Home > Téma > Top události z Oberhofu: Fourcade s Kuzminovou utíkají a Vítková na pódiu

Top události z Oberhofu: Fourcade s Kuzminovou utíkají a Vítková na pódiu

Martin Fourcade

Dvěma triumfy zvýraznili v Oberhofu celkové vedení Martin Fourcade a Anastasia Kuzminová. Veronika Vítková zase poprvé v sezóně potěšila české fanoušky cenným kovem a v neposlední řadě se opět ukázalo i samotné středisko, které naservírovalo biatlonistkám a biatlonistům mlhavou neděli.

Fourcade před smečkou norských vlků

Už není tím nejrychlejším biatlonistou ve Světovém poháru, ale stále je tím nejlepším. Závody v Oberhofu jasně ukázaly, proč je Martin Fourcade stále největším kandidátem na zisk velkého křišťálového glóbu.

Ve sprintu a ve stíhačce trefil 29 z 30 terčů, čímž knockoutoval konkurenci v čele s Johannesem Thingnesem Bø. Co na tom, že byl Nor nejrychlejší. Také ale nastřádal pět chyb a kvůli tomu skončil třetí a druhý. Jeho ztráta v celkovém hodnocení se prohloubila na 38 bodů.

Fourcade smečce norských vlků jasně vzkázal, že se nebojí. I prostřednictvím lehce kontroverzního gesta, kdy se po čtvrté střelbě stíhacího závodu na svém koberečku na chvíli zastavil a upřel pohled na Johannese, jeho bratra a Emila Hegleho Svendsena.

Právě Svendsen měl být tím spouštěčem, když v norském tisku mluvil o strachu Martina Fourcada. Ve Světovém poháru zřejmě nejzajímavější bitva za poslední roky, ale to nic nemění na tom, že k sobě všichni zainteresovaní chovají respekt. Přátelské škádlení k tomu patří.

Emil Hegle SvendsenFoto: Emil Hegle Svendsen (Autor: Martin Kaděrka)

Kralování Kuzminové trvá

Anastasia Kuzminová udělala ve sprintu v Oberhofu jednu chybu. Stejně jako Kaisa Mäkäräinenová. A výsledek? Vítězství Slovenky o 35,4 sekundy Finkou. To je nejlepší ukázka toho, jak velkou formu Slovenka má.

Posledních sedm závodů Kuzminové dopadlo takto: 1. místo, 1. místo, 4. místo, 2. místo, 1. místo, 1. místo, 2. místo

Na začátku roku se zdá, že má biatlon novou královnu. Běžecky jí nikdo nestačí, navíc dokáže zastřílet velmi přesně a také rychle. A její výkony jsou stabilní, vyjma těch z Östersundu.

Kaisa Mäkäräinenová s Justine Braisazovou nabídnou kvalitní běh, ale často to nepodpoří dobrou střelbou. S tou vyrukuje třeba Dorothea Wiererová, jako při stíhacím závodě v Oberhofu, ve kterém skončila druhá, ale zase to nestačí běžecky.

I proto má Anastasia Kuzminová v celkovém hodnocení větší náskok než Martin Fourcade, 47 bodů. A to nebude na konci sezóny odčítat víc než 5 bodů.

Češi se probrali

Až do devátého závodu sezóny čekali čeští biatlonisté na proniknutí do elitní dvacítky. Ve sprintu se díky devátému Michalu Krčmářovi dočkali rovnou elitní desítky, stíhačka pak přinesla zlepšení o jednu příčku. Vedle toho se dařilo 11. a 13. Ondřeji Moravcovi. A i výkon Jaroslava Soukupa ve sprintu byl příslibem.

Potěšily hlavně běžecké časy, které se u Krčmáře a Moravce blížily těm nejlepším. Moravec byl ve stíhačce dokonce čtvrtý nejrychlejší.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Zbranek)

Nakonec i štafeta, kterou odstartoval čtyřmi trestnými koly Tomáš Krupčík, přinesla dobré zjištění. Ondřej Hošek se skvěle vypořádal s bílou tmou, zapsal jediné trestné kolo a při svém debutu byl desátým nejlepším na svém úseku.

Trenéři teď budou mít příjemné starosti. Na jedné straně vyhlížejí návrat Michala Šlesingra po zdravotní pauze, na druhé straně jim nemohly uniknout skvělé výkony Milana Žemličky a Lukáše Kristejna v IBU Cupu. Krize ze začátku sezóny je (snad) zažehnána.

Češi v Oberhofu
Max L S Body
Michal Krčmář 8. (SZ) 93 % 93 % 66 b
Ondřej Moravec 11. (SP) 80 % 93 % 58 b
Jaroslav Soukup 25. (SP) 87 % 73 % 16 b
Tomáš Krupčík 56. (SZ) 87 % 53 % 0 b
Adam Václavík 75. (SP) 80 % 20 % 0 b

Vítková zařídila první české pódium

V minulých letech jsme počítali medailové šňůry české reprezentace. Zastávka Světového poháru bez stupňů vítězů, to byla výjimka. Pravda, o podstatnou část cenných kovů se starala Gabriela Koukalová. Jenže ta je na marodce.

Na první medaili jsme si tak museli počkat až do čtvrté štace. Nebylo zas tak překvapivé, že ji zařídila Veronika Vítková a zrovna v Oberhofu. Vítková je od začátku sezóny jasnou českou jedničkou, jen dvakrát z deseti závodů zůstala mimo první dvacítku.

Nyní potěšila české fanoušky třetím místem ve sprintu, když velmi slušně běžela a odstřílela za jedna. Jen tak potvrdila, jak jí Oberhof sedí. Její momentální bilance z německého střediska čítá jednu výhru, dvě druhá místa a jedno třetí místo.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Zbranek)

Vedle Vítkové se podruhé v sezóně prosadila do elitní desítky Eva Puskarčíková. Ve sprintu byla právě desátá. I proto bude hodnocení Zdeňka Vítka určitě kladné, byť deváté místo ve štafetě k oslavování nebylo.

Češky v Oberhofu
Max L S Body
Veronika Vítková 3. (SP) 80 % 93 % 44 b
Eva Puskarčíková 10. (SP) 93 % 80 % 6 b
Jessica Jislová 43. (SP) 86 % 73 % 0 b
Lucie Charvátová 71. (SP) 80 % 40 % 0 b
Veronika Zvařičová 88. (SP) 80 % 40 % 0 b

Starý dobrý Oberhof

Ve sprintu žen jsme viděli tři nuly, ve sprintu mužů dokonce osm. Další čtyři nuly přibyly ve stíhačce žen, tři ve stíhačce mužů. To byly na Oberhof dobré střelecké výsledky. Zdejší střelnice patří k nejnáročnějším v seriálu, ale aspoň byla dobrá viditelnost a větrné poryvy nebyly nijak extrémní.

Zdálo se, že Oberhof získá u závodníků nějaké plusové body, ale v neděli si to hodně pokazil. Už štafetu žen provázela značná mlha, která se podepsala pod 31 tresnými koly.

Muži pak stříleli prakticky poslepu, celkem obkroužili 61 trestných kol. Neuvěřitelných devět jich měl na svém kontě Němec Johannes Kühn. Jinými slovy, z dvanácti střel jen jedna našla cíl.

Určitě se nezlobily Francouzky, která ukončily německou sérii šesti výher. A rozhodně ne Švédové, kteří zvítězili po dlouhých devíti letech.

Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *