Home > Závody > SP Pchjongčchang: Poslední štafetu ovládli Francouzi, Češi 8.

SP Pchjongčchang: Poslední štafetu ovládli Francouzi, Češi 8.

Simon Desthieux

Tečkou za Světovým pohárem v Pchjongčchangu udělala štafeta mužů, kterou ovládl francouzský kvartet. Nic už to ale nezměnilo na tom, že malý glóbus zamířil k dnes čtvrtým Rusům. Češi po smolném průběhu závodu vybojovali 8. místo.

Smolný pád Šlesingra

Mistři světa z Ruska byli zřejmě největšími favority dnešní štafety, ale prognózy byly přetrhány hned na prvním úseku. Maxim Cvetkov třikrát dobíjel a pomalu běžel, čímž zapříčinil ztrátu minuty a 13 sekund na Vetleho Chrisriansena. Pět sekund za Norem byly štafety USA, Ukrajiny a Kazachstánu.

A mohl tam být i Michal Šlesingr. Český reprezentant si vedl parádně, na střelnici musel použít jen jeden náhradní náboj, ale v posledním okruhu ho potkal velmi nepříjemný pád. V důsledku toho předával až z 10. místa s mankem 34 sekund.

Na čele Norsko a Francie

Díky dobré práci Christiansena měl na druhém úseku dobrou výchozí pozici Ole Einar Bjørndalen. Trojí dobíjení ho ale trochu zdrželo, čehož využil Simon Fourcade. Předával prakticky ve stejném čase jako Nor. Třetí Ukrajina už ztrácela půl minuty. Na Serhije Semenova už se přitom díval Simon Eder, který nejlepším výkonem na úseku poslal Rakousko do medailových bojů.

Naději na dobrý výsledek odválo české štafetě trestné kolo Tomáše Krupčíka při střelbě vestoje. Mohlo být přitom ještě hůř, český reprezentant měl na tři náhradní náboje tři terče. Nakonec z toho bylo 12. místo a ztráta minuty a 50 sekund.

Desthieux urval vedení

Už to vypadalo, že Vegard Gjermundshaug na třetím úseku možná trochu překvapivě podrží vedení Norska. Po stojce však zamířil na jedno trestné kolo a pustil před sebe hned tři štafety. Nejlépe na tom byl Simon Desthieux, který si vyjel na druhého Juliana Eberharda náskok 16 vteřin. Gjermundshaug sice v posledním kole předjel Ukrajince Semakova, ale měl manko 36 sekund.

Před startem závodu se hodně diskutovala nominace Jaroslava Soukupa. Dnešním výkonem ale ukázal, že si ji zasloužil. Střílel velmi rychle, jen jednou dobíjel a zmáčkl se i na trati. Výsledkem byl posun na 8. místo a ztráta lehce před dvě minuty.

Francie vítězí

Kurzy na vítězství Francie musely před posledním úsekem spadnout téměř k jedničce, tedy k maximální pravděpodobnosti. A Martin Fourcade to potvrdil, i když čtyřikrát dobíjel. Do cíle dorazil s pohodlným náskokem 34 sekund na Rakousko. Ani Dominik Landertinger neměl starosti s udržením své pozice, podobně jako třetí Nor Henrik L’Abée-Lund.

Stíhací jízda Ruska se zastavila na čtvrté pozici, která zaručovala zisk malého křišťálového glóbu. Spokojená mohla být pátá Ukrajina, to Němci bez Schemppa dojeli až šestí. Sedmá skončila Kanada a osmá Česká republika.

Michal Krčmář nejprve nepříjemně šokoval špatnou ležkou, jež vyústila v trestné kolo. Pak šel ale jeho výkon nahoru, na stojce už nedobíjel a celkem slušně běžel. Češi tak trochu napravili 13. a 10. příčku z posledních dvou závodů. Na dvě 5. pozice z úvodu sezónu už ale navázat nedokázali.

První úsek
1. Vetle Christiansen 0+0 17:39,6
2. Lowell Bailey 0+0 +5,5
3. Artěm Pryma 0+1 +5,8
10. Michal Šlesingr 0+1 +33,7
Druhý úsek
1. Simon Eder 0+2 17:44,9
2. Simon Fourcade 0+1 +1,7
3. Ole Einar Bjørndalen 0+3 +17,7
12. Tomáš Krupčík 1+4 +1:49,8
Třetí úsek
1. Julian Eberhard 0+2 18:03,4
2. Simon Desthieux 0+2 +9,5
3. Anton Babikov 0+2 +17,8
5. Jaroslav Soukup 0+1 +28,4
Čtvrtý úsek
1. Anton Šipulin 0+2 18:01,6
2. Martin Fourcade 0+4 +12,7
3. Henrik L’Abée-Lund 0+2 +21,9
12. Michal Krčmář 1+3 +1:15,9

Foto: Simon Desthieux (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *