Home > Preview > Týmy před sezónou 2015/2016: Česká republika

Týmy před sezónou 2015/2016: Česká republika

Česká republika

Česká republika

Česká biatlonová pohádka se pomalu stává standardem. A nic nenasvědčuje tomu, že by se úspěchy neměly ještě zvětšovat.

O týmu

Jde to ještě líp? Tuto otázku si musí český tým klást po minulé pohádkové sezóně. Z Mistrovství světa v Kontiolahti si Češi odvezli čtyři medaile. Zlato získala smíšená štafeta, stříbro a bronz Ondřej Moravec a stříbro Gabriela Soukalová. Ženy dále vyválčily malý křišťálový glóbus ve štafetách a druhou příčku v Poháru národů. Díky ní mohou nasadit v nadcházející sezóně do závodů hned šest jmen. Stejně tak jsou na tom i muži zásluhou páté příčky v Poháru národů. Následující graf podtrhuje výjimečnost loňské sezóny a to zejména z pohledu ženské štafety.

CZE graf

Důvěru pro další sezónu samozřejmě dostali všichni čeští trenéři v čele s Ondřejem Rybářem a Zdeňkem Vítkem. Ti se oproti zaběhnutým pořádkům rozhodli pořádně okysličit letní přípravu. Naši reprezentanti tak nově hlavní soustředění neabsolvovali v Pokljuce, ale ve francouzském Prémanonu. Tamní podmínky si Češi velmi pochvalovali, ale zároveň nezanevřeli na slovinské středisko ani na domácí přípravu v Novém Městě na Moravě, v Jablonci a v Letohradě. Město na Pardubicku hostilo i Mistrovství České republiky, které muselo opět pořádně nabudit všechny účastníky. Znovu padaly rekordy v návštěvnosti.

Neobvykle naši zajeli zkraje přípravy i na sníh do Norska. Trénovalo se rovněž v oberhofské hale a na ledovci Dachstein. Nyní se ovšem čeští závodníci nacházejí v Idre, kde včera odjeli testovací sprint a dnes je čeká ještě stíhací závod.

Po zdravotní stránce nepostihla český tábor žádná velká katastrofa. S drobnějšími problémy se sice potýkaly třeba Soukalová s Vítkovou, ale na druhou stranu absolvoval Šlesingr úspěšnou operaci nosní přepážky a Jánov překonal mononukleózu.

Složení reprezentace

České trenéry Ondřeje Rybáře a Zdeňka Vítka teď čeká těžké rozhodování. Z devítky mužů a žen musí pro každou štaci SP vybrat oněch 6 šťastlivců.

A tým mužů

Ondřej Moravec, Vít Jánov, Michal Krčmář, Lukáš Kristejn, Tomáš Krupčík, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr, Matěj Krupčík, Tomáš Vojík

A tým žen

Jitka Landová, Gabriela Soukalová, Barbora Tomešová, Veronika Vítková, Veronika Zvařičová, Eva Puskarčíková, Lea Johanidesová, Lucie Charvátová, Kristýna Černá

Realizační tým

šéftrenér a trenér mužů: Ondřej Rybář, asistenti trenéra mužů: Marek Lejsek a Marian Málek

trenér žen: Zdeněk Vítek, asistent trenéra žen: Jiří Holubec

Koho sledovat

Ondřej Moravec – Zejména včera se prezentoval výborným výkonem v testovacím závodě v Idre, když zvítězil před silným Jakovem Fakem. Dobře si vedl rovněž na MČR, kde ukořištil zlato a stříbro. Má velkou chuť do biatlonu a věří, že se stále může posouvat. Loni byl dle SP šestým nejlepším biatlonistou světa…

Michal Šlesingr – Největší stálice české biatlonové scény, zdá se, stojí na prahu další sezóny v nejužší světové špičce. V Letohradě se prezentoval velmi rychlým během, za což byl odměněn zlatem. Lyže mu rychle odjížděly i včera v Idre, kde obsadil třetí místo.

Gabriela Soukalová – Loni na začátku sezóny proklamovala, že se necítí po fyzické stránce úplně nejlépe. A stejně pak zářila a téměř se stala mistryní světa ve vytrvalostním závodě. Nyní hlásí: Zcela připravena! Na domácím šampionátu vybojovala Soukalová zlato a stříbro, včera v Idre skončila s kvalitním během a trochu horší střelbou čtvrtá.

Veronika Vítková – Při absenci Darji Domračevové ještě více vynikne její rychlost. Ta Veronice Vítkové zůstala, zároveň ale asi nejsou úplně pryč střelecké výkyvy, což se ukázalo včera v Idre. Na druhou stranu se čtvrtá z loňského hodnocení SP prosadila ziskem zlata a stříbra na MČR v Letohradě.

Lucie Charvátová – Stále pouze 22letá biatlonistka čeká na první body ve Světovém poháru. Pokud naváže na své letní výkony, tak toto čekání brzy (a rázně) utne. Bývalá běžkyně měla vždy problémy se střelbou, ale v Letohradě ji měla stabilní a brala dva mistrovské bronzy. Fantastickým výkonem se prezentovala i včera v Idre – byla čtvrtá.

Česká republika H2H

Prognóza

Jako Češi si u našich reprezentantů vždy budeme přát úspěchy. Ale ruku na srdce – vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by neměly přijít. Spíš naopak. Štafeta mužů bude opět nejvíc záležet na tom, jak si povedou Soukup s Krčmářem. V minulé sezóně se snad ani jednou nesešly dobré výkony všech, nejlíp z toho bylo jednou čtvrté místo. Nyní už ovšem aspoň jednou stupně vítězů vyjdou. Silná štafeta žen by ještě mohla posílit o Charvátovou. Je ale třeba přiznat, že výjimečné loňské výsledky bude těžké zopakovat, a proto bude úspěchem každé vystoupání na pódium. Smíšená štafeta, tam není nic moc k řešení. Pro kvarteto Vítková, Soukalová, Šlesingr a Moravec už je cokoliv jiného než medaile zklamáním.

Po ohlášené pauze Darji Domračevové se zvyšují šance Vítkové a Soukalové. Jedna z nich by nyní mohla v celkovém hodnocení SP proklouznout mezi elitní trojku. Od tria Landová, Puskarčíková a Charvátová zase čekejme atak účasti v závodech s hromadným startem.

Choutky na zisk velkého křišťálového glóbu má mezi muži řada biatlonistů a do tohoto boje by se měl zařadit i Ondřej Moravec. A kdo ví, třeba ho v případě pevného zdraví minimálně v TOP10 doprovodí Michal Šlesingr. Po slibných výkonech v loňské sezóně můžeme čekat další progres Michala Krčmáře, který poprvé v kariéře dosáhne na start v elitním masáku.

Použité zdroje: biatlon.cz, biathlonworld.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *