Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Spojené státy americké

Týmy před sezónou 2017/2018: Spojené státy americké

Lowell Bailey

Díky Lowellu Baileymu a Susan Dunkleeové zažil americký biatlon historickou sezónu 2016/2017. Může se něco podobného opakovat i v olympijském ročníku?


Spojené státy americké v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 10. místo
Pohár národů žen: 14. místo
Nejlepší muž: 8. Lowell Bailey
Nejlepší žena: 10. Susan Dunkleeová


Příběh Lowella Baileyho obletěl svět. Před uplynulou sezónou chtěl nyní 36letý biatlonista ukončit kariéru, ale nakonec setrval a v Hochfilzenu se stal prvním americkým mistrem světa. Skvěle si vedl po celou sezónu a díky 90% úspěšnosti střelby skončil celkově osmý.

Vynikající sezónu zažila i Susan Dunkleeová, celkově desátá ve Světovém poháru. Víc si ale cení stříbra z hromadného startu na MS v Hochfilzenu. Horší je, že v americkém týmu zatím nemá nástupkyni, byť 22letá Maddie Phaneufová se jeví nadějně.

U mužů je situace veselejší. Dokonce v minulé sezóně udrželi desáté místo v poháru národů, což jim zaručuje pět startovních míst. A to i přesto, že zkušený Tim Burke zažil jednu z nejhorších sezón v kariéře. Kdo ví, jestli nebude olympijský rok pro Burkea i Baileyho poslední.

Zastoupit by je zatím mohl Leif Nordgren, který je dlouhodobě americkou trojkou. Svůj standard si odvedl i v loňské sezóně, když na Mistrovství světa obsadil 23. a 26. místo. Větší nadějí do budoucna je ale teprve 22letý Sean Doherty. Minulá zima mu vinou zdravotních problémů moc nechutnala, ale juniorský mistr světa z roku 2016 má co nabídnout.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Emily Dreissigackerová 28 let 0 x
Susan Dunkleeová 31 let 174 2. místo (2x)
Clare Eganová 29 let 56 16. místo
Maddie Phaneufová 22 let 12 65. místo
Joanne Reidová 25 let 28 29. místo
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Lowell Bailey 36 let 316 1. místo
Tim Burke 35 let 321 2. místo (3x)
Russell Currier 30 let 69 6. místo (2x)
Sean Doherty 22 let 57 13. místo
Leif Nordgren 28 let 148 16. místo
Paul Schommer 25 let 6 33. místo

Koho sledovat?

Zatímco Bailey a Burke jsou na sklonku své kariéry, tak další americká opora Susan Dunkleeová je na tom ve 31 letech trochu lépe. Stále patří k nejrychlejším běžkyním ve Světovém poháru, byť ji někdy trápí střelba. V minulé sezóně zastřílela třikrát za nula, z toho jednou díky tomu brala stříbro na Mistrovství světa a jednou bronz ve Světovém poháru.

Susan DunkleeováFoto: Susan Dunkleeová (Autor: Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)

Prognóza

Věk nezastavíte. Pro Lowella Baileyho bude velmi těžké zopakovat životní sezónu, i když se s kvalitní střelbou opět může pohybovat nahoře. Ještě těžší to bude mít Tim Burke. To u Susan Dunkleeové je stále prostor na zlepšení, především na střelnici. Pokud si připíše nějakou tu nulu, tak by mohla útočit i na premiérové vítězství.

Foto: Lowell Bailey (Autor: Günter Hentschel pod licencí BY-ND)

2 thoughts on “Týmy před sezónou 2017/2018: Spojené státy americké

 1. Zdravím ze Slovinska, díky za bezvadné články, představující jednotlivé týmy před nadcházející sezonou.
  U amerického týmu je trochu změna v ženské části. Pro první trimester SP se vedle Dunklee a Egan, na základě nominačních závodů nominovali ještě Kelsey Dickinson (vyhrála sérii nominačních závodů na kolečkových lyžích) a Emily Dreissigacker (členka B týmu).
  Joanne Reid a Maddie Phaneuf (kterou jste v článku více zmínili; a kvůli čemuž také reaguji) se dle nominačních kriterií do prvních závodů nedostaly. Joanne to uteklo o chlup (srovnání s Emily).
  Phaneuf bude mít šanci se nominovat na další kola SP, případně OH opět až na domácích závodech po Vánocích (kde se dělá nominace i pro juniorské MS. Závody by měli být, pokud se nepletu, tam jako loni, v Anchorage, Alaska).
  Pro nejčerstvější informace z amerického kontinentu (usa, canada) je super zdroj: http://www.fasterskier.com, kde jsou zajímavé články, postřehy týkající se všeho kolem XC skiing i biatlonu.
  S pozdravem,
  Radek Cisar, Kranj

  1. Dobrý den, zkoumal jsem zpětně, jak to u těch Američanů je. A pochopil jsem to tak, že národní tým zůstává v takovém složení, jaké je v článku, ale nominace je trochu jiná. Té bych mohl věnovat i samostatný článek…

   Fasterskier občas sleduji, jsou tam i zajímavé sondy do problematiky dopingu. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *