Domácí triumfy, předčasné odjezdy velkých favoritů, vylepšená osobní maxima, česká zklamání, která však nakonec předčily životní výkony Jessicy Jislové. To vše přinesla poslední letošní zastávka Světového poháru před davy hlučných francouzských fanoušků.
Vítězové
Elvira Öbergová
V žádném ze závodů v Le Grand-Bornand nechyběla na stupních vítězů Elvira Öbergová. Ve sprintu si i přes dvě chyby vyjela třetí místo a poté dokázala své postavení ještě vylepšit. Nejrychlejší běžkyně na okruhu ve stíhačce poprvé okusila chuť vítězství. Aby toho nebylo málo, svůj úspěch dokázala zdvojnásobit. Ovládla totiž i hromadný start. Již čtyři závody v řadě dokončila mezi první trojkou. Po vydařeném víkendu dokonce dýchá na záda Marte Olsbuové Røiselandové, od žlutého ji momentálně dělí jen třicet bodů. Zatím nechává ve stínu i svou starší úspěšnější sestru Hannu, která byla před sezónou považována za jednu z největších adeptek na celkový triumf.
Julia Simonová
Julia Simonová v domácím prostředí ožila. Oproti Östersundu či Hochfilzenu, kdy byla ráda za nějaký ten bod do Světového poháru, byla k nepoznání. Francouzským fanouškům nabídla starou dobrou Simonovou. Začala slibně již ve sprintu, když si 13. místem zajela do té doby svůj nejlepší výsledek v sezóně. Svůj potenciál naplno předvedla ve stíhačce i v hromadném startu. V obou disciplínách brala stříbro a dosyta si tak mohla vychutnat skandující tribuny. Tentokrát to pro změnu byla ona, kdo zastínil své ostatní týmové kolegyně.
Emilien Jacquelin
U mužů se majitelé žlutého trikotu mění jako na běžícím páse. Nově si tuto roli vyzkouší Emilien Jacquelin. Jacquelin po hromadném startu na čele Světového poháru vystřídal Quentina Fillona Mailleta, který na domácí půdě pokračoval přesně tam, kde v Hochfilzenu skončil. Na vítězné vlně. Potenciál vítězit měl tento víkend i Jacquelin, ve sprintu i ve stíhačce měl nejlepší běžák, shazovaly ho však chyby na střelnici. Vše si náležitě nahradil v hromadném startu. Díky rychlému běhu a své pověstné a tentokrát i přesné rychlopalbě vybojoval před bouřlivými tribunami vítězství, odměnou mu navíc byl žlutý trikot, který si obleče v novém roce.
Kristina Rezcovová
Poprvé do výsledkové listiny výrazněji promluvila 25letá Ruska Kristina Rezcovová, která si ve Francii hned dvakrát vylepšila osobák. V žádném ze závodů zde nechyběla v první desítce. Ve stíhačce se premiérově účastnila květinového ceremoniálu, když skončila pátá. V hromadném startu tento počin ještě předčila. V závěrečném kole si v boji o bronzovou pozici poradila jak s Jessicou Jisslovou, tak i s Dorotheou Wiererovou, a postarala se o první ruské ženské stupně vítězek této sezóny.
Jessica Jislová
Osobák si ve Francii nevylepšovala jen Kristina Rezcovová. Svůj životní víkend má za sebou i Jessica Jislová. Co všechno je možné, ukázala již vyrovnaným kariérním maximem ve sprintu, kde obsadila 15. příčku. Poté své nejlepší umístění pouze vylepšovala. Ve stíhačce se posunula na 12. pozici. Její životní závod přišel v neděli v masáku. Jislová se na start královské disciplíny postavila poprvé v kariéře a hned zabodovala. Všechny čtyři položky zvládla odstřílet čistě a po poslední střelbě dokonce celý závod vedla. Za ní však ze střelnice uháněly běžecky zdatnější soupeřky, i tak se Jislová pátým místem premiérově dostala na rozšířené pódium.
Poražení
Martin Ponsiluoma
Úřadující mistr světa ze sprintu tentokrát zůstal hodně za očekáváním, především běžecky. Poté, co se v Hochfilzenu vrátil v takovém světle, v jakém ho známe z loňské sezóny, se tentokrát vrátil k umístěním z konce listopadu, kdy ani zdaleka nedosahoval na body. Tři trestná kola, pomalý běh a až 71. místo jej nedostalo ani do stíhačky. Ponsiluoma měl ještě příležitost vše napravit v hromadném startu, ani tam se však žádné velké procitnutí nekonalo. Se sedmi omyly skončil tentokrát předposlední a sebevědomí si tak před svátky rozhodně nezvedl.
Justine Braisazová-Bouchetová
Justine Braisazová-Bouchetová mohla jen zpovzdálí sledovat úspěchy svých krajanek. Z minulých ročníků je zvyklá slavit v tomto areálu úspěchy. Právě tady si před čtyřmi lety připsala svou první výhru, před dvěma lety zde skončila druhá. Letos takových výsledků vinou špatné střelby nedosáhla. Ve třech závodech zde nasbírala 13 nepřesností, s takovou chybovostí ji ani její rychlý běh nekatapultoval výše než na 15. místo.
Tiril Eckhoffová
Že to zatím není sezóna obhájkyně celkového prvenství, ví i ona sama. Tiril Eckhoffové ve sprintu patřilo 11. místo, což je pro ni dosud druhý nejlepší výsledek tohoto ročníku. I tak ale Norka nebyla se svým výkonem spokojená. Vždyť v loňské sezóně dokázala s jedním omylem závody suverénně ovládat. Eckhoffová se rozhodla na svou formu zareagovat. Do dalších závodů již ve Francii nenastoupila a vrátila se domů. V Norsku bude hledat svou ztracenou formu a doufat, že ji stihne najít alespoň do olympijských her.
Franziska Preußová
Pokud se někomu výlet do Francie nevyplatil, pak je to právě Franziska Preußová. Němka v Le Grand-Bornand nezasáhla do žádného závodu. V den sprintu totiž uklouzla na schodech a zvrtla si levý kotník. Vyšetření naštěstí neukázala vážnější zranění, kvůli bolesti a prevenci však pro Preußovou po tomto smolném zranění Světový pohár ve Francii skončil ještě dříve, než vůbec začal. Nehoda na schodech navíc nepustí Preußovou na start exhibice World Team Challenge, která se i letos koná v Ruhpoldingu.