Home > Rozhovory > Olympijská medaile byla mým snem, radovala se bronzová Vítková

Olympijská medaile byla mým snem, radovala se bronzová Vítková

Veronika Vítková

Už i Veronika Vítková má „svou“ medaili z velké akce. Na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu na ni nemusela dlouho čekat. Hned v úvodním sprintu si bronzem splnila svůj velký sen.

„Vždycky bylo mým snem mít olympijskou medaili. Jednu, možná dvě ze štafety v Soči už mám, ale tohle je první individuální. Je opravdu až neuvěřitelné, že se mi to povedlo hned v prvním závodě,“ podělila se Veronika Vítková o své pocity v rozhovoru pro iDNES.cz.

Vítkové to velmi dobře běželo, měla devátý nejrychlejší čas. Pochvala tedy mířila i k servisu. „Lyže jsme měli suprově připravené, ono to bylo hodně ledovaté, místy taková tupá sůl, na které jsme ale dokázali vydělat.“

V závěrečném kole bojovala 29letá Češka v přímém souboji o stříbro s Marte Olsbuovou. Po druhé střelbě měla naše biatlonistka k dobru jednu desetinu. Norka však zvládla finální okruh o 1,7 sekundy rychleji. Prvotní reakce Vítkové po průjezdu cílem byla rozmrzelá, ale poté už se jen usmívala.

Běžecké časy medailistek
1. kolo 2. kolo 3. kolo Celkem
Laura Dahlmeierová +21,3 (13.) +6,9 (5.) 0,0 (1.) +21,5 (4.)
Marte Olsbuová +22,4 (16.) +15,9 (12.) +10,8 (7.) +42,4 (12.)
Veronika Vítková +23,4 (17.) +11,1 (9.) +12,5 (11.) +40,3 (9.)

Norsko-české duo o chvíli později odsunula Laura Dahlmeierová. Ostatní favoritky včetně italské hvězdy Dorothey Wiererové ale chybovaly. „Už jsem se bála, že to bude bramborová medaile, že to nebude pódium. Ale nakonec to dopadlo a jsem strašně šťastná,“ svěřila se Vítková Českému rozhlasu.

Že by teď z české reprezentantky spadl tlak? To nehrozí. „Žádný tlak jsem si ani nepřipouštěla, pořád jsem se snažila soustředit na sebe a své závody. Nekoukala jsem se okolo a vyšlo to.“

Klíčem k životnímu bronzu bylo i dobré psychologické rozpoložení. „Mám pocit, že Verča je v téhle sezoně daleko stabilnější, co se týče psychiky. Je to vidět hlavně na střelbě,“ poznamenal pro iDNES.cz šéftrenér Ondřej Rybář.

Sama Vítková tuší, co se u ní změnilo oproti minulým ročníkům. „Určitě za to může ta pohoda doma. Přítel Mára (Lejsek, trenér) mi hodně pomáhal. Před každým závodem se mě snaží uklidnit a když jsme doma a máme individuální tréninky, taky mi pomáhá. Ale je to i o dalších věcech – o trenérech, servisu, rodině.“

Výsledkem je nejlepší umístění z velké akce v kariéře, pokud nepočítáme štafetové medaile. Třeba se v průběhu dalších dnů Veronika Vítková dočká dalšího vylepšení svého maxima.

Nejlepší výsledky Veroniky Vítkové na MS a ZOH
3. místo ZOH Pchjongčchang 2018 sprint
4. místo MS Oslo 2016 vytrvalostní závod
5. místo MS Pchjongčchang 2009 vytrvalostní závod
6. místo MS Oslo 2016 hromadný start
6. místo ZOH Soči 2014 vytrvalostní závod

Zdroje: iDNES.cz, Český rozhlas
Foto: Veronika Vítková (Autor: Jiří Zaňát)

One thought on “Olympijská medaile byla mým snem, radovala se bronzová Vítková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *