Home > Závody > SP Ruhpolding: SuperSvendsen zařídil norský triumf. Češi opět pátí

SP Ruhpolding: SuperSvendsen zařídil norský triumf. Češi opět pátí

Martin Kaděrka

Tomu se říká maximální nasazení až do konce. Už to vypadalo, že štafetu v Ruhpoldingu vyhraje Rusko, ale fantastický finiš Emila Hegleho Svendsena překlopil na poslední chvíli triumf na stranu Norska. Český tým si i přes trestné kolo Jaroslava Soukupa dojel pro skvělé páté místo.

Povedený start Moravce

Pokud byly za největší favority považovány štafety Německa a Francie, tak první úsek veškeré prognózy přetrhal. Erik Lesser musel na trestný okruh a ztratil skoro 50 sekund. Ještě o minutu více činilo manko Simona Fourcada.

S mírným náskokem držel vedení Ital Lukas Hofer, o pět sekund před duem Ondřej Moravec a Ole Einar Bjørndalen. Český reprezentant se sice zdržel na původní střelbu, ale pak už jeho výkon snesl nejpřísnější měřítka.

Rusko v jasném vedení

To představení Jaroslava Soukupa rozhodně nepotěšilo kouče Michaela Málka. Kvůli jeho trestnému kolu vleže vyšplhala ztráta českého týmu přes minutu. O 27 sekund po druhém úseku vedl excelentní Anton Šipulin.

Matvej Jelisejev předvedl na třetím úseku přesně to, co od něj trenéři chtěli. Odstřílel dvě svižné nuly a náskok Rusů už byl více než půlminutový. Stíhací duo tvořili Henrik L’Abée-Lund a Arnd Peiffer, který vrátil domácí do boje o medaile.

O 20 vteřin zpět jela další skupinka, jejíž součástí už byl i Michal Šlesingr. Český rychlík oslnil svou rychlou a čistou střelbou. A samozřejmě bravurním během, jak jsme letos zvyklí. Nikdo nebyl na třetím úseku lepší.

SuperSvendsen úřaduje

Skvělé střelecké vystoupení Rusům nepokazil ani Anton Babikov. Minul až poslední terč, který však zvládl rychle na jedno dobíjení. Ze střelnice si odvážel náskok 15 vteřin na Emila Hegleho Svendsena a karty se zdály být rozdané. Babikov však v posledním kopečku vytuhl, naopak ze Svendsena sršela energie. Nor nakonec porazil Rusa o pět sekund. Všechny zimní čepice v Ruhpoldingu musely jít dolů.

Domácí fanoušci mohli oslavovat třetí místo svých miláčků, byť očekávání bylo trochu vyšší. Ze čtvrtého místa by zase mohli mít radost čeští příznivci. Výborně jedoucímu Michalu Krčmářovi ale při poslední střelbě vypadl jeden náboj, což ho trochu zbrzdilo. Na čtvrtého Ukrajince Vitalije Kilčytskyje nestačil jen o pět sekund. Češi tak zopakovali dobrou pátou příčku z Pokljuky.

Špatně rozjetou štafetu ze strany Francie zachraňoval Martin Fourcade, který cílem projel alespoň na 9. pozici. Ještě před ním se z dobrého umístění radovali 6. Švédové a 8. Bulhaři. Špatně nakonec nedopadli ani Rakušané, kteří byli s dvěma trestnými koly 7.

První úsek
1. Lukas Hofer 0+0 18:06,2
2. Ondřej Moravec 0+1 +5,1
3. Ole Einar Bjørndalen 0+1 +5,2
Druhý úsek
1. Anton Šipulin 0+1 18:06,8
2. Klemen Bauer 0+0 +4,7
3. Benedikt Doll 0+3 +8,7
17. Jaroslav Soukup 1+4 +1:20,5
Třetí úsek
1. Michal Šlesingr 0+2 18:10,6
2. Arnd Peiffer 0+2 +4,3
3. Henrik L’Abée-Lund 0+2 +7,2
Čtvrtý úsek
1. Martin Fourcade 0+0 18:12,4
2. Vladimir Iliev 0+1 +0,4
3. Emil Hegle Svendsen 0+0 +1,9
5. Michal Krčmář 0+2 +11,7

Foto: Emil Hegle Svendsen (Autor: Martin Kaděrka)

4 thoughts on “SP Ruhpolding: SuperSvendsen zařídil norský triumf. Češi opět pátí

 1. NECHÁPU
  Nechápu, proč místo Soukupa (kterému se už delší dobu nedaří) nepostaví trenéři Tomáše Krupčíka, kterému se naopak daří. Nechápu, proč nebyl během závodu štafet mužů dostupný tento formulář k psaní komentářů (byl bych to napsal už ve 14,31). Nechápu, proč pan Vítek tvrdí, že „nemáme dost lidí“ a nepovolá Leu Johanidesovou – které se teď už nějakou dobu taky daří! (čímž nemám nic proti Markétě Davidové; jen se obávám, aby to s ní díky trenérům nevzalo stejný obrat jako před 4 roky s Kristýnou Černou) – Nechápu už vůbec, proč se mi nikdo z webu neozve a nevysvětlí mi, proč se mi neobjevují příspěvky jiných fanoušků (určitě nejsem sám, kdo komentáře píše) – na rozdíl od loňska. Ptám se PROČ?? A čekám na odpověď.

  1. Dobrý den, odpověď je pořád stejná. Zobrazuje se Vám vše, jen je drtivá většina komentářů na našem Facebooku. Např. ke zmiňované nominaci Markéty Davidové se tam vyjádřili čtyři čtenáři. Těžko říct, proč nejsou na webu skoro žádné komentáře.

   Pravděpodobně to souvisí se změnou designu, který méně vybízí ke komentáři. Zamyslíme se nad tím.

 2. Vážená redakce,myslím,že jste uhodili pověstný hřebíček…opravdu to ke komentářům nevybízí.Škoda,jste super web !
  To Joe…celkem souhlas,těch otazníků je tam poměrně dost.Lea už tam měla být,místo marných pokusů s Luckou. 🙁

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *