Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Německo

Týmy před sezónou 2017/2018: Německo

Laura Dahlmeierová

Po boomu v minulé dekádě potřeboval německý biatlon trochu času, ale nyní je opět v plné síle. Do olympijské sezóny jdou Němci a Němky jako nejlepší týmy světa.


Německo v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 1. místo
Pohár národů žen: 1. místo
Nejlepší muž: 4. Arnd Peiffer
Nejlepší žena: 1. Laura Dahlmeierová


Mohlo to vůbec být ještě lepší? Samozřejmě, kdyby Arnd Peiffer nebo Simon Schempp porazili Martina Fourcada. Ale zůstaňme realisty. Německý biatlon zažil sezónu snů. Muži i ženy vyhráli pohár národů, Laura Dahlmeierová pak velký křišťálový glóbus.

Právě Dahlmeierová na sebe strhla nejvíc pozornosti. Vyhrála hned deset závodů, z toho tři na Mistrovství světa. Jen Gabriela Koukalová ji v Hochfilzenu dokázala porazit. Bylo by ale nespravedlivé zapomínat na Franzisku Hildebrandovou, Vanessu Hinzovou a Maren Hammerschmidtovou, které se podílely na pěti triumfech ve štafetě z pěti možných.

Muži sice vyhráli „jen“ jednu štafetu, ale o to víc se činili v individuálních závodech. Nemoc sice Simona Schemppa připravila o možné třetí místo v celkovém hodnocení, ale na druhou stranu se stal mistrem světa v hromadném startu. Benedikt Doll zase senzačně kraloval světu ve sprintu. Arnd Peiffer byl díky své vyrovnanosti čtvrtý celkově, Erik Lesser zase desátý.

Benedikt DollFoto: Benedikt Doll (Autor: Jiří Zaňát)

Němečtí trenéři tak mají před novou sezónou příjemné starosti. Jak u mužů, tak u žen je přetlak kvalitních jmen. A je nutné vždy vybrat jen šest z nich, v případě štafet dokonce jen čtyři.

Kouč mužů Mark Kirchner navíc bude moct využít služeb rychlého běžce Johannese Kühna, který přišel o celou loňskou zimu kvůli zranění ramene. Prostor mezi dospělými by měl dostat 21letý David Zobel, držitel dvou stříbrných a dvou bronzových medailí z mistrovství světa juniorů. Ve své debutové sezóně se osvědčil i Roman Rees, když několikrát klepal na bránu elitní desítky.

Možná ještě těžší rozhodování čeká na Geralda Höniga. V létě výrazně vylétla Denise Herrmannová, která získala tři tituly mistryně Německa. Své konkurentky tradičně válcovala na trati, už ale výrazně zlepšila i střelbu. To dokázala i sobotním vítězstvím ve Sjusjøenu.

Nadine Horchlerová na sebe zase upozornila premiérovou výhrou v Antholzi, když ve finiši zdolala Dahlmeierovou a Koukalovou. V plné síle už by měla být Franziska Preußová po tom, co musela v lednu předčasně ukončit sezónu.

Německo zkrátka má kde brát, k čemuž přispívá rozsáhlá základna plná kvalitních trenérů. I proto je značná část přípravy německého áčka individuální a reprezentanti spolu netráví tolik času, jako je to zvykem jinde.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Laura Dahlmeierová 24 let 107 1. místo (17x)
Maren Hammerschmidtová 28 let 56 2. místo (2x)
Denise Herrmannová 28 let 10 18. místo (2x)
Franziska Hildebrandová 30 let 167 1. místo (2x)
Vanessa Hinzová 25 let 87 4. místo (2x)
Nadine Horchlerová 31 let 52 1. místo
Franziska Preußová 23 let 88 2. místo (2x)
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Benedikt Doll 27 let 97 1. místo
Johannes Kühn 25 let 18 10. místo
Erik Lesser 29 let 163 1. místo (2x)
Arnd Peiffer 30 let 249 1. místo (8x)
Roman Rees 24 let 12 12. místo
Simon Schempp 29 let 186 1. místo (12x)
David Zobel 21 let 0 x

Koho sledovat?

Je to jen rok a půl, co Denise Herrmannová přešla od běhu na lyžích k biatlonu. A už nyní si může říct, že udělala dobře. V premiérové sezóně ji podle očekávání trápila slabší střelba (72 %), ale díky excelentnímu běhu vyhrála dva závody IBU Cupu a z deseti startů ve Světovém poháru proměnila osm v bodový zisk. V přípravě se Herrmannová očividně sblížila i se zbraní, a tak se od ní můžeme dočkat velkých věcí. Třeba i výher.

Denise HerrmannováFoto: Denise Herrmannová (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

Prognóza

Když nemůže jedna, zastoupí ji druhá. Německá reprezentace má až sedm žen, které můžou v každém závodě jet o vítězství. Proto není sporu o tom, kdo bude favoritem štafetových závodů. Stejně tak nikdo nepochybuje o tom, že Laura Dahlmeierová pojede o další velký křišťálový glóbus.

Muži asi na obsazení trůnu pro vítěze Světového poháru pomýšlet nemůžou. Pokud ale silné kvarteto Schempp, Peiffer, Doll a Lesser vydrží zdravé, tak bude ve většině štafet jeden pódiový stupínek rezervován pro německý tým.

Hlavní foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *