Home > Preview > SP Östersund: Souboje o žlutý trikot zahájí sprinty (preview)

SP Östersund: Souboje o žlutý trikot zahájí sprinty (preview)

Johannes Thingnes Bø

Po týmových závodech začíná ve švédském Östersundu i první individuální měření sil. Ve 12:30 odstartuje sprint mužů. O dvě hodiny později budou na řadě ženy.

Neuvěřitelná norská bilance

Hlavní favorit sprintu mužů je více než jasný. Johannes Thingnes Bø z devíti sprintů loni opanoval hned sedm, v této disciplíně se stal rovněž mistrem světa. Navíc téměř pokaždé dokázal vyhrát i s trestným kolem. V Soldier Holow kroužil dokonce čtyřikrát, bylo z toho páté místo. Norský expres dnes bude startovat s číslem 44.

Johannes Thingnes Bø
Foto: Johannes Thingnes Bø s malými křišťálovými glóby za sprinty a vytrvalostní závody (Autor: Petr Slavík)

Další favorité

Jediní biatlonisté, kterým se v minulé sezoně povedlo ve sprintu triumfovat, byli Alexandr Loginov a Vetle Christiansen. Rus navíc přidal ještě dvě druhá místa a jedno třetí, dnes pojede s číslem 25. Christiansen, který si díky této disciplíně připsal první kariérní vítězství, pojede jako 55.

Ostatní adepty na přední umístění můžeme hledat už v začátcích startovní listiny. S číslem 9 odstartuje Francouz Antonin Guigonnat, kterému se sprinty daří (loni druhý a třetí). Jako čtrnáctý pojede Simon Eder, kterému by k dobrému výsledku mohla pomoci rychlá střelba. Trojice favoritů Erik Lesser, Lukas Hofer a Julian Eberhard se řadí za sebe s čísly 20, 21 a 22. Že je na sezonu skvěle připraven, dokázal včera ve smíšené štafetě starší z bratrů, Tarjei Bø, pojede s číslem 27. Hned za ním odstartuje třetí muž této disciplíny, Simon Desthieux z Francie. Sebastian Samuelsson, který se včera před domácím publikem blýskl vítězstvím ve smíšených dvojicích, pojede s číslem 41. Po něm zahájí závod další Švéd, Martin Ponsiluoma, jehož životním maximem je třetí příčka právě za sprint. Už zmíněný Johannes Bø bude mít více než kvalitní společnost. Před ním odstartuje Němec Benedikt Doll (43), ještě větší pozornost se ale upíná k číslu 45, se kterým dnes pojede Martin Fourcade. Ve včerejších štafetách Nor a Francouz svoje síly změřit nemohli, dnes je uvidíme téměř současně.

I ve druhé polovině startovní listiny nebude o velká jména nouze. Jako 52. se do závodu vydá Quentin Fillon Maillet, druhý vicemistr v této disciplíně. S vysokým číslem 82 pojede Simon Schempp, kterému v minulosti sprint velmi seděl.

Na dobré umístění by mohli pomýšlet další závodníci. Dobře se včera uvedl Američan Sean Doherty (start. č. 10). S dobrou střelbou může TOP 10 atakovat Andrejs Rastorgujevs (13). Opomenout nemůžeme slovinského závodníka Jakova Faka (24) nebo Švýcara Benjamina Wegera (29).

České muže čeká premiéra i derniéra

Z Čechů odstartuje jako první Michal Krčmář (11.). Střelecky se mu loni ve sprintech dařilo, například hned v Pokljuce ani jednou nechyboval a bylo z toho desáté místo. Ondřej Moravec s číslem 17 bude chtít napravit včerejší výbuch ze smíšené štafety. Svůj poslední sprint v Östersundu má před sebou Michal Šlesingr (48). Jako 79. se do závodu vydá Adam Václavík. Posledním českým reprezentantem bude s číslem 92 Jakub Štvrtecký.

Michal Šlesingr
Foto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Slavík)

Startovní listina sprintu mužů

Napínavá podívaná mezi ženami

To u žen je situace odlišná. Pokud bychom chtěli najít favoritku podle loňských statistik, zřejmě se nám to nepovede tak jednoznačně. Devět sprintů mělo totiž hned šest vítězek. Třikrát dokázala triumfovat jen Anastasia Kuzminová, která se tak stala i mistryní světa a vítězkou disciplíny. Její jméno už ale ve startovní listině nenajdeme.

Jako hlavní favoritky se tak jeví obě Italky. Dorothea Wiererová i Lisa Vittozziová předvedly včera skvostnou střelbu a pomohly štafetě k vítězství. Dnes se na ně můžeme těšit brzy. Úřadující vítězka Světového poháru pojede hned s číslem 8, její mladší krajanka s číslem 24. Ještě před Wiererovou ale odstartuje Denise Herrmannová (6). Té závody v Östersundu sedí, ze všech devíti závodů jen jednou vypadla z elitní šestice. Mezi italskými starty se můžeme těšit na několik zvučných jmen – vicemistryně této disciplíny Ingrid Landmark Tandrevoldová pojede s číslem 13. Po ní odstartují například Franziska Preußová (16), Marte Olsbuová Røiselandová (17), Paulína Fialková (18) a Tiril Eckhoffová (22). Kromě Eckhoffové se všechny tyto závodnice v této disciplíně probojovaly na stupně vítězů. Røiselandová je z nich zřejmě největší favoritkou, sprinty ovládla dva.

Čtvrtá a pátá desítka startovní listiny je pak plná možných medailistek. S číslem 34 pojede Monika Hojniszová-Staręgová, s 38 pak Jekatěrina Jurlovová-Perchtová. Jako čtyřicátá se do závodu vydá domácí Hanna Öbergová, možná největší soupeřka Italek. Včera vítězná Švédka bude mít kvalitní společnost – za ní se do závodu vydá jedna z komet minulé sezony, Američanka Clare Eganová (42), týmová kolegyně Mona Brorssonová (43) a v Östersundu úspěšná Justine Braisazová z Francie (44). Všechny pak bude prohánět další favorizovaná dvojice – Kaisa Mäkäräinenová (45) a Markéta Davidová (47). Finka i Češka se mohou pochlubit nejen rychlým během, ale také vítězstvím za sprint.

Z druhé poloviny startovní listiny by mohly přední umístění atakovat například domácí Linn Perssonová (59) nebo rychlá (a včera střelecky bezchybná) Finka Mari Ederová (70).

Pódium sprintu žen
Foto: Pódium prvního sprintu žen. Jeho složení se v průběhu sezony velmi měnilo. (Autor: Petr Slavík)

Češky

První českou zástupkyní bude s číslem 19 Veronika Vítková. Ta včera z týmových závodech nestartovala, fanouškům se tak v nové sezoně předvede poprvé. Na další Češku si budeme muset počkat až do čísla 46, kdy odstartuje Eva Kristejn Puskarčíková. Dá se očekávat, že brzy bude mít společnost Markéty Davidové, která startuje hned za ní. Zbylé české závodnice figurují až v poslední části startovní listiny. S číslem 84 se stejně jako Vítková poprvé představí Lucie Charvátová. Mezi posledními pak odstartuje Jessica Jislová (98).

Markéta Davidová
Foto: Markéta Davidová ovládla sprint v Itálii (Autor: Petr Slavík)

Startovní listina sprintu žen

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *