Home > Rozhovory > Závodit za Česko? Zatím jsem Američan, říká talentovaný Vašek Červenka

Závodit za Česko? Zatím jsem Američan, říká talentovaný Vašek Červenka

Vasek Cervenka

Na Mistrovství světa v letním biatlonu hájil barvy domácího novoměstského klubu. Talentovaný Vašek Červenka sice závodí za Spojené státy americké, ale na Vysočině tráví spoustu času. Má tu kořeny.

Na lyžích od prvních kroků

Vašek Červenka měl tak trochu předurčeno, že se bude věnovat biatlonu. Jeho maminka Petra v tomto sportu reprezentovala Československo na Zimních olympijských hrách v roce 1992. Tatínek Vladimír zase vedl americkou juniorskou reprezentaci. Za velkou louží platí za trenérskou kapacitu.

„To, že jsem se pohyboval pořád kolem závodů, mě dovedlo k lásce k biatlonu. Na lyžích jsem stál hned, jak jsem začal chodit. Ve 13 letech jsem v centru zimních sportů Mt. Itasca v Minnesotě přešel od pouhého lyžování k biatlonu,“ popsal Vašek své začátky.

Nyní 19letý sportovec patří k největším nadějím amerického biatlonu, byť se z velké části připravuje v Novém Městě na Moravě. „Bydlím tu s babičkou a dědou. Před třemi lety jsem tady začal studovat gymnázium a zároveň trénovat.“

Ondřej Mánek a Vašek ČervenkaFoto: Ondřej Mánek a Vašek Červenka (Autor: Petr Slavík)

Z domácího prostředí vytěžil Červenka na letním MS osmé a deváté místo. K slušným běžeckým časům přidal celkem osm chyb. Je tedy biatlonistou, který spoléhá spíš na běh? „Řekl bych, že je to u mě spíš vyrovnané. Můžu mít dobrý běh i dobrou střelbu. V Novém Městě na Moravě ta střelba tolik nevycházela, ale vyrovnával to běh,“ těšilo amerického reprezentanta.

Nástupce Burkea a Baileyho?

Ve Vysočina Areně se většinou pohyboval po boku českých juniorů, americký tým se šampionátu neúčastnil. Nabízí se proto otázka, jestli by Vašek rád neoblékl stejnou kombinézu jako jeho vrstevníci Jakub Štvrtecký či Vítězslav Hornig. „O tom jsem přemýšlel, ale zatím jsem Američan,“ utne v tuto chvíli spekulace.

Vzory má vášnivý golfista jak doma v zámoří, tak doma v Česku. „Hodně dobře se znám s Timem Burkem. Také jsem se tady v Novém Městě na Moravě bavil s Ondrou Moravcem. Oba jsou skvělí lidé.“

Právě Tim Burke po olympijské sezóně ukončil kariéru. Lyže pověsili na hřebík i Lowell Bailey a Russell Currier. Americká reprezentace tak utrpěla těžké ztráty, které bude muset nějakým způsobem zacelit. Že by už letos sáhla po nadějném juniorovi?

„Na to jsem ještě moc mladý. Šance tam je, ale zatím se k tomu nijak neupínám,“ zůstává Vašek Červenka nohama na zemi.

Střípky z kariéry mladého biatlonisty můžete sledovat na jeho YouTube kanálu:

Hlavní foto: Vašek Červenka (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *