Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Polsko

Týmy před sezónou 2017/2018: Polsko

Monika Hojniszová

Horší už to snad být nemůže. Po tragické loňské sezóně Poláci doufají v lepší výsledky, ke kterým by měli přispět i noví trenéři. To je trochu nezvyklý krok před olympiádou.


Polsko v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 23. místo
Pohár národů žen: 12. místo
Nejlepší muž: 82. Grzegorz Guzik
Nejlepší žena: 34. Magdalena Gwizdońová


Loňská sezóna byla z polského pohledu tragická. Dokresluje to i fakt, že nejvýš v celkovém hodnocení Světového poháru vystoupala 38letá Magdalena Gwizdońová. Patřilo jí ale až 34. místo. Nejlepšího individuálního výsledku dosáhla 7. příčkou Monika Hojniszová.

Faktem je, že Polákům moc nenahrávaly různé okolnosti. Tradiční opora Krystyna Guziková měla výrazné zdravotní problémy, kvůli kterým jen paběrkovala. Nyní by ale měla být fit. Po mateřské pauze se navíc vrací Weronika Nowakowská. To vše nahrává novým trenérům.

Ženy převzal Nor Tobias Torgersen, který dříve pracoval s norskými juniory či se sestrami Gasparinovými. Torgersen by měl pomoct zkušenému kvartetu ještě jednou uspět na olympijských hrách. Jeho hlavní úlohou ale je přebudování týmu. Stavět může třeba na Kamile Żukové, desáté z letošního MSJ.

Ještě těžší úkol čeká na Ukrajince Mikołaje Panitkina, který nově zastává post kouče mužů. Na body loni dosáhl jen Grzegorz Guzik a to ještě ve sprintu v Oberhofu, kde hrálo velkou roli počasí. Kvůli špatným výkonům nemají Poláci ani jednu olympijskou místenku, a tak může Panitkin rovnou stavět tým s výhledem k dalším hrám. Trio Janik, Penar a Jakieła si nevedlo na juniorské scéně zle.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Krystyna Guziková 34 let 324 2. místo (2x)
Magdalena Gwizdońová 38 let 483 1. místo (2x)
Monika Hojniszová 26 let 141 3. místo
Anna Mąková 25 let 9 73. místo
Kinga Mitorajová 22 let 23 40. místo
Weronika Nowakowská 31 let 200 2. místo
Kamila Żuková 19 let 7 67. místo
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Grzegorz Guzik 26 let 64 26. místo
Tomasz Jakieła 21 let 0
Mateusz Janik 21 let 29 50. místo
Andrzej Nędza-Kubiniec 26 let 7 53. místo
Rafał Penar 22 let 21 71. místo
Łukasz Szczurek 29 let 146 28. místo

Koho sledovat?

Weronika Nowakowská loni stihla jen tři závody IBU Cupu, naplno se totiž věnovala svým dvojčatům. Nyní se vrací, aby si ještě jednou zazávodila pod pěti kruhy a pak uzavřela kariéru. Netají se tím, že by v Pchjongčchangu chtěla získat medaili. Na světovém šampionátu už se jí to dvakrát povedlo, a tak to třeba vyjde znovu.

Weronika NowakowskáFoto: Weronika Nowakowská (Autor: Günter Hentschel pod licencí BY-ND)

Prognóza

Změna trenérů před olympijskou sezónou určitě není standardním krokem. Je z toho patrné, že pro Poláky bude klíčové spíš budování týmu směrem k Pekingu 2022. Přesto by se mohli dočkat zajímavých výsledků ženské štafety, která se zřejmě naposledy představí v silném složení Gwizdońová, Guziková, Hojniszová a Nowakowská.

Hlavní foto: Monika Hojniszová (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *