Byla to jedna z nejnáročnějších stíhaček v historii. Quentin Fillon Maillet ji ale odstřílel čistě a zaslouženě se v Čang-ťia-kchou stal dvojnásobným olympijským vítězem. Suverén sprintu Johannes Thingnes Bø neměl štěstí na podmínky, ale svůj nezdar přijal s nadhledem.
Hrdý Fillon Maillet píše biatlonovou historii
„Jsem na sebe hrdý, protože podmínky byly opravdu těžké,“ radoval před kamerami televize L’Équipe čerstvý olympijský vítěz Quentin Fillon Maillet.
Ve vytrvalostním závodě ho dovedl ke zlatu nejrychlejší běh, ve stíhacím závodě zase čistá střelba.
Fillon Maillet po zisku druhého zlata vzpomněl svého bývalého parťáka Martina Fourcada, který získal ve stíhacích závodech dokonce dvě olympijská zlata: „Možná to není reálné, ale možná jsem schopný běhat tak rychle jako on a střílet tak dobře jako on. A teď jsem tady. Píšu biatlonovou historii.“
Norská média psala, že měl Fillon Maillet „štěstí jako prase“, když si na střelnici vylosoval mnohem lepší větrné podmínky než Johannes Thingnes Bø.
Ten si ze sprintu nesl první místo a náskok 25,5 sekundy na Francouze. Jenže musel na sedm trestných kol a skončil až pátý. „Dnes byly takové rozdíly, že by i průměrný závod stačil na medaili. Bohužel jsem od něj byl daleko,“ řekl Johannes televizi NRK. O tom, že dnes neměl štěstí, se sportovně bavit nechtěl.
Skvělé gesto Johannese
Bratři Bøovi si mohli zopakovat společné pódium ze sprintu. Zatímco Tarjei závěrečnou stojku odstřílel čistě, Johannes musel na dvě trestná kola. „Doufal jsem, že spolu budeme bojovat, ale pak jsem ho viděl odbočovat na trestné kolo. Křičel na mě: Tarjei! Běž po něm!“ prozradil NRK Tarjei Bø.
Povzbuzení bratra ho nakoplo, záhy předjel Rusa Eduarda Latypova a mohl se radovat ze stříbrné medaile. „Dodal mi hodně energie. Je skvělé, když vás bratr povzbuzuje, i když on sám zažívá horší chvíle,“ ocenil Tarjei.
Třiatřicetiletý Nor celou kariéru čekal na individuální olympijskou medaili a teď má hned dvě. „Nikdy jsem nebyl na střelnici tak klidný. Kolem mě můžou padat trakaře, ale já jsem klidný. To je skvělé.“
Bronzový Latypov děkoval Bohu
Pro životní bronz si s jednou chybou a druhým nejrychlejším během dojel Rus Eduard Latypov. Před závodem sledovat zlatou jízdu ruských běžců na lyžích, kteří ho svým úspěchem povzbudili.
Tady jsou první slova bronzového medailisty pro televizi Rossija 1: „Jsem vděčný Bohu, že mi dal dnes sílu, rodině, blízkým a přátelům, naší zemi.“
Podruhé Latypov poděkoval Bohu za to, jak se díky němu v náročných podmínkách popasoval se střelbou. Slova díků si vysloužil i ruský servis.
Smíšené pocity měl druhý bezchybný střelec závodu a v cíli čtvrtý Lukas Hofer. Připomněl, že ho trápí dlouhodobě rameno, se kterým zřejmě půjde po sezóně na operaci. Během sezóny měl i další zdravotní problémy a přímo v Číně ho limitují svalové potíže. „Jsem šťastný, že jsem v sobě našel Lukase, kterého znám,“ říkal Hofer s tím, že se ještě v hromadném startu pokusí o vysněnou medaili.
Michala Krčmáře překvapil postup do hromadného startu
Fantastický posun ze 46. místa až na 10. udělal Rakušan Felix Leitner. V náročných podmínkách minul jen jeden terč. Naopak nejrychlejší běžec Martin Ponsiluoma si přidal k závodu devět trestných kol a finišoval až za Leitnerem.
Týmový úspěch slavili Kanaďané. Všichni čtyři se vešli do 35. místa a do hromadného startu jdou ve trojici. Bratry Gowovi doplní Jules Burnotte.
Michal Krčmář měl závod dobře rozjetý, v jeho polovině se dokonce posunul do elitní desítky. Pak ale vůbec neměl štěstí na podmínky a po první stojce musel obkroužit čtyři trestná kola. S novináři po závodě mluvil o tom, že je hromadný start ztracený. Ale nebyl. Krčmář nakonec mezi 30 nejlepších proklouzl z 29. místa. Smůlu naopak má ve stíhacím závodě 42. Mikuláš Karlík.
Výsledkový servis
Zdroje: L’Équipe, NRK, sports.ru, fondoitalia.it