Home > Preview > SP Östersund: Ve štafetě žen je více adeptek na medaili (preview)

SP Östersund: Ve štafetě žen je více adeptek na medaili (preview)

Poslední cenné kovy se ve švédském Östersundu rozdají nejlepším štafetám žen. Který z nich vstoupí do sezóny nejlépe? Rychlé Italky se ženou ve žlutém? Vicemistryně před domovským publikem? Držitelky glóbu z Norska? Vyrovnané Němky? Francouzky na vlně? Z poloviny debutantky z Ruska? Stabilní a přesné Ukrajinky? Nebo odvezou poslední možnou medaili z Östersundu oslabené Češky? Jak ukázal mužský závod, neklidný švédský vítr může s pořadím řádně zamíchat.

Boj o zlato se očekává mezi biatlonovými velmocemi

Před deseti měsíci se v Östersundu jela štafeta žen v rámci mistrovství světa, nejlépe vyšla majitelkám malého glóbu z Norska. Na zlatém stupínku se v minulém ročníku SP vystřídala Itálie, Rusko (pro obě země jediné pódiové umístění), Francie, Německo a již jmenované seveřanky. Dvakrát byly stříbrné Švédky (i na MS), jednou bronzové Češky a na MS Ukrajinky. Žádná vlaječka se na pódiu neobjevila v každém středisku.

V posledním desetiletí se na stupně nepodívala ani jednou štafeta, která bude mít na startu číslo větší než 9 (naposledy 2008 bronzové Polky a Číňanky). Minulou sezónu se to po odchodu Darji Domračevové nepovedlo ani Běloruskám s 9, kterým se ani v individuálních ve Švédsku nedařilo, dovolíme si je tedy vyřadit z tipovaných medailistek a dostaneme se k favorizované osmičce, u Češek s velkým otazníkem.

Norky s jedničkou mají všechny předpoklady k top umístění – všechny čtyři ženy bodovaly v taktéž dvoupoložkovém sprintu a do cíle je poveze ultrarychlá Marte Olsbuová Røiselandová.

I po odchodu Laury Dahlmeierové mají v minulosti dominující Němky se dvojkou na startu sehraný tým se dvěma ženami z elitní desítky. Finišovat bude nečekaně zatím německá jednička Franziska Preußová. Na MS zde skončily bez Preußové čtvrté.

Trojku na hrudi povezou nabuzené Francouzky, kterým bude chybět štafetová stálice a čerstvá maminka Anais Chevalierová, kterou nahradí její sestra Chloe. Bronzová z VZ Julia Simonová štafetu doveze do cíle.

Domácí Švédky loni sezónu zahájily a poté na MS i ukončily stříbrem. Povedl se jim sprint, mají zatím v držení Pohár národů a jistě budou chtít přidat zlatých 420 bodů a vedení nepustit. Finišmanka Hanna Öbergová vstoupila do sezóny vítězstvím ve smíšených dvojicích. Do týmu s ní premiérově nastoupí její mladší sestra Elvira.

Pátá Itálie vyhrála první loňskou štafetu v Hochfilzenu, pak už se držela s jedinou výjimkou od pódia daleko. Italky mají dva skvělé články, které poběží na prvním (Lisa Vittozziová) a třetím úseku (Dorothea Wiererová). Záleží tak na tom, jak se především střelba povede Nicole Gontierové a ve sprintu 16. Federice Sanfilippové.

Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Rusky mají šestku na hrudi kvůli dodatečně diskvalifikované štafetě v Canmore (vynechané dopingové kontroly Vasiljevové a následný trest anulovaly její výsledky), loni se jim po letech dařilo a bez anulace by byly před Italkami. U vítězství v Oberhofu byly jen Jekatěrina Jurlovová-Perchtová a finišmanka na posledním úseku Larisa Kuklinová, pátá žena individuálu.

Ukrajinky s osmičkou by medailí spíše překvapily. Oproti bronzovému šampionátu v něm bude chybět Valj Semerenková. V individuálu stříbrná Julia Džimová obstará druhý úsek, finišovat bude Darja Blašková.

Češky v premiérovém složení, mohou jen překvapit

A Češky? Je to podobné jako u Italek. Dvě elitní jména, a pokud se povede závod jim i druhé polovině, může z toho být top výsledek. Určitě budou chtít odčinit nepovedený závod na MS v tomto středisku, kdy skončily 15. Při neúčasti Veroniky Vítkové, která ukončila letošní závodění pro únavu organismu, vyběhne na trať sestava, která dohromady ještě nikdy nejela. Sázet se bude na druhou ženu poháru Markétu Davidovou, která se dostane na trať po předávce od Evy Kristejn Puskarčíkové. Štafetu rozeběhne Jessica Jislová, předávat bude Lucii Charvátové, která vloni prolomila prokletí trestných kol a výrazně zrychlila.

Sledujme ale i Rakušanky, Švýcarky i výše zmíněné Bělorusky. Vloni se tyto štafety dokázaly pohybovat kolem 6. místa a řadě z nich vyšly i individuální starty v Östersundu. Do závodu neodstartují Slovenky, které po odchodu Kuzminové a zranění Paulíny Fialkové štafetu nemohly sestavit.

Startovní výstřel zazní v 15:30, poslední cílovou pásku úvodního kola protnou ženy přibližně za hodinu a čtvrt. Další závody čekají biatlonisty v pátek 13. prosince v rakouském Hochfilzenu.

Hlavní foto: Julia Simonová a Justine Braisazová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *