Home > Preview > Týmy před sezónou 2015/2016: Rakousko

Týmy před sezónou 2015/2016: Rakousko

Rakousko

Rakousko

Nejstarší muži, nejmladší ženy. Takový kontrast nabízí Rakousko. Reprezentace, která vždycky spoléhala hlavně na biatlonisty, nyní mění tvář a do popředí se dostávají talentované biatlonistky.

O týmu

U Rakušanů probíhá velký třesk. Jak jinak si vysvětlit trendy poslední doby. Biatlonisté po delší době skončili v Pohárů národů až na 6. místě (prohráli s ČR těsnou bitvu do posledního závodu), čímž spadli s počtem startovních míst na číslovku pět. Stejný počet vstupenek do závodů mají i biatlonistky. Ty se v loňském Poháru národů umístily na 10. příčce, tedy poslední pozici, jež zajišťuje kvintet na startu. Jak velký skok Rakušanky oproti sezóně 2013/2014 udělaly, ukazuje následující graf.

Rakousko graf

To, že rakouské ženy postupně stírají výkonností rozestup mezi sebou a muži, není jinak překvapivé. Rakousko se v mužské kategorii potýká se „stárnutím“ (průměrný věk činí skoro 31 let) a musí počítat s tím, že se v brzké době rozloučí s kariérou vedle dlouholetého tahouna Christopha Sumanna i další borci. Z mladších závodníků je v rakouském áčku momentálně akorát David Komatz, jenž v prosinci oslaví 24 let.

Rakušanky, to je úplně jiná písnička. Věkový průměr kolem 21 let z nich činí vůbec nejmladší výběr ve světě biatlonu. V národním týmu a v áčku je 7 biatlonistek, z nichž 6 dokázalo získat medaili na juniorských a dorosteneckých šampionátech. No kdo se může takovou bilancí pochlubit?

Pod úspěchem rakouských žen je podepsán kouč Walter Hörl. Kvůli němu se v přípravě k ženské reprezentaci připojil Simon Eder. S Rakušankami ale trénovala třeba i Finka Mari Laukkanenová.

A kde vůbec příprava Rakušanů probíhala? Je jasné, že minimálně částečně doma, třeba v Obertilliachu či v Ramsau. Nechyběl tradiční Ruhpolding a také náročné cyklistické výjezdy v okolí italského Bormia. O poslední soustředění na sněhu se postaral norský Sjusjøen.

Složení reprezentace

Rakušané se rozhodli svoji reprezentaci pořádně strukturovat, takže v národním týmu nalezneme jen dva muže a jednu ženu. Jména pro Světový pohár tak budou více čerpána z A týmu, kde figuruje pět mužů a šest žen.

Národní tým mužů

Simon Eder, Dominik Landertinger

A tým mužů

Julian Eberhard, Sven Grossegger, David Komatz, Daniel Mesotitsch, Friedrich Pinter

B tým mužů

Peter Brunner, Tobias Eberhard, Fabian Hörl, Bernhard Leitinger, Nikolaus Leitinger, Felix Leitner, Stefan Mair, Michael Reiter, Lorenz Wäger

Národní tým žen

Lisa Hauserová

A tým žen

Susanne Hoffmannová, Katharina Innerhoferová, Simone Kupfnerová, Christina Riederová, Julia Schwaigerová, Dunja Zdoucová

B tým žen

Fabienne Hartwegerová, Susanna Kurzthalerová, Anna Maria Schrederová, Tamara Steinerová

Realizační tým

šéftrenér: Reinhard Gösweiner, trenéři mužů: Franz Berger a Ludwid Gredler, trenér žen: Walter Hörl

Hatten heute a lässiges Shooting bei unserem neuen ÖSV Biathlon Team Sponsor Technogym. Wir freuen uns extrem auf diese…

Posted by Dominik Landertinger on 29. říjen 2015

Koho sledovat

Simon Eder – Dle výsledků ve Světovém poháru je momentální rakouskou jedničkou, sám ale 100% spokojený asi nebude. Odjezdil si to své, skončil ve SP 15. celkově, připsal si dvě pódia. Zažil však i lepší časy, ke kterým by mu mohla pomoct spolupráce s trenérem žen Hörlem a třeba i pozitivní energie, která teď čiší od mladých rakouských biatlonistek.

Dominik Landertinger – Loňskou sezónu z velké části promarodil, proto se ve Světovém poháru umístil až na 22. místě. Reakcí na nepovedený rok byly změny v tréninku, které, zdá se, vyšly. Landertinger se opět cítí při síle, zdravotní trable se mu v létě vyhýbaly a myslí na to, že se vrátí tam, kam patří – mezi tu nejužší světovou špičku.

Lisa Hauserová – I když jí v prosinci bude teprve 22 let, tak se stala jasnou rakouskou jedničkou.  Díky konstatním výkonům, hlavně na střelnici, se ve Světovém poháru radovala z celkové 26. příčky. Na Mistrovství světa pak mohla ochutnat závod s hromadným startem, kde také přišel zatím její životní úspěch v podobě 14. místa.

Dunja Zdoucová – Měla by být tou další, která prorazí do horních pater výsledkových listin. V minulém roce startovala na obou světových šampionátech, pro dospělé i pro juniory. Z Minsku si dovezla solidné čtvrtou příčku, ale větší radost jí možná udělaly výsledky v Kontiolahti. Ve všech startech se vešla do TOP30 a nejvýše vyšplhala na 17. pozici. Ve 21 letech ji zatím brzdí slabší běh, ale i tak jsou její výsledky vynikající.

Rakousko H2H

Prognóza

Rakouská mužská štafeta platí už několik sezón za chloubu a pravděpodobně to tak i zůstane. U Edera a Landertingera můžeme čekat velmi spolehlivé a kvalitní výkony a z další pětice členů áčka by se měli vždycky najít alespoň dva v dobré formě. V minulé sezóně se Rakušané zabydleli v elitní pětce, kde se i díky zdravému Landertingerovi udrží.

Štafeta žen by zatím měla hlavně sbírat cenné zkušenosti, i když pokud by se k Hauserová, Innerhoferové a Zdoucová našla čtvrtá silná biatlonistka, tak se můžeme dočkat umístění někde kolem 6. místa.

Opravdu velmi zajímavé bude sledovat rakouský mix. V Kontiolahti si kvarteto Hauserová, Innerhoferová, Grossegger a Eder vyjelo pátou příčku. Když se nyní přidá rychlý Landertinger, tak by mělo být ve hře i pódium.

Z individuálního hlediska by se nejvíce mělo dařit Landertingerovi, který se v případě pevného zdraví vrátí do elitní desítky. Kousek za ní asi zůstane Simon Eder. U mladých biatlonistek lze očekávat, že se s přibývajícím věkem opět trošku posune fyzický fond, což se odrazí i na výsledcích. Lisu Hauserovou už bychom tak v některém ze závodů mohli vidět v TOP10, to pro Dunju Zdoucovou bude báječná TOP20.

Použité zdroje: oesv.at, biathlonworld.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *