desetin. Tak třeba si vzpomene na svůj jediný triumf v kariéře, který se urodil před čtyřmi lety právě v Oslu. Na co vzpomínat má i Michal Šlesingr. Také on slavil svůj jediný triumf na Holmenkollenu. Už je to ale 9 let.
Šlesingr by mohl i vzhledem ke skvělému výkonu ve smíšené štafetě v Kontiolahti patřit k černým koním, podobně jako Andrejs Rastorgujevs. Lotyšský rychlík potřebuje zvládnout střelbu, pak třeba zaútočí na premiérové pódium.
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)