Světový pohár v biatlonu v Asii? To je rarita, kterou jsme v minulosti mohli vidět jen čtyřikrát. A teď se dočkáme popáté. V korejském Pchjongčchangu začíná ve čtvrtek předolympijský test.
Světový pohár mimo Evropu
Do dnešního dne se jelo v rámci Světového poháru v biatlonu 311 podniků. A jen 21 z nich se konalo mimo Evropu. Nejčastěji (9krát) se jelo v USA, kde se o pořadatelství podělila střediska Presque Isle, Fort Kent, Soldier Hollow a Lake Placid. V 8 případech zavítala biatlonová elita do Kanady, z toho polovina závodů se jela v Canmore. Dále se závodilo ve Val Caltieru a Hintonu.
Čtyři asijské zastávky Světového poháru si rovnoměrně rozdělily japonské Nagano a korejský Pchjongčchang, který se nyní s třetím pořadatelstvím dostane do pomyslného vedení. Už nyní je navíc jisté, že se nejpozději v sezóně 2020/2021 dočkáme premiérových závodů v Číně. V Pekingu se totiž bude muset uskutečnit předolympijský test.
Velká vzdálenost a časový posun
Závody mimo Evropu přinášejí řadu překážek, navíc tam biatlon není tak populární. Není to tak dávno, co do vzdálenějších destinací česká reprezentace necestovala nebo cestovala v hodně malém počtu. Tyhle skromnější časy jsou naštěstí pryč, ale některé jiné země budou mít s cestou do Jižní Korey problém.
Druhým významným faktorem je časové pásmo. V Pchjongčchangu je o 8 hodin víc než u nás, což nemusí každý biatlonista dobře snášet. Důkazem je Ondřej Moravec, který nadcházející závody raději vynechá a absolvuje IBU Cup v Kontiolahti.
Opačným případem je Ole Einar Bjørndalen, který nemá se změnou časového pásma problém. Spíše mu svědčí, což dokazují jeho čtyři zlaté medaile z Mistrovství světa v Pchjongčchangu 2009 a titul olympijského šampióna z Nagana 1998.
Češi zatím bez asijské medaile
Bjørndalen je mimochodem spolu s Lotyšem Ilmārsem Bricisem jediným, kdo pamatuje všechny Světové poháry v Asii. Tedy i ten premiérový z roku 1997 v Naganu. Naopak třeba Gabrielu Koukalovou čeká asijská premiéra. Má se však koho zeptat na rady.
Zajít může třeba za Veronikou Vítkovou, která vybojovala ve vytrvalostním závodě na MS v Pchjongčchangu tehdy senzační páté místo. S aklimatizací si budou vědět rady i čeští trenéři Zdeněk Vítek a Jiří Holubec, kteří pamatují Zimní olympijské hry v Naganu. Nebo expert České televize Ivan Masařík, kterému na hrách jen těsně unikla medaile ve vytrvalostním závodě. V Pchjongčchangu tak bude mimo jiné ve hře první česká medaile na asijské půdě.
Foto: Alpensia Biathlon Center (Autor: Jeon Han, pod licencí BY-SA)