Home > Téma > Sumář sezóny: Fourcade opět lámal rekordy a Mäkäräinenová udivovala

Sumář sezóny: Fourcade opět lámal rekordy a Mäkäräinenová udivovala

Martin Fourcade

Opanoval Světový pohár i Zimní olympijské hry. Martin Fourcade má po uplynulé sezóně ve své sbírce sedm velkých křišťálových glóbů a pět olympijských triumfů. Kaisa Mäkäräinenová sice v  Pchjongčchangu neuspěla, ale zase potřetí usedla na trůn pro vítězku Světového poháru.

Celkové pořadí mužů

Minulé sezóny nám nabídly suverenitu jednoho muže, ta právě skončená byla o dvou mužích. Martin Fourcade sice získal svůj sedmý velký křišťálový glóbus, ale dost se na něj nadřel. Jasno bylo až po sprintu v Ťumeni.

Prvně je třeba říct, že Fourcade zažil jednu z nejlepších sezón v kariéře. Ve všech závodech, vyjma toho posledního, skončil na stupních vítězů. Vytvořil tak novou rekordní sérii 23 závodů zakončených do třetího místa. Rekordním byl i samotný zisk sedmého glóbus, král Ole jich zvládl „jen“ šest.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Na nejvyšší stupínek vystoupal Francouz devětkrát, další dvě výhry pak přidal na olympiádě. Zlato v Pchjongčhangu slavil i se smíšenou štafetou.

Podobně mimořádné výkony ale podával i Johannes Thingnes Bø. Jako jediný, po výhře v úvodním závodě, alespoň pro jednou sebral Fourcadovi žlutý trikot. Dlouho měl také víc triumfů, ale nakonec se zastavil na čísle osm. I díky zlatu z vytrvalostního závody na olympijských hrách ale bude ryšavý Nor hodně spokojen.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Jiří Zaňát)

Za mezerou více než 300 bodů následují v celkovém pořadí další biatlonisté. Třetí Anton Šipulin alespoň trochu mírnil zklamání z jinak ne moc povedené ruské sezóny. Ale i on sám se na nejvyšším stupínku asi viděl víckrát než jedenkrát.

Arnd Peiffer zopakoval čtvrtou příčku z loňska. Olympijský šampion ze sprintu potvrdil, že je nyní největší německou stálicí. Hned za Peifferem skončil Lukas Hofer, který zaznamenal velký progres. Ital se dostal po čtyřech letech na stupně vítězů, a to hned dvakrát.

Arnd PeifferFoto: Arnd Peiffer (Autor: Petr Zbranek)

Minulý ročník skoro celý promarodil, v tom letošním ukázal Jakov Fak svou sílu. Tři pódia z prvního trimestru mu i přes slabší finiš vynesla šestou příčku.

Sedmá příčka je pro Tarjeiho Bø druhým nejlepším umístěním za posledních šest let, ale sám ví, že má na víc. Bohužel se mu nepovedlo navázat na výhru ze sprintu v Östersundu.

Tarjei BøFoto: Tarjei Bø (Autor: Jiří Zaňát)

Simon Desthieux a Benedikt Doll měli naopak silnější závěr sezóny a prokousali se v celkovém hodnocení do elitní desítky. Francouz se v Ťumeni premiérově postavil na pódiu, Němec se zase v Pchjongčchangu radoval z individuálního bronzu.

Top 10 zakončil další z Francouzů Quentin Fillon Maillet, který zatím neúspěšně ve Světovém poháru atakuje vítězství. To se letos povedlo prolomit dvojici Henrik L’Abée-Lund a Maxim Cvetkov. Jednou zvítězil i Julian Eberhard, ale ten už vítězný pocit důvěrně zná.

Českým biatlonistům se ve Světovém poháru příliš nevedlo. Jako jediný se dostal mezi nejlepší tři Ondřej Moravec, když dojel druhý ve vytrvalostním závodě v Ruhpoldingu. Jeho věkový vrstevník Michal Šlesingr přišel kvůli zdravotním problémům o půl sezóny, ale i tak stihl vyjet dvě osmá místa.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Zbranek)

Vnímání sezóny přeci jen vylepšil Michal Krčmář. Mimo to, že se ve Světovém poháru čtyřikrát vešel do elitní desítky (nejvýš na páté místo), tak vylovil medaili z olympijských vod. V Pchjongčchangu šokoval stříbrem ve sprintu, na zlato mu přitom scházelo jen 4,4 sekundy. Svou olympijskou formu potvrdil sedmým místem ve vytrvalostním závodě.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Zbranek)

Jen epizodní role sehráli Jaroslav Soukup a Tomáš Krupčík. To Adam Václavík dostal devět šancí, ale jen jednu proměnil v body. Blýskl se však v závěrečné štafetě, kde skvělým finišem zajistil českým mužům pět kvót pro další rok.

Pořadí Posun Jméno 1. 2. 3. TOP10 Body
1. ► 0 fra Martin Fourcade 9 8 3 20 1116 b
2. ▲ 1 nor Johannes Thingnes Bø 8 4 4 18 1027 b
3. ▼ 1 rus Anton Šipulin 1 0 3 13 697 b
4. ► 0 ger Arnd Peiffer 0 0 1 13 668 b
5. ▲ 24 ita Lukas Hofer 0 1 1 11 637 b
6. ▲ 101 slo Jakov Fak 0 2 1 7 602 b
7. ▲ 29 nor Tarjei Bø 1 1 1 7 591 b
8. ▲ 17 fra Simon Desthieux 0 1 0 6 579 b
9. ▲ 2 ger Benedikt Doll 0 0 0 8 532 b
10. ▲ 10 fra Quentin Fillon Maillet 0 1 2 7 518 b
27. ▼ 15 cze Ondřej Moravec 0 1 0 3 294 b
29. ▼ 12 cze Michal Krčmář 0 0 0 4 253 b
47. ▼ 25 cze Michal Šlesingr 0 0 0 2 108 b
80. ▼ 17 cze Jaroslav Soukup 0 0 0 0 16 b
87. ▼ 21 cze Tomáš Krupčík 0 0 0 0 9 b
91. ▼ 23 cze Adam Václavík 0 0 0 0 7 b

Celkové pořadí žen

Pět biatlonistek se během olympijské sezóny obléklo do žlutého trikotu. A zůstala v něm ta nejzkušenější. Kaisa Mäkäräinenová se chtěla rozloučit s biatlonem ziskem olympijské medaile, která jí ve sbírce chyběla. To se jí nepovedlo.

O měsíc později ale přišla víc než dobrá náplast v podobě třetího velkého křišťálového glóbu. Fince k tomu stačilo vyhrát dva závody. Vedle toho totiž patřila k biatlonistkám s nejstabilnější formou, když se celkem 16krát vešla do elitní desítky.

Kaisa MäkäräinenováFoto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Zbranek)

Mäkäräinenová strávila ve žlutém osm závodů, což je o dva méně než Anastasia Kuzminová. Té se vedlo zejména na přelomu roku, kdy posbírala čtyři výhry. Další přidala v Oslu, čímž se přiblížila celkovému triumfu. V Ťumeni se jí ale nedařilo a nakonec prohrála o tři body.

Anastasia KuzminováFoto: Anastasia Kuzminová (Autor: Wikijunkie/Wikipedia.org, pod licencí BY-SA)

Na rozdíl od Mäkäräinenové ale Kuzminová uspěla i pod pěti kruhy, kde vybojovala už své třetí zlato a k tomu dvě stříbra. Druhá skončila v hromadném startu v Pchjongčchangu i Darja Domračevová, k tomu pomohla zlaté štafetě.

Nebýt toho, že Běloruska vynechala čtyři závody, tak by zřejmě byla celkovou vítězkou ona. Z 18 startů se jen dvakrát nevešla do elitní desítky, třetinu závodů navíc vyhrála.

Obhájkyně celkového triumfu Laura Dahlmeierová skončila i kvůli pozdějšímu startu do sezóny tentokrát čtvrtá, ale zato se v Pchjongčchangu stala dvojnásobnou olympijskou vítězkou.

Dorothea Wiererová zopakovala pátou příčku z loňska a už jí šlapala na paty krajanka Lisa Vittozziová, jedna z největších komet sezóny.

Laura DahlmeierováFoto: Laura Dahlmeierová a Dorothea Wiererová (Autor: Petr Zbranek)

Na šestou pozici si brousila zuby i Veronika Vítková. Důstojně zastoupila Gabrielu Koukalovou, podávala vyrovnané výkony, ani jednou nevypadla z bodů a třikrát skončila třetí. Další bronz, ten nejcennější, přidala na olympiádě. Úspěchem v Pchjongčchangu bylo i sedmé místo ve stíhačce.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Jiří Zaňát)

Vítkovou kvůli vynechání závodů v Ťumeni předběhla i nakonec sedmá Anaïs Bescondová, která byla při zdravotních problémech Justine Braisazové francouzskou jedničkou.

Braisazová se doma v Annecy dočkala premiérového triumfu ve Světovém poháru, což se ještě před ní povedlo Naděždě Skardinové a Denise Herrmannové. Poté vyhrála i další z Němek Vanessa Hinzová, která se propracovala na celkovou desátou příčku. Devátá skončila stejně jako před rokem Franziska Hildebrandová.

Jak se Veronice Vítkové dařilo, tak Eva Puskarčíková neprožila šťastnou sezónu. I kvůli zranění z přípravy zaostala za loňským životním ročníkem a jen dvakrát nakoukla do elitní desítky.

Větší radost Zdeňku Vítkovi dělaly Jessica Jislová a Markéta Davidová. Třiadvacetiletá Jislová již sbírala body pravidelněji a v Antholzi skončila dokonce 15. Na olympiádě zase potěšila dvěma 23. místy.

Jessica JislováFoto: Jessica Jislová (Autor: Jiří Zaňát)

To jednadvacetiletá Markéta Davidová sice zapsala jen osm bodů, ale titul juniorské mistryně světa a 15. příčka z olympijských her mají mnohem větší hodnotu.

Veronika Zvařičová si dala na rozloučenou dárek v podobě 32. pozice, nejlepšího výsledku po těžkém zranění. Na body bohužel nedosáhly Lucie Charvátová a Lea Johanidesová. Zvlášť střelecké výkony Charvátové byly velkým zklamáním.

Pořadí Posun Jméno 1. 2. 3. TOP10 Body
1. ▲ 3 fin Kaisa Mäkäräinenová 2 4 1 16 822 b
2. ▲ 38 svk Anastasia Kuzminová 5 4 0 12 819 b
3. ▲ 21 blr Darja Domračevová 6 1 2 16 804 b
4. ▼ 3 ger Laura Dahlmeierová 2 3 2 14 730 b
5. ► 0 ita Dorothea Wiererová 1 2 1 10 681 b
6. ▲ 21 ita Lisa Vittozziová 0 1 2 11 588 b
7. ▲ 7 fra Anaïs Bescondová 0 1 0 7 582 b
8. ▲ 17 cze Veronika Vítková 0 0 3 7 545 b
9. ► 0 ger Franziska Hildebrandová 0 1 0 7 539 b
10. ▲ 9 ger Vanessa Hinzová 1 0 0 6 522 b
35. ▼ 22 cze Eva Puskarčíková 0 0 0 2 206 b
59. ▲ 44 cze Jessica Jislová 0 0 0 0 72 b
88. ▲ 15 cze Veronika Zvařičová 0 0 0 0 9 b
91. ▲ 1 cze Markéta Davidová 0 0 0 0 8 b

Pořadí disciplín

Pořadí disciplín u mužů kopírovalo celkové hodnocení. S jedinou výjimkou, kterou byly vytrvalostní závody. Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bø totiž získaly v Östersundu a v Ruhpoldingu shodný počet bodů i shodné výsledky.

Pořadí v disciplínách (muži)
Sprint 1. fra M. Fourcade 2. nor J. Bø 3. ger Peiffer
Stíhací závod 1. fra M. Fourcade 2. nor J. Bø 3. rus Šipulin
Vytrvalostní závod 1. fra M. Fourcade a nor J. Bø 3. fra Fillon Maillet
Hromadný start 1. fra M. Fourcade 2. nor J. Bø 3. ger Doll

Nejúspěšnější sběratelkou malých křišťálových glóbů byla Anastasia Kuzminová, která těsně udržela vedení ve sprintu i ve stíhacím závodě. Výhra v úvodním vytrvalostním závodě přinesla Naděždě Skardinové nejen žlutý trikot, ale výrazně jí pomohla i k zisku glóbu. Hromadný start se zase stal doménou Kaisy Mäkäräinenové.

Pořadí v disciplínách (ženy)
Sprint 1. svk Kuzminová 2. blr Domračevová 3. fin Mäkäräinenová
Stíhací závod 1. svk Kuzminová 2. fin Mäkäräinenová 3. ger Dahlmeierová
Vytrvalostní závod 1. blr Skardinová 2. ukr Džimová 3. fin Mäkäräinenová
Hromadný start 1. fin Mäkäräinenová 2. ger Dahlmeierová 3. ger Hinzová

Štafety měly tři různé vítěze. Mezi muži kralovali Norové, vyhráli hned tři závody. V tom čtvrtém uspěli Švédové, kteří navíc získali i zlaté medaile v Pchjongčchangu.

Ani v kategorii žen nebylo moc co řešit. Němky dvakrát zvítězily, dvakrát zase skončily druhé. Porážky jim v obou případech uštědřily Francouzky.

Ve smíšených závodech získaly stejný počet bodů Itálie a Norsko. O držitelích malého křišťálového glóbu rozhodlo jedno vítězství a jedno druhé místo kvarteta Dorothea Wiererová, Lisa Vittozziová, Dominik Windisch a Lukas Hofer.

Pořadí v disciplínách (týmy)
Štafeta mužů 1. nor Norsko 2. swe Švédsko 3. fra Francie
Štafeta žen 1. ger Německo 2. fra Francie 3. ita Itálie
Smíšené závody 1. ita Itálie 2. nor Norsko 3. fra Francie

Nejlepší nováčci

Ocenění nováčků sezóny nabralo na významu. Loni totiž tyto tituly obdrželi Sebastian Samuelsson a Hanna Öbergová, kteří nyní excelovali na olympijských hrách. Oba si z Pchjongčchangu odvezli zlato a stříbro.

Podobné úspěchy by určitě brali i nováčci sezóny 2017/2018. Mezi muži se této pocty dostalo 22letému Emilienu Jacquelinovi. Francouz se při svém debutu v áčku radoval z pátého a šestého místa.

Oceněnou biatlonistkou byla Světlana Mironovová. Ta sice nakoukla do Světového poháru dvakrát už loni, ale až teď absolvovala plnohodnotnou sezónu. Největším úspěchem 24leté Rusky bylo deváté místo.

Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *