Home > Novinky > Startuje IBU Cup. Prostor dostanou nové tváře i nová disciplína

Startuje IBU Cup. Prostor dostanou nové tváře i nová disciplína

Markéta Davidová

Ještě před úvodními závody Světového poháru vypukne v norském Sjusjøenu IBU Cup. Druholigový seriál bude tradičně o zkoušení mladých biatlonistů, kteří mohou poměřit síly s těmi, co už mezi elitou něco odjeli. Zkoušet se bude také nová disciplína.

Jak to vypadalo loni?

V minulé sezóně se dal IBU Cup překřtít na Russian Cup. Celkové hodnocení žen ovládla Darja Virolajnenová před svou krajankou Annou Nikulinovou a Němkou Karolin Horchlerovou. V elitní osmičce bylo hned pět Rusek.

Na výborném desátém místě se umístila Lea Johanidesová. Juniorka Markéta Davidová se zase dočkala na začátku sezóny premiérového vítězství a to hned ve druhém startu. Výhry slavily i její věkové vrstevnice Julia Simonová či Anna Weidelová. IBU Cup je zkrátka ideální přestupnou stranicí z juniorské scény mezi dospělou elitu.

Mezi muži loni kraloval Alexej Volkov, když těsně porazil Alexandra Loginova. Nejlepším ze zbytku světa byl Francouz Antonin Guigonnat. Z Čechů si vedli nejlépe 16. Tomáš Krupčík a 22. Lukáš Kristejn. Oba už patří tak trochu k inventáři IBU Cupu. Naopak 21letý talent Milan Žemlička by v něm měl debutovat.

Darja VirolajnenováFoto: Darja Virolajnenová (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

Co přinese nová sezóna?

Nadcházející sezóna přinese devět podniků IBU Cupu včetně lednového Mistrovství Evropy v italském Ridnaun. Už zítra se bude závodit v norském Sjusjøenu. Pak se závodníci přesunou do švýcarského Lenzerheide, kde se bude závodit poprvé. Tradiční jsou naopak zastávky v rakouském Obertilliachu, ve slovenském Osrblie a v německém Arberu.

Po evropském šampionátu biatlonisté ještě zůstanou v Itálii, konkrétně v Martellu. Závěr sezóny bude patřit ruským střediskům Uvat a Chanty-Mansijsk. Na místě, které dobře známe díky závodům Světového poháru, bude mít premiéru nová disciplína. Po vzoru exhibic si závodníci zkusí supersprint.

Kalendář IBU Cupu 2017/2018
23. – 26. 11. Sjusjøen nor
8. – 10. 12. Lenzerheide sui
14. – 17. 12. Obertilliach aut
6. – 7. 1. Osrblie svk
11. – 13. 1. Arber ger
24. – 28. 1. Ridnaun (ME) ita
2. 2. – 3. 2. Martell ita
10. – 11. 3. Uvat rus
14. – 17. 3. Chanty-Mansijsk rus

Český biatlon může do jednotlivých závodů nasadit shodně pět mužů a pět žen. Muži si to vysloužili šestým místem v poháru národů, ženy skončily osmé. Je pravděpodobné, že vedle Davidové a Žemličky dostanou víc šancí i nové tváře, třeba Anna Tkadlecová, Ondřej Šantora či Jakub Procházka. Několik příležitostí už loni dostali Jan Burian a Ondřej Hošek, kteří také patří k nadějím směrem do budoucna.

Ondřej ŠantoraFoto: Ondřej Šantora (Autor: Jiří Zaňát)

Stejně jako ve Světovém poháru, tak i v IBU Cupu se rozdává prize money. Odměněna bude vždy první šestka, přičemž vítěz si přijde na 77 000 Kč. V týmových závodech se oceňuje první pětka, kdy člen vítězného týmu obdrží 32 000 Kč.

Prestiž druholigovému seriálu dodává i fakt, že přes něj lze získat vstupenky na poslední díl Světového poháru. Právo na ně má elitní desítka celkového hodnocení, maximálně pak dva zástupci z jedné země.

Foto: Markéta Davidová (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *