Foto: Logo MS 2016 (© oslo2016.no)
V posledním díle speciálu před startem Mistrovství světa v Oslu se zaměříme na největší favority. Kdo si z Norska odveze medaili?
Muži: Rozloučí se Ole Einar Bjørndalen zlatem?
Pátým rokem vládne světovému biatlonu, letos ovládl 7 závodů z 19 možných. Martin Fourcade je bezesporu největším favoritem Mistrovství světa v Oslu. Z předcházejících čtyř šampionátů si vždy přivezl alespoň jedno individuální zlato a nedá se očekávat, že by tuto sérii porušil.
Větší pozornost než na Francouze bude ovšem upřena na legendárního Oleho Einara Bjørndalena. Na domácím MS se bude loučit s kariérou a pro případný úspěch udělal vše. Překonal zdravotní obtíže, pořídil si luxusní obytný vůz, individuálně trénoval… Do sezóně naskočil skvěle, vyhrál v Östersundu. Po Vánocích mu ale opět podlomilo kolena zdraví. Od té doby se výsledkově hledá. Pravděpodobně bude členem norské štafety a zaútočí tak na své 20. zlato. Ale prosadí se i mezi jednotlivci?
Pokud se Bjørndalenovi nezadaří, tak to domácí fanoušky bude hodně mrzet. Mají však spoustu dalších nadějí. Fantastickou formou se v posledních závodech prezentoval Johannes Thingnes Bø. Obhájce zlata ze sprintu by mohl být právě největší norskou nadějí. Nad současnou výkonností jeho bratra Tarjeiho a Emila Hegle Svendsena se totiž vznáší otazníky. Představitelé norského biatlonu nebyli s průběhem sezóny spokojeni, ale jedním dech dodávali, že formu ladí pro Oslo. Nyní uvidíme, jestli se jim to podařilo.
Největší konkurenty najde M. Fourcade zřejmě v Simonu Schemppovi a Antonu Šipulinovi. Němce letos podobně jako Bjørndalena zlobily různé nemoci, ale v případě dobrého zdravotního stavu se vždy pohyboval na samotném čele. Rus měl špatný start do sezóny, pak se zvedl a z posledních osmi závodů jen jednou vypadl z elitní pětky.
Schempp zatím čeká na premiérovou individuální medaili z MS. To je případ i dalších dvou borců, kteří by ve výčtu favoritů neměli chybět. Simon Eder už skoro 10 let patří do světové špičky, ale možná právě teď je na tom nejlépe v kariéře. Svou rychlou střelbu doplnil přesností a také solidním během, což mu v celkovém pořadí SP zaručuje skvělé čtvrté místo.
Můžou myslet na medaile i čeští reprezentanti? Věřme, že ano. Jako největší adept přichází do úvahu Michal Šlesingr. Výborně se dokázal připravit už na minulý šampionát, kde se hned třikrát vešel do TOP10. Jeho motivací je určitě zisk individuálního zlata, které mu v jeho rozsáhlé sbírce úspěchů schází. V posledním závodě před MS obsadil 6. místo, což je slibný signál.
Pohled na kurzy
Sázková kancelář Fortuna logicky nejvíce věří Martinu Fourcadovi. Na to, že získá alespoň jedno individuální zlato, si můžete vsadit v nízkém kurzu 1,35. Zisk medaile v podání Michala Šlesingra je oceněn celkem vysokým kurzem 6,5, u Ondřeje Moravce 7. Kompletní nabídku sázkových příležitostí naleznete na webu Fortuny.
Ženy: Bude pokračovat famózní jízda Soukalové?
Gabriela Soukalová jako největší favoritka Mistrovství světa v Oslu? Ano i ne. Během letošní sezóny dojela ve více než 50 % závodů na stupních vítězů. To zní pozitivně. Česká jednička míří za velkým křišťálovým glóbem, který by pro ni v tuto chvíli mohl být největší motivací. Taková šance se už nemusí nikdy opakovat. Světový šampionát se naproti tomu koná krom Olympiád každým rokem. Pro Soukalovou proto bude v Oslu klíčovým faktorem vyrovnanost. Bude to výhoda pro její soupeřky, které už třeba boj o glóbus vzdaly?
Mohla by. Třeba taková Laura Dahlmeierová promarodila velkou část sezóny, ale když byla zdravá, tak jí soupeřky na trati jen velmi těžce stíhaly. Nastoupila do 12 závodů a ze 4 odešla jako vítězka. Je to stroj na dobré výsledky. Na minulém šampionátu se pokaždé vešla do 7. místa.
Hlavní pozornost na Oslo upírá i Kaisa Mäkäräinenová. Velezkušená Finka měla být nejžhavější kandidátkou na uvolněný trůn po Darje Domračevové, ale zatím jí chyběla stabilita. V minulosti přitom spíše platilo, že jí to šlo během celé sezóny a s vrcholem přišel útlum. Proto se během své dlouhé kariéry mohla pouze třikrát radovat ze zisku cenného kovu z MS.
Úplně opačným případem je Marie Dorinová Habertová. Té se již několikrát podařilo velmi dobře vyladit formu na nejdůležitější závody roku. Každý máme jistě v paměti její dvě zlaté medaile z loňského šampionátu v Kontiolahti. V posledních závodech naznačila, že se jí načasování opět povedlo. Stejně jako Soukalová se však možná bude chtít víc soustředit na Světový pohár jako celek. Na druhé pozici ztrácí na Češku 135 bodů, což ještě 7 závodů před konce není nehratelné.
Třetí ženou hodnocení SP je aktuálně Dorothea Wiererová. Italce vyšla hlavně série závodů ve velkých nadmořských výškách. V Presque Isle už to od ní taková hitparáda nebyla. Je jasné, že bude těžit z ultra rychlé střelby, ale už během závodů SP se několikrát potýkala s přesnosti. A co když se ještě přidá tlak MS, kde ještě nikdy nezískala individuální medaili?
Zkušenosti by k medailovému ataku mohly pomoct Franzisce Hildebrandové nebo Oleně Pidhrušné. Domácí prostředí zase bude chtít využít Tiril Eckhoffová. Její naděje zatím většinou ničila špatná střelba, ale třeba jí bude k užitku znalost střelnice.
Ještě u jedné závodnice si budeme přát zapojení se do bitvy o cenné kovy. Už 6 let si odváží Veronika Vítková ze světových šampionátů velmi pěkné výsledky, ale individuální medaile ne a ne přijít. Pokud v Pokljuce pořádně zapracovala na své ležce, tak by se mohla konečně dočkat.
Pohled na kurzy
Podle sázkové kanceláře Fortuna není Gabriela Soukalová jednoznačnou favoritkou. Můžete si například vsadit, jestli získá více individuálních medailí naše závodnice nebo Laura Dahlmeierová. Němka je s kurzem 2,35 mírně favorizovaná, na Češku si vsadíte s kurzem 2,75. Kompletní nabídku sázkových příležitostí naleznete na webu Fortuny.
Pěkně prosím, kde se najde statistika biatlonové střelby? Děkuji.