Johannes Thingnes Bø uhájil v prvním individuálním závodě Světového poháru 2019/2020 žlutý trikot. Ve sprintu v Östersundu ho navíc na stupních vítězů doplnil bratr Tarjei. Čeští reprezentanti prožili střelecky úspěšný závod, nejlépe na tom byl 16. Michal Krčmář.
Bratrská nadvláda
Hned první závod sezóny naznačil, že boj o velký křišťálový glóbus můž být hodně zajímavý. Martina Fourcada muselo potěšit, když dojel o půl minuty dříve startujícího Johannese Thingnese Bøho. Nor totiž minul na úvodní ležce jeden terč, zatímco Francouz střílel čistě. Jenže v souboji tváří v tvář byl lepší Bø. Stojku bleskově vyčistil a zvítězil, zatímco vedle střílející Fourcade dvakrát minul a propadl se na páté místo.
Vítr byl dnes trochu milosrdnější než v minulých dnech, přesto se našlo pouze šest přesných střelců. Jedním z nich byl Rus Matvej Jelisejev, který se díky tomu propracoval po druhé střelbě do šokujícího vedení. To neudržel, ale i třetí místo je pro něj životním výsledkem.
Kromě Johannese Bøho ruského biatlonistu překonal i druhý z bratrů Tarjei Bø. Ten udělal jednu chybu a za Johannesem zaostal o 19 sekund. Jelisejev ztratil navrch 9 desetin.

Na čtvrtém místě skončil další z Rusů Alexandr Loginov. Šestou příčku bral Johannes Kühn, který chyboval dvakrát, ale zároveň mu patřil čtvrtý běžecký čas. Životní sedmé místo si zajel sedmý Nor Johannes Dale, za ním byl jeho krajan Erlend Bjøntegaard.
Skvěle běželi Julian Eberhard a Vladimir Iliev, po dvou chybách uzavírali elitní desítku. Kariérní maximum si po dvou nulách vylepšil 13. Ital Thomas Bormolini.
Češi zářili na střelnici
Střelecky úspěšný a běžecky průměrný závod zažili čeští biatlonisté. Michal Krčmář otevřel sezónu 16. místem, tedy o příčku níž než před rokem. Na střelnici neudělal ani jednu chybu, v běhu byl 29.
Po dvou letech se dostal na body Adam Václavík, který minul pouze při posledním výstřelu na ležce a dojel 26. Zároveň jde o jeho druhý nejlepší výsledek v kariéře. Dokonce nejlepší výsledek zaznamenal Jakub Štvrtecký, který i přes dvě chyby vestoje skončil 39.

Na body se propracoval i 36. Michal Šlesingr, který sice nechyboval, ale na trati se trápil. Střelba nevyšla Ondřeji Moravcovi, s bilancí 1+3 byl až 84.
Hrdina závodu
Šestadvacetiletému Matveji Jelisejevovi se povedl závěr minulé sezóny (9. místo) a i vstup do té aktuální. Od druhého místa ho dělilo 9 desetin, i třetí místo je však jeho maximum.
Poražený závodu
Zkušený Simon Eder absolutně nezvládl střelbu vestoje, udělal čtyři chyby, a sezónu odstartoval až 87. příčkou.
Výsledkový servis
Foto: Tarjei a Johannes Thingnes Bøovi (Autor: Petr Slavík)
Tak Adam Václavík má konečně čistou stojku ve svěťáku. Na to se dobře dívá.
Skutečným poraženým je Moravec.