Do dnešního dne byly podmínky v Oberhofu až nebývale příznivé. V poslední den to ale biatlonistky a především biatlonisté ve štafetách dostali pořádně sežrat.
Celkem nepříjemná mlha už provázela polední štafetu žen. Výsledkem bylo 31 trestných kol a 235 dobíjení. S 4 trestnými koly kralovala Jižní Korea, s 18 využitými náhradními náboji Švýcarsko a bohužel Česko.
O třetinu z této porce se postarala Veronika Vítková. Po závodě se za nic neschovávala. „Měla jsem také lépe zareagovat na houstnoucí mlhu. Sice jsem si před startem zvětšila kroužek, kvůli lepší průhlednosti na terče, ale zřejmě to ještě bylo málo. Terče jsem měla takové rozmazané. To jsem úplně nezvládla.“ (biatlon.cz)
Mnohem větší mlha padla na Oberhof během štafety mužů. Biatlonisté najezdili celkem 61 trestných kol a využili 357 náhradních nábojů.
Domácí fanoušci si mohli pořádně užít Johannese Kühna, který trefil jediný terč a obkroužil tak ve štafetě naprosto neuvěřitelných devět trestných kol. Finové zase dohromady poskládali 13 chyb, stačilo jim k tomu pět střeleb. Největší spotřebu náhradních nábojů (21) měli Švýcaři.
Z českých reprezentantů si vedl nejhůř Tomáš Krupčík, který musel na čtyři trestná kola. Moc mu nepřidala jeho krátkozrakost. „Abych řekl pravdu, tak jsem střílel prakticky do bílé plochy, těžko jsem vůbec rozeznával terče. Mám dioptrie, s obtížemi vidím za dobrých podmínek. A teď mlha a šero, to byla na mě prostě moc. Zejména při stojce jsem střílel defacto do prázdna a jen jsem doufal, že nějaký terč spadne.“ (biatlon.cz)
To debutant Ondřej Hošek si vedl mnohem líp. „Střílel jsem úplně naslepo. Když jsem přijel, tak jsem neviděl ani celý ten terč. Jsem vlastně rád, že to bylo jenom jedno trestné kolo, protože to mohlo být mnohem horší. Ještě nikdy jsem takovou divočinu nezažil.“ (biatlon.cz)
A look into the penalty loop – Can Italy and Sweden hold on to their lead in this foggy relay? #OBE18 pic.twitter.com/cAVIzesfRB
— IBU World Cup (@IBU_WC) 7. ledna 2018
Trochu jiný pohled nabídl Ondřej Moravec, který na střelnici trpělivě čekal na lepší podmínky a nakonec jen dvakrát dobíjel. „Souhlasím s ředitelem soutěží IBU Borutem Nunarem, že to byly podmínky, za kterých se střílet dalo. Chápu, že ten všemožný tlak – ať už jsou to média, televize, fanoušci – je tak velký, že to rozhodnutí zrušit je obtížné udělat. Bylo ovšem vidět, že se našly týmy, které v tom střílet dokázaly.“ (biatlon.cz)
Moravcova slova potvrdili hlavně Švédové, kteří odstříleli se skvělou bilancí 1+9. Fredrik Lindström na závěrečném úseku použil jen jeden náhradní náboj a zajistil svému týmu vítězství po devítiletém čekání. „Byl jsem klidný. Nenervoval jsem se a štěstí navíc bylo na mé straně.“ (IBU)
Za muže závodu pak můžeme označit Dominika Windische, který zastřílel dvakrát za nula. Právě on byl hlavním strůjcem druhého místa Italů. I když pro něj bylo záhadou, jak dokázal trefit všechny terče. „Opravdu jsem neviděl, jestli terče padají. Musel jsem to kontrolovat na velké obrazovce. Bylo to vtipné. Střílet se zavřenýma očima by možná bylo jednodušší.“ (IBU)
Perlička na závěr. Dnes odpočívající Martin Fourcade si na Twitteru trochu rýpl do německého střediska, když napsal: „Oberhof ve svém nejlepším.“ Na to mu někdo z oficiálního účtu Světového poháru odpověděl: „Rozhodně, ale není nepředvídatelnost tím důvodem, proč tento sport tak milujeme?“ A Francouz zasmečoval: „Ne… Milujeme férové podmínky, ne loterii.“
Oberhof at his best!
— Martin Fourcade (@martinfkde) 7. ledna 2018
Foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Zbranek)