Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Rusko

Týmy před sezónou 2017/2018: Rusko

Anton Šipulin

Kvůli problémům s dopingem není jisté, že uvidíme ruské sportovce na olympiádě v Pchjongčchangu. Takové myšlenky si nepřipouštějí biatlonisté v čele s Antonem Šipulinem, který se opět pokusí potrápit Martina Fourcada.


Rusko v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 3. místo
Pohár národů žen: 7. místo
Nejlepší muž: 2. Anton Šipulin
Nejlepší žena: 16. Taťjana Akimovová


V posledních letech už je skoro zvykem, že v Rusku probíhá po sezóně zemětřesení. A letošek nebyl výjimkou. Klid na práci měl snad jen trenér mužů Ricco Groß. Jeho svěřenci se totiž celkem činili. Ruská štafeta byla tou vůbec nejlepší, což bylo podpořeno zlatem na Mistrovství světa.

V poháru národů to stačilo na třetí místo, o které se nejvíc zasloužil Anton Šipulin. Podruhé za sebou nestačil v celkovém hodnocení Světového poháru jen na Martina Fourcada. Mrzet ho mohl jen fakt, že na Mistrovství světa v Hochfilzenu nezískal individuální medaili. To se nepovedlo ani jeho kolegům.

V jiných závodech se ale Anton Babikov, Maxim Cvetkov či Matvej Jelisejev činili. Prvně jmenovaný dokonce premiérově vyhrál závod Světového poháru. Teprve 24letý Jelisejev zase v létě naznačil zlepšující se formu ziskem kompletní medailové sady na Mistrovství Ruska.

Anton BabikovFoto: Anton Babikov (Autor: Jiří Zaňát)

Na domácím šampionátu se naopak vůbec nevedlo Šipulinovi a úplná sláva to nebyla ani na slabě obsazeném MS v letním biatlonu v Čajkovském. Kvůli spoustě chyb bral „jen“ stříbro ve stíhačce, kde výrazně zaostal za Alexejem Volkovem.

Právě s Volkovem absolvoval Šipulin individuální přípravu mimo hlavní tým. Další dvojici utvořili Alexej Slepov a Dmitrij Malyško, kteří trénovali například i s Kaisou Mäkäräinenovou. Großovi tak v áčku zbyli Garaničev, Babikov, Cvetkov, Jelisejev, Šopin a Loginov.

Alexandr Loginov bude v nové sezóně vzbuzovat značnou pozornost, podobně jako Irina Starychová. Oba během letošního roku po vypršení trestu za doping znovu oblékli národní kombinézu a hned získali po třech zlatých medailích na Mistrovství Evropy. Starychová pak byla čtvrtá ve stíhačce na Mistrovství světa, Loginov zase pomohl smíšené štafetě k bronzu.

Dopingovou pachuť mělo i hledání nového trenéra ženského týmu. Rusky nepodávaly během sezóny příliš dobré výkony, ve štafetě třeba nebyly za celou sezónu lepší než páté. Výjimku představovala jen Taťjana Akimovová, která zažila průlomový ročník a dokonce v Novém Městě na Moravě poprvé v kariéře zvítězila.

Tatjana AkimovováFoto: Taťána Akimovová (Autor: Jiří Zaňát)

Jako první vyšlo najevo, že by post trenéra žen měl převzít Vladimir Korolkevič, tedy člověk přímo spojený s dopingovými případy z minulých let. To ale vzbudilo celkem dost nevole. Nakonec se hlavní trenérem stal Sergej Konovalov. Tedy oficiálně. Korolkevič byl k vidění na několika soustředěních a podle legendárního ruského biatlonisty Alexandra Tichonova je hloupé skrývat, že s týmem pracuje.

Ať už ruské ženy koučuje kdokoliv, tak bude mít k dispozici mistryni světa z roku 2015 Jekatěrinu Jurlovovou. Ta se vrací po mateřské pauze. V očekávání je naopak Světlana Slepcovová, která zároveň ukončila kariéru. V týmu už také není suspendovaná Jekatěrina Glazyrinová.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Taťjana Akimovová 27 let 48 1. místo
Jekatěrina Jurlovová 32 let 104 1. místo (2x)
Olga Podčufarovová 25 let 74 1. místo
Viktoria Slivková 23 let 6 24. místo
Irina Starychová 30 let 30 2. místo
Irina Usluginová 29 let 19 15. místo
Darja Virolajnenová 28 let 66 2. místo (2x)
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Anton Babikov 26 let 38 1. místo
Maxim Cvetkov 25 let 78 2. místo (2x)
Jevgenij Garaničev 29 let 161 1. místo
Matvej Jelisejev 24 let 25 6. místo
Alexandr Loginov 25 let 30 3. místo
Anton Šipulin 30 let 230 1. místo (10x)
Jurij Šopin 24 let 6 31. místo
Alexej Volkov 29 let 102 2. místo (2x)

Koho sledovat?

Už šest sezón v řadě se Anton Šipulin pohybuje mezi deseti nejlepšími biatlonisty světa, v posledních třech letech byl dokonce dvakrát druhý a jednou třetí. Dalo by se čekat, že bude mít i hodně individuálních medailí z velkých akcí. Opak je ale pravdou. Dosud má „pouze“ po dvou stříbrech a bronzech z mistrovství světa. Na světové zlato čeká, stejně jako na jakoukoliv olympijskou medaili. Ty nejdůležitější závody jako by vytvářely u Šipulina psychický blok.

Prognóza

Podobně jako v minulých letech se dá očekávat, že si Anton Šipulin vybere pár slabších momentů, které ho vyřadí ze souboje se strojem jménem Martin Fourcade. Ostatně možná i vynechá nějaké závody Světového poháru těsně před olympijskými hrami, jak se nechal slyšet. A jestli se v Pchjongčchangu dočká kýžené individuální medaile? To těžko odhadovat.

Lehčí už je předpovídat, že spolu s Babikovem, Jelisejevem či Cvetkovem utvoří jednu z nejsilnějších štafet. Naopak ženy budou rády za několik individuálních úspěchů. Je však otázkou, zda Taťjana Akimovová dokáže zopakovat loňské úspěchy.

Hlavní foto: Anton Šipulin (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *