Home > Téma > Sumář druhého trimestru: Stále suverénní Johannes Bø a nadvláda Italek

Sumář druhého trimestru: Stále suverénní Johannes Bø a nadvláda Italek

Johannes Thingnes Bø

Nejtradičnější střediska hostila biatlonisty v druhé třetině sezóny Světového poháru

Biatlonisty hostila ve druhé třetině sezóny Světového poháru ta nejtradičnější střediska – Oberhof, Ruhpolding a Antholz. Muži i ženy absolvovali tři sprinty, dva stíhací závody a ti nejlepší i hromadné starty. Dvakrát se jely štafety.

I po druhé trimestru vévodí Světovému poháru muž ze severu a žena z jihu Evropy. Na dalších místech se ale pořadí přelévalo.

Bø vládne a Fourcade bez pódia

Mezi muži to byla v boji o stupeň nejvyšší trochu nuda. Přišel, viděl, zvítězil. Nebo byl druhý. Běžecká forma 25letého Nora odsoudila startovní pole jen k soutěžení o zbylé dvě medaile. Johannes Thingnes Bø pětkrát zvítězil, dvakrát skončil stříbrný a vede Světový pohár již téměř o 300 bodů.

Šňůru prvních míst ve sprintu mu přerušil povánoční druhý muž SP Alexandr Loginov. V Oberhofu si připsal své první vítězství. Druhým trimestrovým pokořitelem Nora byl Quentin Fillon Maillet v hromadném startu v Antholzi. I pro něj se jednalo o premiérový triumf v elitním seriálu. V Oberhofu se poprvé prosadil na stupně Sebastian Samuelsson (3. ve sprintu).

Quentin Fillon MailletFoto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)

Fenomén uplynulých sezón a úspěšný loňský vyzyvatel norského borce Martin Fourcade po Vánocích stabilizoval své výkony, skončil vždy do desítky. Po loňské rekordní šňůře pódiových umístění ale prodloužil v uplynulém trimestru šňůru umístění nepódiových.

Francouz stále není běžecky ve formě, i výborná střelba mu nestačila v lednu na lepší než 4. místo (5x), jednou byl 5., jednou 9. Nedobrovolně následuje svého staršího bratra Simona, kterému se přezdívalo muž čtvrtých míst. Kromě sprintu v Oberhofu byl vždy před Rusem Loginovem, kterému především Antholz nesedl (26., 7., 20.) a přeskočil jej v celkovém hodnocení o 6 bodů. Vzhledem k jeho neúčasti na zámořských štacích ale nebude na druhém místě dlouho. Závody se v lednu dařily jeho reprezentačním kolegům, v posledním hromadném startu měli Francouzi hned pětinásobné zastoupení a skončili na 1., 4., 5., 9. a 18. místě.

Quentin Fillon MailletFoto: Martin Fourcade, Johannes Thingnes Bø a Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)

Francie tak stále má v elitní desítce čtyři závodníky, vysoko se drží biatlonový veterán Simon Eder končící stabilně mezi nejlepšími především díky své 93% úspěšnosti ve střelbě (třetí nejpřesnější muž z celého startovního pole).

Stříbrný a bronzový Arnd Peiffer si o elitní desítku řekl výbornými lednovými, i pódiovými, výsledky, naopak se z ní poroučel jeho repre kolega Benedikt Doll, který bodoval v Anterselvě jen v hromadném startu (58., 46., 14.).

Hodnocení SP mužů a posun oproti prvnímu trimestru
1. nor Johannes Thingnes Bø 836 b ►0
2. fra Martin Fourcade 554 b ▲3
3. rus Alexandr Loginov 548 b ▼1
4. fra Simon Desthieux 504 b ►0
5. aut Simon Eder 499 b ▼2
6. fra Quentin Fillon Maillet 482 b ▲2
7. ger Arnd Peiffer 480 b ▲5
8. fra Antonin Guigonnat 461 b ▼2
9. aut Julian Eberhard 460 b ►0
10. nor Tarjei Bø 448 b ▼3

S větrem v Oberhofu, kde se jako každý rok běžně „kolovalo“, si nejlépe poradila štafeta Ruska bez trestného kola, v Ruhpoldingu se naopak střílelo hodně přesně a zvítězilo Norsko. To také i po druhém trimestru drží první místo v Poháru národů před Francií, Německem, Ruskem a Rakouskem.

Nejstaršího muže ve Světovém poháru Estonce Rolanda Lessinga (40 let) dělilo odnejmladšího Jakuba Štvrteckého 20 let. Pětatřicetiletý Němec Michael Rösch, který v posledních letech reprezentoval Belgii, se v Ruhpoldingu rozloučil s kariérou.

Jakub ŠtvrteckýFoto: Jakub Štvrtecký (Autor: Jaroslav Svoboda)

Wiererová ve žlutém a řada premiérových vítězek

V ženském podání je biatlonové soutěžení výrazně pestřejší. Sedm individuálních startů mělo šest vítězek. Vedoucí Italka Dorothea Wiererová nezačala nový rok nejlépe – v Oberhofu brala 24. a 5. místo, nevedlo se ale ani po prvním trimestru druhé Paulíně Fialkové (21., 32.).

Na její post se tak dostala další Italka – Lisa Vittozziová, která své první vítězství ve Světovém poháru ve sprintu zopakovala i ve stíhačce. Ruhpolding se zase stal střediskem s premiérovou výhrou pro Němku Franzisku Preußovou, uspěla v závěrečném hromadném startu. Ve sprintu na druhé sezónní vítězství dosáhla Anastasia Kuzminová, na pódium se opět podívala v hromadném startu bronzová Paulína Fialková. První medaili ve SP získala 22letá Norka Ingrid Tandrevoldová, když nestačila v hromadném startu v Ruhpoldingu jen na Preußovou.

Dorothea Wiererová a Lisa VittozziováFoto: Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

Žluté číslo stále držela bezmedailová Wiererová, její náskok na italskou kolegyni se ale ztenčil na pouhých 18 bodů, třetí a čtvrté místo držely Slovenky Fialková a Kuzminová.

Italské středisko ve velké nadmořské výšce jim ale nesedlo (30., 28., 16., resp. 10., 5., 20.) na rozdíl od Wirerové (8., 1., 5.), Vittoziové (5., 3., 11.) a Marte Olsbuové Røiselandové, která se po několika čtvrtých místech dostala i na bronzový stupínek a obě Slovenky v celkovém bodování přeskočila.

Životní zlato a stříbro vybojovala v Dolomitech Markéta Davidová, zřejmě největší překvapení druhého trimestru. Stříbrem si ve sprintu spravila chuť nejstarší žena v seriálu 36letá Kaisa Mäkäräinenová, které se v německých závodech nedařilo a ze čtvrtého místa po vánoční pauze se dostala až na hranu první desítky. O bodový příděl naopak přišla Francouzka Anaïs Chevalierová, která zahájila trimestr druhým a třetím místem. A Itálii ale dva závod vynechala, ve sprintu skončila 19. Především dva bronzy a dvě 4. místa pomohly do elitní desítky olympijské vítězce Hanně Öbergové.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Devátým místem ve sprintu a posledním třicátým v hromadném startu se do biatlonových bojů vrátila v Ruhpoldingu Laura Dahlmeierová. V Antholzi už brala 4., 2. a 1. místo a ukázala, že bude na Mistrovství světa opět horkou kandidátkou na nejcennější kovy. Pokud ji opět nezradí zdraví.

Hodnocení SP žen a posun oproti prvnímu trimestru
1. ita Dorothea Wiererová 632 b ►0
2. ita Lisa Vittozziová 598 b ▲1
3. nor Marte Olsbuová Røiselandová 508 b ▲3
4. svk Anastasia Kuzminová 506 b ▲3
5. svk Paulína Fialková 498 b ▼3
6. fin Kaisa Mäkäräinenová 443 b ▼2
7. blr Iryna Kryuková 427 b ▲2
8. swe Hanna Öbergová 423 b ▲4
9. fra Anaïs Chevalierová 391 b ▼1
10. pol Monika Hojniszová 379 b ▼5

Druhý trimestr absolutně nevyšel ženám z Ukrajiny, z pětice v předvánočním hromadném startu nestartovala v Ruhpoldingu a Antholzi ani jediná. Po mnoha letech nefiguruje mezi elitou žádná žena z Německa. Ve Světovém poháru letos poprvé startovala dokonce dvoje dvojčata – 34leté Vajl a Vita Semerenkovy z Ukrajiny a sestry Irina a Elena Kručinkinovy (23 let) reprezentující Bělorusko.

Také ženské štafety měly pokaždé jiné vítězky. V Oberhofu přesné Rusky, v Ruhpoldingu ještě přesnější Francouzky. První štafetové vítězky z Itálie po nepovedených týmových závodech (15. a 11. místo s 8 a 2 trestnými koly) opustily vedoucí místo v Poháru národů a přepustily ho Francii, o příčku si polepšilo nyní druhé Rusko, třetí Německo dokonce dvě. Před Itálii se dostaly i Norky.

Anaïs ChevalierováFoto: Anaïs Chevalierová (Autor: Jaroslav Svoboda)

Zlatá česká tečka

Naši reprezentanti zůstali v mužské i ženské kategorii v Poháru národů na 8. místě. Ne úplně vydařené individuální německé zastávky bohatě vynahradilo italské středisko se zlatem a stříbrem Markéty Davidové, nyní 24. ženy Světového poháru.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Nejlepší Čech Michal Krčmář poskočil od vánoc o jedno místo na 14. příčku, Ondřej Moravec i přes běžeckou nepohodu z 20. na 19. místo. Lyžařskou formu bude hledat doma, nebudou se ho tak týkat zámořské zastávky.

Po dvou letech dosáhla ženská štafeta na medaili (bronz) a muži po čtyřech letech na 4. místo. Do závodů se vrátil po nemoci Tomáš Krupčík, který získal v Antholzi jako třetí český muž body a pozvánku do nakonec promaroděného hromadného startu.

Tomáš KrupčíkFoto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

Další navrátilkyně po nemoci Jessica Jislová v lednu absolvovala jen tři starty (dva individuální) a končila hluboko v poli poražených. Žádný bod si nepřipsala stále tápající Veronika Vítková. Eva Puskarčíková po velmi slušném 12. místě ve sprintu a 21. ve stíhačce v Oberhofu na další body nedosáhla, naopak Lucie Charvátová trimestr s body ukončila.

Štafetu podržel rychlý junior Jakub Štvrtecký, který po závodech v Německu odjel na juniorské mistrovství světa. Mnohaletá opora týmu Michal Šlesingr po zranění startoval v IBU Cupu a zasáhne až do bojů v zámoří.

Sezóna 2018/19 se přehoupla do své druhé půlky. Destinace v Kanadě a USA vynechává řada biatlonistů. Soustředí se na únorové Mistrovství světa. Mužům nezbývá než doufat, že se mladší z bratrů Bøových konečně unaví. Biatlonové dámy, jak ukázala druhá třetina trimestru, hrají otevřenou partii. I když Italky ji mají rozehranou nejlíp.

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

5 thoughts on “Sumář druhého trimestru: Stále suverénní Johannes Bø a nadvláda Italek

 1. Mě by moc zajímalo, jak počítáte ty jednotlivé trimestry a jak můžete na přelomu ledna/února napsat, že za sebou biatlonisté mají druhý trimestr.
  Trimestr znamená tříměsíční období, přes to nejede vlak. Jestliže sezóna začala v listopadu, tak za sebou mají teprve první trimestr (listopad + prosinec +leden). Druhý trimestr ani nedokončí, protože sezóna končí na konci března, odzávodí z něj tedy jen dva měsíce. Podle mě je velký nesmysl závodní část sezóny, která trvá 5 měsíců, dělit na trimestry. Prostě to nedává smysl.
  Pokud by se měl dělit celý biatlonový rok na trimestry, pak je to také úlet, protože jde o 5 závodních měsíců a 7 nezávodních – dělit taková období na tříměsíční úseky není logické.
  A zajímavé je, že zahraniční biatlonisté ani zahraniční média o trimestrech prakticky nehovoří (asi si uvědomují, jaká je to hloupost).

  1. Dobry den,
   Sp se odehrava v 9 strediscich v prubehu cca 4 mesicu. Po 3 strediscich a cca 1 mesici je delsi pauza. Naprosto dokonale by melo znit asi sumar po zavodech ve trech strediscich svetoveho poharu. Ale sami biatloniste to jiz mnoho let nazyvaji trimestrem. Stacila jsem najit tento vyraz treba na kanadskem, francouzskem, litevskem, slovenskem, ruskem ci spanelskem webu, takze se pouziva i mimo ČR.
   M. S.

   1. Chápete ale, že slovo trimestr znamená tři měsíce, nikoliv tři střediska? Je to z latinského “tri” (tři) a mensis (měsíc). Překlad toho slova jsou 3 měsíce a nijak jinak to přeložit nejde.
    Žádný jiný význam než “tři měsíce” slovo trimestr prostě mít nemůže. Pokud někteří čeští biatlonisté říkají třem závodním destinacím trimestr, pak prostě říkají hloupost (nejspíš protože neví, co to slovo vůbec v překladu znamená a vykládají si to spíš jako “třetina”, což je ale nesmysl). To snad ale ještě neznamená, že by to po nich měli přebírat novináři a v “odborných” článcích psát stejné blbosti. Je správné mluvit třeba o skončení první nebo druhé třetiny závodní sezóny.

    Navíc tedy nemáte pravdu ani s počtem středisek. Je jich celkem 10, nikoli 9 (samozřejmě je letos nutno do toho počítat MS jakožto vrchol sezóny). Nicméně o tom to není. Podstata spočívá v tom, že nemůžete slovo trimestr přeložit jinak než tři měsíce. Je to stejně hloupé, jako říkat třeba Svaté Trojici trimestr jen proto, že v ní fugurují tři osoby. Nebo nazvat prodloužený víkend trimestrem jen proto, že ho tvoří tři dny. Je to naprostý úlet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *