Home > Závody > SP Östersund: Norsko zvítězilo i ve štafetách žen, Češky dojely 8.

SP Östersund: Norsko zvítězilo i ve štafetách žen, Češky dojely 8.

Norky navázaly na zlatý úspěch z letošního Mistrovství světa v Östersudu a připisují si první ženské vítězství v tomto ročníku Světového poháru. Historický úspěch dokonaly Švýcarky, které poprvé v ženských štafetách dojely na stupních vítězů. Češky v druhé polovině závodu zabodovaly a nakonec skončily osmé.

Historický úspěch pro Švýcarsko

Hned první úsek za Norsko velmi slušně rozjela Karoline Knottenová, která potřebovala na svých deset terčů pouze jeden náboj navíc. Knottenová přitom mohla být před začátkem závodu považována za slabý článek norského kvarteta. Inrid Tandrevoldová byla sice na svém úseku v ohrožení trestného kola, nakonec však všechny terče sestřelila a udržela Norsko v boji o velmi dobrý výsledek. Skvělý běžecký výkon Tiril Eckhoffové pak dostal Norky na dostřel prvním Švédkám. Marte Olsbu Røiselandová na ležce jednoznačně přestřílela Hannu Öbergovou a získané vedení už si udržela až do cíle.

Foto: Marte Olsbu Røiselandová (Autor: Petr Slavík)

Perfektní závod mají za sebou Švýcarky. Sestry Elisa, Selina, Aita Gasparinovy a Lena Häckiová dnes skvěle střílely, v součtu potřebovaly jen čtyři náhradní náboje navíc a vybojovaly pro Švýcarky historické druhé místo. Nechaly tak za sebou takové týmy jako je Švédsko, Německo či Francie.

Švédky opět na stupních vítězů

Stupně vítězů doplnily domácí Švédky. Závod za Švédky zahájila Linn Personová, která se ukázala ve velmi dobré běžecké formě, horší to u ní bylo při střelbě ve stoje, kde hned třikrát dobíjela. Svou premiérovou účast ve štafetě skvěle zvládla Elvira Öbergová, která dostala Švédsko na první pozici. Bezchybná Mona Brorssonová na třetím úseku pak ještě udržela svůj tým ve vedení. Střelba vleže dnes však zradila Hannu Öbergovou, která vypotřebovala všechny tři náhradní patrony a propadala se pořadím. Vše pak zachránila na stojce a nakonec pro svůj tým vybojovala třetí místo.

Stejně jako při světovém šampionátu skončily na čtvrtém místě Němky před pátými Ruskami. Ze závodu budou zklamané Francouzky, kterým se nepodařilo naplnit prognózy a obsadily šesté místo. Z favorizovaných týmů nejhůře dopadly Italky, které na druhém a čtvrtém úseku posbíraly hned pět trestných kol. K lepšímu než 12. místu jim už potom nepomohl ani výkon Dorothey Wiererové, která byla na svém úseku o 17 vteřin nejlepší.

Další skvělý výkon Markéty Davidové

Ve složení Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Markéta Davidová a Eva Kristejn Puskarčíková šel dnes do závodu český tým. Po prvním úseku Jessicy Jislové patřilo Češkám průběžné 10. místo. Lucie Charvátová musela po střelbě vleže zamířit na jeden trestný okruh a po druhém úseku se český tým propadl na 12. příčku. To, že je ve skvělé formě, dnes potvrdila Markéta Davidová. Při první střelbě potřebovala pouze jeden náboj navíc, na stojce byla bezchybná. Běžecky na svém úseku zaostala pouze za Tiril Eckhoffovou, a to o 5 sekund. Ztrátu na čelo stáhla o zhruba půl minuty a předávala jako devátá. Eva Kristejn Puskarčíková pak dokázala české postavení ještě o jednu příčku vylepšit a Češky si tak dojely pro konečné 8. místo.

Foro: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Hrdinka závodu

V podobné situaci jako při čtvrtečním individuálním závodě se dnes ocitla Lena Häckiová. Při poslední střelecké zastávce střílela opět o stupně vítězů, dnes už však dokázala udržet nervy na uzdě, v závěrečném kole navíc dokázala odolat tlaku dotírající Franzisky Preußové, poradila si i s Hannou Öbergovou a přivezla švýcarskou štafetu do cíle na druhém místě.

Poražená závodu

Po svém bezchybném představení během štafetového závodu na mistrovství světa dnes opět selhala Italka Nicole Gontierová. Po trestném kole na ležce ještě přidala další jedno i na stojce a dostala favorizovanou Itálii do propastných hlubin, ze kterých už Itálii nevyhrabal ani heroický výkon Dorothey Wiererové.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Pódium štafety žen (Autor: Petr Slavík)

3 thoughts on “SP Östersund: Norsko zvítězilo i ve štafetách žen, Češky dojely 8.

  1. Skvělá Davidová, výtečná Puskarčíková (5. běžecký čas na úseku!), téměř nad svými možnostmi Jislová…. a zase ta Lucie -:( řečená “Lucie postrach střelnice”… ta už má ze štafet mentální blok. Škoda!; 6. místo bylo na dosah a nebýt jejího trestného kola… tak snad příště.

    1. A naše děvčata měla celkově 5. týmový čas v běhu (jen o 1,6 s pomalejší než Švýcarky)!! To je přece pozitivní zpráva!

  2. Dobrý den, měla bych na vás velmi speciální prosbu, moje 17letá dcera Klára je velkou biatlonovou fanynkou, od léta bojuje s leukémií. Nyní je hospitalizována v nemocnici, prognózy nejsou zrovna růžové. Biatlon jí velmi pomáhá v této těžké situaci alespoň na pár chvil na všechno ostatní zapomenout. Kromě toho, že budou Vánoce, má taky za pár dní narozeniny. Přemýšlela jsem, co by jí nyní mohlo udělat nejvíce radost a napadlo mě s žádostí o pomoc kontaktovat Vás (bylo by určitě lepší kontakovat Biathlonworld, ale nevím, kde se s nimi spojit a je tu také jazyková bariéra). Inspiroval mě jeden hokejový klub, který na svém facebookovém profilu uveřejnil video, ve kterém hráči posílají pozdravy svému fanouškovi, který měl autonehodu (poté co o tom klub informovala jeho partnerka). Pro Klárku by něco takového hlavně nyní znamenalo nesmírně moc. Jejími nějvětšími favority jsou Tarjei Boe, Simon Schempp, Lukas Hofer a především Dorothea Wierer. Napadlo mě tedy, zda máte možnost kontaktovat někoho, kdo se nachází přímo v dějišti Světového poháru a zda by bylo možné zařídit krátké video s pozdravy a přáním nejlépe od výše zmíněných biatlonistů, které by se co nejdříve uveřejnilo na profilu Biathlonworld nebo podobně (každým dalším dnem již může být pro Klárku pozdě). Předem Vám děkuji za ochotu a případnou zpětnou vazbu. Martina Horáčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *