Němec vystřídal Němce. Poté, co čtyřiašedesátiletý Wolfang Pichler ohlásil konec trenérské kariéry, převzal roli šéftrenéra švédských biatlonistů jeho téměř o čtyřicet let mladší krajan Johannes Lukas. Relativně nízký věk ale nevidí jako překážku.
Za pár dní, 24. července, oslaví Johannes Lukas 26. narozeniny. Po odchodu Wolfganga Pichlera bylo jeho povýšení logickou volbou. Zkušenému rodákovi z Ruhpoldingu dělal od roku 2016 asistenta. A také má co do činění se známým biatlonovým střediskem. Pochází odtud jeho otec (právě na jeho doporučení se Lukas dostal k Pichlerovi) a on sám zde s biatlonem začínal. Mimochodem byl v jednom týmu s Laurou Dahlmeierovou. Jeho kariéru ale zastavilo vážné zranění kolene. Dal se tak na studia sportovních věd na Technické univerzitě v Mnichově a posléze se z něj stal trenér.
Švédové chtějí pokračovat v úspěšné filozofii, kterou po svém příchodu nastolil Pichler a která vynesla medaile z olympijských her i světových šampionátů. „Od Wolfganga jsem se toho hodně naučil,“ řekl Lukas v rozhovoru pro Traunsteiner Tagblatt.
V Pichlerově týmu měl zodpovědnost hlavně za běh a i nyní jako šéftrenér neplánuje, že by třeba závody sledoval zpoza dalekohledu na střelnici. Bude se pohybovat po trati. „Musíte mít dokonalý přehled o tom, jak si sportovci vedou. Vyhodnotit situaci a v pravý čas jim podat informace. Například analyzujete běžecké časy a říkáte jim, jestli mají přidat nebo držet tempo,“ vysvětluje mladý kouč.
Po jeho boku pokračují dosavadní asistenti Mattias Nilsson a Johan Hagström, tým posílil sportovní šéf Anders Byström sport. „Přebírá administrativní úkoly. Díky tomu se my trenéři můžeme soustředit na to hlavní – práci se sportovci,“ oceňuje Lukas, který si už osvojil i švédštinu.
Ve 26 letech bude patřit k nejmladším vedoucím trenérům ve Světovém poháru, to ale nevidí jako nevýhodu. „Problém s autoritou nemám. Pracuji jako profesionál, a proto nehraje věk roli.“
Lukas bude mít na co navazovat. Na domácím Mistrovství světa v Östersundu získali Švédové tři cenné kovy, o rok dřív na olympiádě v Pchjongčchangu dokonce čtyři. „Nemůžeme čekat, že na každé vrcholné akci získáme tři nebo čtyři medaile. Musíme být realisté. Náš tým je velmi mladý a já jsem zvědavý, kam až dokráčí,“ dodává muž, který na rozdíl od impulzivního Pichlera patří mezi klidnější a tišší trenérské typy.
Zdroj: Traunsteiner Tagblatt
Foto: Johannes Lukas (Autor: Biathlonwiki, pod licencí BY-SA)