Home > Novinky > Ťumeň by podle Besseberga měla hostit příští rok Světový pohár

Ťumeň by podle Besseberga měla hostit příští rok Světový pohár

Ťumeň

Rusové dělají všechno pro to, aby očistili svůj sport a pořádání velkých akcí si zaslouží. V podobném tónu vystoupil prezident Mezinárodní biatlonové unie Anders Besseberg minulý týden na schůzce s televizními společnostmi v Praze.

Vržený stín

Společná schůze IBU, EBU (Evrovská vysílací unie) a dalších televizních společností se měla věnovat hlavně televizním úspěchům biatlonu. Diskutovalo se ale i o ruských problémech s dopingem. „Minulá sezóna byla velmi úspěšná, co se týče spojení biatlonu a televize. Mistrovství světa posunulo přímé přenosy na novou úroveň. Bohužel se zapíše do historie i kvůli stínu vrženému na náš sport,“ mrzí Anderse Besseberga.

Nor v čele světového biatlonu zároveň ocenil, co vše v Rusku dělají pro očištění jmen svých sportovců. „Ruská biatlonová unie požádala IBU, aby prováděla zvýšenou kontrolu s tím, že by pokryla náklady. RBU se snaží dokázat, že jsou její sportovci čistí.“

Rusko by mělo hostit velké akce

Kalendář Světového poháru na příští sezónu počítá s finálovým podnikem v Ťumeni. V Rusku by měl vrcholit i IBU Cup a to dokonce dvěma podniky v Uvatu a v Chanty-Mansijsku. Ještě předtím má v srpnu Čajkovskij uspořádat Mistrovství světa v letním biatlonu. Nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo něco měnit.

„Na valné hromadě zimních sportů jsme dospěli k názoru, že závody naplánované v roce 2018 do Ruska by se měly uskutečnit, i když nemá RUSADA (Ruská antidopingová agentura) akreditaci. Ťumeň bude hostit finále Světového poháru, pokud nepřijdou další špatné zprávy ohledně Olympiád ve Vancouveru a v Soči,“ říká Besseberg a přikládá ještě svůj názor: „Rusko je velká biatlonová země s velkým televizním publikem. Mělo by hostit velké akce.“

Pokud se Světový pohár skutečně v Ťumeni pojede, tak bude bez Gabriely Koukalové: „Musím říci, že jestli to tam příští rok bude, tak tam rozhodně ani nepojedu,“ řekla druhá žena Světového poháru v rozhovoru pro Deník Sport. Je pravděpodobné, že by do Ťumeně neodcestovali ani další čeští biatlonisté.

Nové destinace a volba pořadatele MS 2021

Anders Besseberg v Praze nastínil také svůj pohled do budoucna. A opět se zde nevyhnul tématu Rusko. Podle něj by se Ťumeň klidně mohla znovu ucházet o pořadatelství Mistrovství světa v roce 2021. Pokud by tedy RUSADA dostala akreditaci od Světové antigopingové agentury (WADA).

Nor by v souboji o šampionát rád viděl i Pokljuku a Nové Město na Moravě, původní soupeře Ťumeně. Tato tři střediska by zároveň neměla být v dalších sezónách opomenuta v kalendáři Světového poháru.

Elitní závody by také mohly zavítat do dalších zemí. „Budeme hovořit také o dalších biatlonových zemích, o Bělorusku, USA, Švýcarsku a Číně. Myslím, že tyto země mohou v budoucnu pořádat velké závody.“

Běloruské Raubiči o Světový pohár a potažmo Mistrovství světa bojuje dlouhodobě. Ve švýcarském Lenzerheide zase vyrostl nový areál, který má rovněž vysoké ambice. Jisté je to, že se bude závodit v Číně. Minimálně v sezóně 2020/2021 tam musí proběhnout předolympijský test.

Právě rok 2020 Besseberg vytyčil jako možnou vstupní bránu pro nová střediska. Jasněji bude v červenci, kdy se má sejít výkonný výbor IBU. A opět bude na stole Rusko a jeho problémy.

Zdroj: Tyumenskaya Arena
Foto: Stadion v Ťumeni (© eurobiathlon.csp72.ru)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *