Home > Téma > Top události z Östersundu: Fourcade opět ve žlutém a průlom Herrmannové

Top události z Östersundu: Fourcade opět ve žlutém a průlom Herrmannové

Martin Fourcade

Úvodní díl Světového poháru 2017/2018 udělal radost francouzským fanouškům. Martin Fourcade se opět oblékl do žlutého trikotu, navíc ho napodobila Justine Braisazová. To českým biatlonistům se s výjimkou Veroniky Vítkové příliš nedařilo.

Podívejme se na ty nejzajímavější věci, které se ve švédském Östersundu udály.

Fourcade ustál norský atak

V minulých letech platilo, že Martin Fourcade vždy odstartoval cestu za velkým křišťálovým glóbem minimálně dvěma výhrami v Östersundu. To se mu letos sice nepovedlo, ale na druhou stranu byl potřetí v kariéře ve všech třech úvodních závodech na pódiu.

Bratři Bøovi sice Fourcadovi názorně ukázali, že umí vítězit, ale v dalších dvou závodech skončili mimo elitní desítku. I v proto Johannes v celkovém hodnocení ztrácí 44 bodů, Tarjei dokonce 59. Z tohoto pohledu tak Francouz velmi dobře vykročil za sedmým glóbem.

Starty Martina Fourcada do sezóny (první tři závody)
Sezóna Body Náskok na druhého
2017/2018 162 b 31 b
2016/2017 168 b 68 b
2015/2016 140 b 2 b
2014/2015 120 b 24 b (ztráta)
2013/2014 174 b 63 b
2012/2013 151 b 30 b
2011/2012 163 b 41 b

Vládne Francie

Naposledy v sezóně 2006/2007 se stalo, že by celkové pořadí mužů i žen ovládli zástupci jedné země. Tehdy triumfovali Němci Michael Greis a Andrea Henkelová. Nyní, po prvním díle Světového poháru 2017/2018, jsou oba žluté dresy v držení Francie.

Na podobné srovnání je samozřejmě příliš brzo, ale ukazuje to na výjimečnou generaci francouzského biatlonu. Vedení Martina Fourcade se tak nějak očekávalo, ale výkony Justine Braisazové?  Teprve 21leté biatlonistce to tradičně výborně běhá, ale v Östersundu jí to i střílelo. Díky tomu skončila dvakrát druhá a o čtyři body vede SP.

Navíc je tu Quentin Fillon Maillet, který dýchá mezi muži na záda svému slavného parťákovi. I když dýchá… ztrácí 31 bodů. Druhé a třetí místo je pro něj každopádně snovým startem.

Justine BraisazováFoto: Justine Braisazová (Autor: Petr Zbranek)

Nová německá jednička

Že je Laura Dahlmeierová nemocná? Nevadí, německý biatlon se i tak mohl na úvod sezóny těšit ze dvou výher. Postarala se o ně Denise Herrmannová ve svém jedenáctém, resp. dvanáctém startu mezi elitou. A to se biatlonu věnuje teprve druhým rokem.

Bývalá běžkyně na lyžích naplno potvrdila zvěsti, které se před sezónou nesly z německého tábora. Stabilizovala střelbu, ve sprintu chybovala jen jednou a ve stíhačce dvakrát. V běhu na ni nestačila dokonce ani Kaisa Mäkäräinenová. Pokud si formu udrží, tak to s ní budou mít soupeřky těžké.

České trápení s několika světlými body

Pokud čtete internetové diskuze, tak se v nich objevila spousta kritiky na výkony českých reprezentantů. Možná ještě častějším terčem pak byli trenéři, kteří hodnotili nepovedená vystoupení svých svěřenců velmi smířlivě s tím, že jde pouze o začátek sezóny a klíčová bude olympiáda.

A mají pravdu, vyvozovat závěry ze tří individuálních závodů a jednoho štafetového (maximální porce pro jednoho závodníka) nejde. Přesto můžeme vypíchnout jména, která mají na začátku sezóny nejlepší formu.

Při absenci Gabriely Koukalové se dobře zhostila role české jedničky Veronika Vítková. Hodila za hlavu trestné kolo ze štafety a postupně brala 12., 8. a 20. místo. Těšit ji mohly třeba běžecké časy, které se pohybovaly ve druhé desítce pořadí.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

U dalších byl naopak běh trochu problémem. Eva Puskarčíková excelovala ve vytrvalostním závodě sedmým místem. Se čtyřmi nulami by ale klidně mohla být výš, vždyť měla až 49. běžecký čas.

Nejvíc byla běžecká (ne)forma patrná u Ley Johanidesová. V Östersundu sice ani jednou nechybovala, ale nedostala se výš než na 62. příčku.

Češky v Östersundu
Max L S Body
Veronika Vítková 8. (SP) 84 % 88 % 84 b
Eva Puskarčíková 7. (VZ) 88 % 92 % 45 b
Jessica Jislová 61. (VZ) 93 % 73 % 0 b
Lea Johanidesová 62. (VZ) 100 % 100 % 0 b
Lucie Charvátová 72. (SP) 73 % 60 % 0 b

Pokud jsme u žen našli nějaká pozitiva, tak u mužů se zatím hledají těžko. Dokonce odstartovali do sezóny hůř než loni, kdy byli v Östersundu Michal Krčmář sedmí a Ondřej Moravec s Michalem Šlesingrem sedmnáctí.

Ondřej Moravec se sice prezentoval velmi dobrou střelbou, ale běžecky zaostával. Až v závěrečné stíhačce se cítil líp. A hned z toho bylo přeci jen pohlednější 22. místo. Naproti tomu Michalu Šlesingrovi to poměrně dobře odjíždělo, ale zase se mu nevedlo vestoje a ani rychlost střeleb nebyla optimální.

Celkem spokojený mohl být Tomáš Krupčík. Ve stíhačce získal devět bodů a také zaujal zlepšeným během. Na tom se dá stavět. To Michal Krčmář bude muset přidat ve všech směrech, byť v úvodní smíšené štafetě na tom opticky nebyl špatně.

Češi v Östersundu
Max L S Body
Ondřej Moravec 22. (SZ) 96 % 88 % 30 b
Michal Šlesingr 26. (VZ) 96 % 72 % 22 b
Tomáš Krupčík 32. (SZ) 96 % 80 % 9 b
Michal Krčmář 39. (SZ) 80 % 80 % 2 b
Jaroslav Soukup 68. (SP) 93 % 67 % 0 b

Slovenský boom?

Úvodní smíšená štafeta přinesla euforii slovenského biatlonu. Čtveřice Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Tomáš Hasilla a Matej Kazár sahala po medaili, nakonec skončila čtvrtá. Ženy patřily na svých úsecích k nejlepším, ale překvapivě se drželi i muži. Hlavně bežecky.

Následně přišla Paulína Fialková chybou na poslední střelbě o vítězství ve vytrvalostním závodě. To bylo ale ze slovenské strany vše. Zvlášť u mužů přišel tvrdý pád na zem. Běžecky zaostávali a střelecky to nebylo o moc lepší. Na body se dívali hodně z dálky.

Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *