Třetí část představení týmů před blížící se novou sezónou přináší pohled na ty nejlepší. Zaměříme se tak na Francii, Norsko či Německo.
Ukrajina
Úspěch na všech frontách přinesla Ukrajině uplynulá sezóna. Tím nejzářnějším byl bronz Serhije Semenova ve sprintu na Mistrovství světa v Oslu. Málem se urodila i druhá medaile, smíšená štafeta skončila čtvrtá. Postupku dotvořilo páté místo Oleny Pidhrušné ve stíhacím závodě.
Pidhrušná zaznamenala velký úspěch i ve Světovém poháru a to když na jeho konci stanula na celkové 7. příčce. Skvěle si vedla i 13. Julija Džimová. Také proto se Ukrajinkám pro nadcházející ročník podařilo vyjet maximální kvótu 6 míst na startu.
Největší novinkou v ukrajinském týmu je angažování nového trenéra mužů. Stal se jím zkušený Slovák Juraj Sanitra. Ten by chtěl Ukrajince dovést k olympijskému zlatu. Tedy k metě, na kterou dosáhl jako střelecký trenér Anastasii Kuzminové. U žen zůstal Slovinec Uroš Velepec, který se bude muset obejít bez Olgy Abramovové. Její roční trest za užití meldonia vyprší 4. února.
Kouč žen si mohl před sezónou mnout ruce nad výsledky svých svěřenkyň. Pidhrušná se stala mistryní světa v letním biatlonu a před pár dny slavila také triumf na sněhu. Kontrolní hromadný start ve Sjusjøen vyhrála před krajankou Džimovou. To muži tak přesvědčiví nebyli a třeba Semenov s Pidručnyjem jako favorité Mistrovství světa v letním biatlonu vyloženě vyhořeli.
Pravděpodobné sestavy pro SP
Muži: Dmytro Pidručnyj (25 let), Artěm Pryma (29 let), Vladimir Semakov (31 let), Serhij Semenov (28 let), Olexander Žyrnij (29 let)
Ženy: Jana Bondarová (25 let), Julija Džimová (26 let), Anastasija Merkušynová (21 let), Olena Pidhrušná (29 let), Valj Semerenková (30 let), Iryna Varvynecová (24 let)
V minulé sezóně bodovalo ve Světovém poháru osm Ukrajinek, z toho 5 se jich vešlo do 50. místa. Více bodujících žen mělo už jen Německo.
Prognóza:
Olena Pidhrušná je podle všeho na vrcholu své výkonnosti a opět bude patřit mezi 10 nejlepších biatlonistek světa. Stabilní výkony jejich kolegyň navíc povedou ke skvělým výsledkům štafety. Muži zůstanou tak trochu v jejich stínu.
Itálie
Loňská sezóna byla z italského pohledu hlavně o dvou jménech. Dorothea Wiererová a Dominik Windisch. Oba prožili životní ročník. Wiererová prakticky celou sezónu naháněla Gabrielu Koukalovou a nakonec skončila ve Světovém poháru třetí. Ještě o příčku výše vystoupala ve stíhacím závodě na Mistrovství světa v Oslu.
To Windischovi přinesla úspěchy druhá polovina sezóny. Nejprve vyhrál v Canmore závod s hromadným startem a poprvé tak ve Světovém poháru vystoupal na nejvyšší stupínek. Na Mistrovství světa se pak radoval ze čtvrtého a pátého místa, čímž zastínil nejlepšího Itala posledních let Lukase Hofera.
Povedená sezóna zaručila Itálii maximální kvótu pro ženy a pět startovních míst pro muže. Jenže tu je problém. Kariéru se rozhodli ukončit dva Christianové, Martinelli a hlavně jedna z hlavních postav italského biatlonu De Lorenzi. Tím pádem v A týmu zbyli jen čtyři muži.
Znamenitou výkonnost prokazovala během přípravy především Dorothea Wiererová. Stala se dvojnásobnou mistryní Itálie a dominovala i na rakouském šampionátu. Hlavně však své soupeřky porážela rozdílem několika tříd a odstupy se počítaly na minuty. Králem léta se mezi muži stal Lukas Hofer, ale třeba Thomas Bormolini zaujal výhrou v Rakousku. A Giuseppe Montello zase velmi dobrým během.
Pravděpodobné sestavy pro SP
Muži: Thomas Bormolini (25 let), Lukas Hofer (27 let), Giuseppe Montello (23 let), Dominik Windisch (27 let)
Ženy: Nicole Gontierová (25 let), Karin Oberhoferová (31 let), Alexia Runggaldierová (24 let), Federica Sanfilippová (26 let), Lisa Vittozziová (21 let), Dorothea Wiererová (26 let)
Dorothea Wiererová je spolu s Rakušankou Lisou Hauserovou nejrychleji odjíždějící biatlonistkou ze střeleckého stavu. V prostoru střelnice stráví v průměru 46 sekund, což je o 6,5 sekundy méně než u Gabriely Koukalové.
Prognóza:
Dorothea Wiererová bude jednou z největších aspirantek na zisk velkého křišťálového glóbu. Svým finišem navíc pomůže k top výsledkům i dobře postavené štafetě. Mezi muži budou o výsledky v TOP10 bojovat Lukas Hofer a Dominik Windisch.
Foto: Dorothea Wiererová (© Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)
Rusko
Nebyl žádný moloděc. Ruský biatlon zažil během minulé sezóny další propad, který vyvrcholil na Mistrovství světa v Oslu. Biatlonová velmoc si z Norska neodvezla ani jeden cenný kov. Tuhle blamáž nenapravil ani Anton Šipulin, jenž plánoval zaútočit na velký křišťálový glóbus. Z celkového třetího místa byl zklamaný.
Přeci jen však ruský tým našel některá pozitiva. Vedle Šipulina se umístil vysoko v celkovém hodnocení 7. Jevgenij Garaničev. Maxim Cvetkov se zase ve Světovém poháru dočkal premiérového pódia. Olga Podčufarovová dokonce poprvé vyhrála, pak ji ale zradilo zdraví a sezóna pro ni skončila 65. místem ve sprintu na Mistrovství světa v Oslu.
A Podčufarovová není zcela v pořádku ani na prahu nové sezóny, o čemž svědčí její špatné výsledky na ruském šampionátu i v kontrolních závodech. Nový trenér Rusek Valerij Medvedcev tak zřejmě bude muset najít novou tahounku. Mohla jí být Jekatěrina Jurlovová, ale ta má nyní mateřské povinnosti. V úvahu tak připadá zkušená Světlana Slepcovová, které se loni dařilo v IBU Cupu a ani v létě nepodávala špatné výkony.
Trenér mužů Ricco Groß vkládá velké naděje do Antona Babikova, který byl spolu s Garaničevem a Šipulinem předem nominovaný pro první periodu Světového poháru. Důvěru trenéra má také Maxim Cvetkov, který loňský vzestup potvrdil v létě ziskem titulu mistra Ruska. Mimo Großovu skupinu se opět připravovali Šipulin s Volkovem.
Pravděpodobné sestavy pro SP
Muži: Anton Babikov (25 let), Maxim Cvetkov (24 let), Jevgenij Garaničev (28 let), Alexej Slepov (29 let), Anton Šipulin (29 let), Alexej Volkov (28 let)
Ženy: Tatjana Akimovová (26 let), Jekatěrina Glazyrinová (29 let), Olga Podčufarovová (24 let), Světlana Slepcovová (30 let), Victorija Slivková (22 let)
Anton Babikov loni vyhrál v nižším IBU Cupu čtyři závody, ale trochu překvapivě dostal jen šest individuálních šancí ve Světovém poháru. Všechny využil k zisku bodů a průměrně dojížděl na 19. pozici.
Prognóza:
Útok na Martina Fourcada se ze strany Antona Šipulina konat nebude. Tým však díky Babikovovi, Cvetkovovi a Garaničevovi posílí a bude patřit k nejlepším. Ženy se naopak budou jen stěží prosazovat na přední pozice.
Norsko
Na domácím Mistrovství světa získali čtyři zlaté medaile, přesto nebyli Norové 100% spokojení. Francouzští rivalové si totiž vedli ještě lépe. Samotný lídr týmu Johannes Thingnes Bø ale mohl být spokojen. V pouhých 22 letech obsadil ve Světovém poháru druhé místo a stal se mistrem světa v hromadném startu a ve štafetě. V elitní desítce Světového poháru nechyběli ani Tarjei Bø a Emil Hegle Svendsen, oba měli ale vyšší očekávání.
Pod vedení svého bratra Stiana zažila životní momenty Tiril Eckhoffová. V Oslu ovládla sprint a ke zlatu pomohla i štafetě. Hezký vzestup zaznamenala rovněž Marte Olsbuová, jež se poprvé prokousala na pódium.
Po sezóně se norské vedení rozhodlo okysličit mužskou část reprezentace. Odešel úspěšný kouč Egil Gjelland a nahradili ho Egil Kristiansen a Siegfried Mazet. Prvně jmenovaný získal slávu jako trenér norských běžkyň, druhý jako strůjce střeleckého umu Martina Fourcada. A právě přetáhnutí francouzského střeleckého mága hodně napjalo atmosféru mezi oběma zeměmi.
K Norům kromě nových trenérů v létě přišla i paní smůla. Svendsena vyřadily problémy s dýchacími cestami na dva měsíce z tréninku a Marte Olsbuová zase musela na operaci se slepým střevem. Oba ale stihnou start sezóny, na rozdíl od Tarjeiho Bøa. Toho nejspíš postihl únavový syndrom. Norům na náladě nepřidaly ani poslední testovací závody ve Sjusjøenu, kde je Francouzi jasně předčili.
Pravděpodobné sestavy pro SP
Muži: Lars Birkeland (28 let), Erlend Bjøntegaard (26 let), Ole Einar Bjørndalen (42 let), Johannes Thingnes Bø (23 let), Tarjei Bø (28 let), Emil Hegle Svendsen (31 let)
Ženy: Fanny Birkelandová (28 let), Tiril Eckhoffová (26 let), Karoline Erdalová (19 let), Marte Olsbuová (25 let), Ingrin Tandrevoldová (20 let)
Již ve 20 letech se dokázal Johannes Bø probojovat ve Světovém poháru na celkové třetí místo. Tím o dva roky trumfnul Martina Fourcada.
Prognóza:
Norové zaplatí daň za výměnu trenérů a zdravotní potíže. Fourcadovi bude moci konkurovat jen Johannes Bø a to jeho akcie nebudou moc velké. Mezi ženami by se měla trvale mezi elitu zařadit Marte Olsbuová, naopak Tiril Eckhoffovou bude stále brzdit horší střelba.
Foto: Johannes Thingnes Bø (© Tor Atle Kleven, pod licencní BY-SA)
Francie
Obraz loňské sezóny zřejmě nebyl daleko od toho, co se odehrávalo ve snech francouzských trenérů. Martin Fourcade podle očekávání popáté v řadě ovládl hodnocení Světového poháru a navíc získal tři individuální zlata na Mistrovství světa v Oslu. Ke čtvrtému pomohl smíšené štafetě, jejíž součástí byla další ústřední postava francouzské reprezentace Marie Dorinová Habertová.
Maminka dcery Adele až do samotného konce bojovala s Gabrielou Koukalovou o velký křišťálový glóbus. Sice tuto bitvu prohrála, ale více než dobrou útěchou jí byly tři světová zlata na krku. Radost měla také za svou kamarádku Anaïs Bescondovou, která získala v Oslu stříbro.
Velkým tématem léta byl odchod dlouholetého střeleckého kouče Siegfrieda Mazeta do Norska. Olympijský medailista ve střelbě Franck Badiou se však zatím zdá být jako velmi dobrý pokračovatel a střelecké výkony Francouzů šly spíše nahoru. Ukázalo se to i v kontrolních závodech ve Sjusjøenu.
V Norsku právě vyhrál Martin Fourcade, který předtím nenašel přemožitele ani na domácí půdě. Mezi ženami zase triumfovala mladá Justine Braisazová a její vrstevník Fabien Claude dojel jednou třetí. Dorinová Habertová ukázala formu na domácí scéně, když se stala čtyřnásobnou mistryní Francie.
Pravděpodobné sestavy pro SP
Muži: Jean-Guillaume Béatrix (28 let), Fabien Claude (21 let), Simon Desthieux (24 let), Quentin Fillon Maillet (24 let), Martin Fourcade (28 let), Simon Fourcade (32 let)
Ženy: Célia Aymonierová (25 let), Anaïs Bescondová (29 let), Justine Braisazová (20 let), Anaïs Chevalierová (23 let), Chloé Chevalierová (21 let), Marie Dorinová Habertová (30 let)
Martin Fourcade může v novém ročníku vyrovnat rekord Oleho Einara Bjørndalena v počtu celkových triumfů ve Světovém poháru. Dosavadních pět triumfů získal přitom v řadě, což už je také rekordním počinem.
Prognóza:
Asi nikdo nepochybuje o šestém triumfu Martina Fourcada v řadě. O premiérový velký glóbus jistě zabojuje i Marie Dorinová Habertová. Mezi elitu se vyhoupne nově trio Justine Braisazová, Simon Desthieux a Fabien Claude
Německo
Jak by minulá sezóna vypadala, kdyby německé reprezentanty drželo zdraví? Simon Schempp dokázal vítězit a konkurovat Martinu Fourcadovi, ale kvůli nemoci vynechal několik závodů a celkově skončil čtvrtý. Mistrovství světa už mu tolik nevyšlo, medaili bral jen se štafetou.
Podobně na tom byla i Laura Dahlemeierová, která se jevila jako nejsilnější ze všech. Prokázala to třeba v Oslu, kde ze čtyř startů vytěžila čtyři medaile včetně jednoho zlata. Dobrou sezónu mají za sebou 8. v celkovém hodnocení Benedikt Doll a 6. Franziska Hildebrandová.
Zdravotní trable se Němců nepustily ani v přípravě. Schempp si mohl až do září libovat, pak ale ho potkaly tři infekce a jedno zranění. Není jisté, že stihne nedělní začátek sezóny. Ještě hůře ale dopadl Johannes Kühn, kterého zraněné rameno zastaví na čtvrt roku. Kromě toho Němci oslabili odchodem legendárního Andrease Birbachera. Naopak se k týmu přidala běžkyně Denise Herrmannová, která však začne v IBU Cupu.
Simon Schempp během léta nejprve na domácí scéně drtil své konkurenty, ale pak možná i vinou zdravotních problémů polevil. To jeho přítelkyně Franziska Preußová excelovala po celé léto a získala tři německé tituly. Dobře si výsledkově vedly i Maren Hammerschmidtová či Vanessa Hinzová.
Pravděpodobné sestavy pro SP
Muži: Daniel Böhm (30 let), Benedikt Doll (26 let), Florian Graf (28 let), Erik Lesser (28 let), Arnd Peiffer (29 let), Simon Schempp (28 let)
Ženy: Laura Dahlmeierová (23 let), Miriam Gössnerová (26 let), Maren Hammerschmidtová (27 let), Franziska Hildebrandová (29 let), Vanessa Hinzová (24 let), Franziska Preußová (22 let)
Simon Schempp a Laura Dahlmeierová v loňské sezóně vyhráli shodně pět závodů, i když jich sedm vynechali. Víc výher měl na svém kontě jen Martin Fourcade.
Prognóza:
Německo disponuje asi nejkomplexnějším týmem, což bude v každém závodě znamenat atak nejvyšších příček. Útoky na úspěchy v celkovém hodnocení však budou pro Schemppa či Dahlmeierovou kvůli chatrnému zdraví velmi obtížné.
Hlavní foto: M. Fourcade a T. Bø (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)