Johannes Thingnes Bø byl po vytrvalostním závodě na Zimních olympijských hrách v Pekingu rozpolcený. Měl velkou radost z bronzu, zároveň byl ale smutný za svého bratra. Slzy musel zadržovat i čtvrtý Rus Maxim Cvetkov a o čem přemýšlet měl trápící se favorit Sebastian Samuelsson.
Přepálil to Johannes?
Někdo by možná čekal, že třetí místo bude pro Johannese Thingnese Bøho málo. Ale on z něj měl velkou radost. Šlo teprve o jeho druhou individuální olympijskou medaili. „Chutná moc dobře. Před startem víte, že je 99% šance, že medaili mít nebudete. Může se toho tolik stát,“ řekl mladší z bratrské dvojice televizi NRK.
Expertka norské televize a bývalá vynikající biatlonistka Liv Grete Skjelbreidová spekulovala, že Johannes přepálil tempo, a proto v průběhu závodu nestačil na vítězného Fillona Mailleta.
Připomeňme, že v prvním kole Johannes na Quentina získal 12 sekund, v dalších třech kolech naopak ztratil 33 sekund. Až v závěrečném kole jeli oba remízu.
Johannes Bø proto se Skjelbreidovou nesouhlasil: „Jsem velmi spokojený s tím, jak jsem celý závod jel. Taky se mi podařilo dobře zajet závěr. Každé kolo jsem trochu ztrácel na Quentina, ale kdybych ho stíhal od začátku, tak není jisté, že bych v posledním kole najel 15 sekund na Rusa.“
Nor odjížděl ze střelnice se ztrátou 11 sekund na třetího Maxima Cvetkova, bronz mu ale právě díky rychlému finiši vzal.
Cvetkov zadržoval slzy
„Jsem zklamaný, jinak se to nedá říct. Abych byl upřímný, těžko zadržuju slzy, protože jsem medaili opravdu chtěl. Ušel jsem tak dlouhou a těžkou cestu, chtěl jsem to všem dokázat. A málem se to stalo,“ komentoval své čtvrté místo Maxim Cvetkov ve vysílání Match TV.
Třicetiletý Rus nikdy neběžel v intervalovém závodě lépe (7. čas). Pokud by trefil i poslední ránu, slavil by zlato. „Poslední výstřel jsem nezvládl. Není koho vinit. Je to jen moje chyba.“
Podle ruského komentátora Dmitriho Guberněva je však hlavním zjištěním vytrvalostního závodu, že ruští muži přiletěli do Číny v „impozantní formě“.
Bělorusko velebí Andreje Viktoroviče
V Rusku se ještě dost probíralo stříbro Antona Smolského. Běloruské muže totiž druhým rokem trénuje Rus Andrej Padin.
„Andrej Viktorovič přistupoval k tréninku tak soustředěně a organizovaně, že jsem někdy ani já nebyl na trénink připraven tak jako on. Jsem mu za tuto práci velmi vděčný. Bez něj bychom takový výsledek neměli. Roman Siničenko zase pomáhá udržovat v týmu dobrého ducha. V našem sportu se počítá každá maličkost. Ale nejdůležitější byl přístup Andreje Viktoroviče,“ děkoval Smolski svému kouči.
Tarjei se zase nedočkal
Čekání na individuální medaili z olympijských her opět neukončil Tarjei Bø. Také jemu stačilo trefit poslední ránu. „Byl jsem vlastně docela v klidu oproti předchozí olympiádě, kdy jsem se na poslední střelbě třásl jako osika. Dnes jsem byl, věřte nebo ne, úplně v klidu. Pravděpodobně jsem tu ránu uspěchal,“ cituje Bøho TV2.
Připomeňme, že před čtyřmi lety udělal ve vytrvalostním závodě v Pchjongčchangu na závěrečné stojce dvě chyby. Pokud by odstřílel čistě, byl by druhý za svým bratrem. Třiatřicetiletý biatlonista bude mít zřejmě už jen tři příležitosti na zisk chybějící medaile.
Co je se Samuelssonem?
Na závěr pojďme opět do Švédska. Nejlepší výsledek zapsal ve vytrvalostním závodě 12. Martin Ponsiluoma se třemi chybami. Stejně střílel i Sebastian Samuelsson, ale skončil až 30. Měl totiž jasně nejhorší běžecký čas (25.) v sezóně. Teprve podruhé nebyl mezi 10 nejrychlejšími běžci.
„V přípravě Samuelssona nebylo něco v pořádku. Ve výšce je největším rizikem a nejčastější chybou, že trénujete příliš tvrdě. Je to pravděpodobnější, než že by trénoval příliš málo,“ zanalyzoval horší výkonnost Samuelssona expert SVT Sport Björn Ferry. Švédská mužská jednička si teď podle něj musí odpočinout a doufat.
Zdroje: NRK, TV2, Match TV, Presball.by, SVT Sport