Home > Novinky > Rusko bylo vyloučené z OH 2018. Jedinci smí závodit pod olympijskou vlajkou

Rusko bylo vyloučené z OH 2018. Jedinci smí závodit pod olympijskou vlajkou

Anton Šipulin

Rusko pyká za manipulace ve svém antidopingovém systému. Mezinárodní olympijský výbor dnes rozhodl, že na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu bude ruská výprava chybět.

Po 17 měsících procházení důkazů a vyslýchání všech zainteresovaných bylo rozhodnuto, že v Pchjongčchangu můžou startovat jen vybraní sportovci, a to pod olympijskou vlajkou. Konkrétně pod označením „Olympijský sportovec z Ruska“.

Pozvánky se mohou dočkat jen ti sportovci, kteří splnili kvalifikační kritéria a zároveň nejsou poskvrněni dopingem. Nic by tak nemělo bránit startu Antonu Šipulinovi, Antonu Babikovovi či Taťáně Akimovové. Ruští biatlonisté mohou pod olympijskou vlajkou klidně poskládat i štafetu. Nesmí však startovat v ruské kombinéze a v případě vítězství by jim hrála olympijská hymna.

Vedle zákazu startu pro ruský tým padly i další tresty. V Pchjongčchangu nebudou akreditováni zástupci ruského Ministerstva sportu v čele s ministrem Vitalijem Mutkem, který má doživotní stopku. Rusové také budou muset uhradit 15 milionů dolarů na pokrytí nákladů spojených s opětovným testováním a taky na rozvoj antidopingového systému.

„Byl to bezprecedentní útok na integritu olympijských her a sportu. Mezinárodní olympijský výbor vystavil přiměřené sankce za systematické manipulace tak, aby chránil čisté sportovce. To by mělo udělat čáru za strašlivou epizodou a posloužit jako katalyzátor pro efektivnější antidopingový systém vedený WADA,“ uvedl Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru.

Jako bývalý sportovec zároveň vyjádřil lítost nad sportovci ze všech zemí, kterých se ruské manipulace dotkly a nemohli tak prožít emoce v cíli nebo na stupních vítězů. To platí například pro české biatlonistky, které se zpětně dočkaly bronzu.

Zdroj: olympic.org
Foto: Anton Šipulin (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *