Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Česká republika

Týmy před sezónou 2017/2018: Česká republika

Gabriela Koukalová

Z české biatlonové pohádky se začíná stávat spíš nekonečný příběh. Minulá sezóna nabídla další porci úspěchů v čele s medailemi z mistrovství světa. V té nadcházející se Češi budou ucházet o cenné kovy z olympijských her.


Česká republika v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 7. místo
Pohár národů žen: 4. místo
Nejlepší muž: 12. Ondřej Moravec
Nejlepší žena: 2. Gabriela Koukalová


Český biatlon je jako bonboniéra. Nikdy nevíte, jakého úspěchu se zrovna dočkáte. Parafráze slavné scény z filmu Forrest Gump dokonale sedla i na uplynulou sezónu.

Tradičně nejvíc zářila Gabriela Koukalová. Nepodařilo se jí sice obhájit velký křišťálový glóbus, díky pěti výhrám však skončila na skvělém druhém místě za suverénní Laurou Dahlmeierovou. Ale hlavně – v Hochfilzenu se stala mistryní světa ve sprintu. Individuální zlato z velké akce jí až do té doby unikalo.

Koukalová navíc přidala bronz ve stíhačce a stříbro ve vytrvalostním závodě. A to nebyly jediné české medaile. Skvěle vyladil formu na vrchol sezóny i Ondřej Moravec a na nejdelší distanci obsadil druhé místo.

Životní sezónu pak zažili Eva Puskarčíková a Michal Krčmář. Dosud stupni vítězů nepolíbená Puskarčíková dojela dvakrát třetí a dlouho bojovala o TOP10 v celkovém pořadí. Nakonec skončila třináctá. I díky ní české biatlonistky obsadily v poháru národů čtvrté místo a budou moct v nové sezóně opět využít až šesti startovních míst.

Eva PuskarčíkováFoto: Eva Puskarčíková (Autor: Jiří Zaňát)

Rovněž Krčmář přišel o své medailové panictví, když byl třetí ve stíhačce v Ruhpoldingu. Na stupně vítězů se prosadil i Michal Šlesingr, druhý muž sprintu v Oberhofu. Celkově to mužům stačilo v poháru národů na sedmé místo.

I přes dobré výsledky ale došlo po sezóně ke změnám. Ondřej Rybář zavelel k návratu k centralizované přípravě, která podle něj českým biatlonistům svědčí. Do společného tréninku tak naskočilo 23 reprezentantů.

Už mezi nimi nebyly Jitka Landová, Kristýna Černá a Simona Maříková, které se rozhodly ukončit sportovní kariéru. Tým naopak osvěžila mladá krev v podobě Anny Tkadlecové, Ondřeje Šantory, Jakuba Procházky a Milana Žemličky.

Právě posledně jmenovaný má největší šanci naskočit do Světového poháru. Je úřadujícím juniorským mistrem Evropy a vedlo se mu taky na šampionátu světovém, kde byl pátý a šestý. Mezi elitu pravděpodobně nakoukne i Markéta Davidová. Věkem sice patří pořád do juniorského týmu, ale i tak už si loni 28. místem v Ruhpoldingu připsala první body ve Světovém poháru.

Milan ŽemličkaFoto: Milan Žemlička (Autor: Jiří Zaňát)

Postupem času se česká reprezentace zužovala. Na závěrečnou přípravu do finské Imatry už odcestovalo jen sedm žen a šest mužů. Bohužel ne všichni byli úplně fit. Gabrielu Koukalovou už od června trápila bolavá lýtka a vlastně ji trápí doteď. Kvůli nim měla velký tréninkový výpadek a do Světového poháru zřejmě naskočí později.

Potíže řešil i Ondřej Moravec, který si z dovolené přivezl infekci jater. Ta ho nějakou dobu omezovala v tréninku, ale nyní by snad vše mělo být v pořádku. Pády na kolečkových lyžích postihly v létě Adama Václavíka a Evu Puskarčíkovou. Václavík to odnesl zlomenou nohou, Puskarčíková si nepříjemně narazila rameno. I oni už ale jsou v plné síle a trenéři s nimi počítají pro úvodní závody v Östersundu.

A jak by to vůbec mělo vypadat s nominacemi? Výsadní pozici mají u Zdeňka díky loňským výsledkům Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková a Veronika Vítková. I když ta s minulou sezónou spokojená nebude. Povedl se jí až závěr v Oslu, kde se třikrát vešla do elitní desítky. Povzbudit ji ale musel zlatý hattrick na letním MČR v Letohradu.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Jiří Zaňát)

Dobrou pozici má stále Lucie Charvátová, byť by měla něco udělat s 67% úspěšností střelby. Jinak bude Vítek velmi zvažovat, jestli do štafety nezařadit Jessicu Jislovou či Leu Johanidesovou. Ty mají naopak rezervy v běhu, podobně jako Veronika Zvařičová. A pak je tu zmiňovaná Markéta Davidová, která by na začátku sezóny měla naskočit do IBU Cupu.

U mužů je v očích Michaela Málka neohrožené trio Ondřej Moravec, Michal Krčmář a Michal Šlesingr. Ale kdo k nim? O dvě zbývající místa by se po celou sezónu měli prát Jaroslav Soukup, Tomáš Krupčík a Adam Václavík.

Pro prvního hovoří výrazné zkušenosti, pro druhého dvě zlata z domácího šampionátu a pro třetího největší potenciál směrem do budoucna. Vedle toho na šanci čekají Lukáš Kristejn a novic Milan Žemlička.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Markéta Davidová 20 let 4 28. místo
Lucie Charvátová 24 let 54 5. místo
Jessica Jislová 23 let 20 34. místo
Lea Johanidesová 27 let 19 42. místo
Gabriela Koukalová 28 let 180 1. místo (17x)
Eva Puskarčíková 26 let 105 3. místo (2x)
Veronika Vítková 28 let 247 1. místo
Veronika Zvařičová 28 let 44 22. místo
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Michal Krčmář 26 let 118 3. místo
Tomáš Krupčík 29 let 59 19. místo
Ondřej Moravec 33 let 306 1. místo
Jaroslav Soukup 35 let 262 3. místo (2x)
Michal Šlesingr 34 let 379 1. místo
Adam Václavík 23 let 23 17. místo
Milan Žemlička 21 let 0 x

Koho sledovat?

Talent Markéty Davidové stále v juniorském týmu obrušuje kouč Jindřich Šikola, ale je velmi pravděpodobné, že svou svěřenkyni zapůjčí i Zdeňku Vítkovi. V lednu sice oslaví teprve 21. narozeniny, ale už ukázala, že běžecky na Světový pohár má. Jen musí zapracovat na střelbě, která jí zhatila medailové plány na letošním Mistrovství světa juniorů. Pak se budou častěji dostavovat úspěchy v podobě výher v IBU Cupu či na Mistrovství Evropy juniorů, tak jako se to podařilo v uplynulé sezóně.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Jiří Zaňát)

Prognóza

Už v minulosti Češi ukázali, že se umí výborně připravit na velkou akci. Vzpomeňme světové šampionáty v Kontiolahti a v Hochfilzenu či olympiádu v Soči. Proč by tedy neměli zažít medailové hody i v Pchjongčchangu? Gabriele Koukalové může paradoxně i pomoct pozdější start do zimy. V únoru tak bude méně opotřebovaná.

Medailové ambice budou mít během sezóny i Ondřej Moravec, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Eva Puskarčíková a Veronika Vítková. A štafety? Ženy musí mít velké ambice, které však nebude jednoduché naplnit. Němky, Francouzky, Italky či Ukrajinky jsou možná nejsilnější za poslední roky. U mužů je zase problém v absenci čtvrtého spolehlivého článku.

Hlavní foto: Gabriela Koukalová (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *