Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Slovinsko

Týmy před sezónou 2017/2018: Slovinsko

Martin Kaděrka

Krátce před startem sezóny otřásl celým Slovinskem dopingový případ dlouholeté opory Teji Gregorinové. Jak se s tím už tak úzký tým vypořádá? A jak na tom zdravotně bude Jakov Fak?


Slovinsko v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 17. místo
Pohár národů žen: 21. místo
Nejlepší muž: 42. Klemen Bauer
Nejlepší žena: 30. Teja Gregorinová


Byla to Teja Gregorinová, kdo v loňské sezóně táhl slovinskou reprezentaci. Povedl se jí hlavně závěr sezóny, v Oslu byla ve stíhačce čtvrtá. Za zmínku už pak stály jen výsledky Klemena Bauera, který si mohl cenit 16. příčky z MS v Hochfilzenu.

Jinak není moc o čem mluvit. Pár bodíků posbírali Anja Erženová, Miha Dovžan, Lenart Oblak, Rok Tršan a Mitja Drinovec. Všechny ale trápil zas a zase velmi pomalý běh. Bez bodů zůstal Jakov Fak, ale ten kvůli vleklým zdravotním problémům absolvoval jen dva závody.

Právě na Faka budou v nadcházející sezóně upřeny zraky všech slovinských fanoušků. Už dva roky ho výrazně omezují zdravotní problémy, které by nyní snad mohly být zažehnány. Alespoň o tom svědčí dvě výhry na Mistrovství Slovinska.

Chorvat ve slovinských barvách by se mohl vrátit tam, kam patří. Připomeňme, že v sezóně 2014/2015 byl třetím mužem celkového pořadí SP. Svými poznatky mu nově vypomáhá i jeho někdejší kouč Uroš Velepec.

Přínos Faka bude o to důležitější, že už na tratích neuvidíme Teju Gregorinovou. Zatím je jako podezřelá z dopingu suspendovaná, ale tak či tak zřejmě ukončí kariéru. To chtěla udělat i Erženová, ale nakonec ji Slovinci přemluvili, aby ještě rok vydržela.

Trenér Tomáš Kos ještě do áčka povýšil Uršku Pojeovou. Na letošním MSJ skončila sedmá a jedenáctá, čímž vnáší aspoň trochu naděje do jinak pochmurné atmosféry.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Anja Erženová 25 let 76 37. místo
Urška Pojeová 20 let 23 62. místo
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Klemen Bauer 31 let 300 4. místo
Miha Dovžan 23 let 41 34. místo
Mitja Drinovec 21 let 5 39. místo
Jakov Fak 30 let 210 1. místo (8x)
Lenart Oblak 26 let 40 35. místo
Rok Tršan 25 let 53 33. místo

Koho sledovat?

Urška Pojeová vlastně ani neměla být součástí národního týmu. Tomáš Kos ji povýšil až poté, co přišel o Teju Gregorinovou. Pojeovou čeká ještě jedna sezóna mezi juniorkami. Na mládežnických světových šampionátech tradičně sbírá úspěchy, tím největším je asi čtvrté místo mezi dorostenkami v roce 2015. Ale prosadí se už teď mezi dospělými?

Prognóza

Úspěch či neúspěch slovinského týmu závisí pouze na Jakovu Fakovi. Pokud mu vydrží zdraví, tak jistě bude prohánět Martina Fourcada a spol. Ale je u něj velký otazník. Přispět mu nemusí ani zvýšený tlak, který na něm bude po vynuceném odchodu Teji Gregorinové. A fakt, že na jeho výsledcích závisí podpora slovinského biatlonu ze strany sponzorů.

Foto: Jakov Fak (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *