Home > Doporučujeme > 10 biatlonistů, kteří skončili příliš brzo

10 biatlonistů, kteří skončili příliš brzo

Gabriela Koukalová

V prosinci 2018 ukončil kariéru Anton Šipulin, v květnu 2019 Gabriela Koukalová a Laura Dahlmeierová. Všechny tři spojuje, že do sportovního důchodu odešli v poměrně brzkém věku. Pojďme si připomenout i další úspěšné biatlonisty, kteří skončili příliš brzo.

1) Gabriela Koukalová

Mezi elitou strávila jen pět kompletních sezón, přesto se Gabriela Koukalová stala nejúspěšnější českou biatlonistkou všech dob. Na olympiádě v Soči získala tři medaile, za ročník 2015/16 brala velký křišťálový glóbus a na Mistrovství světa v roce 2017 se konečně dočkala individuálního zlata. V další sezóně už ale kvůli zdravotním problémům nezávodila a letos ve 29 letech definitivně ukončila kariéru.

2) Magdalena Neunerová

Dvakrát se stala olympijskou vítězkou, dvanáctkrát mistryní světa a třikrát zvedla nad hlavu velký křišťálový glóbus. Už na začátku sezónu 2011/12 ale tehdy čtyřiadvacetiletá Magdalena Neunerová oznámila, že jde o její poslední ročník. Němka toužila po normálním životě.

3) Laura Dahlmeierová

Laura Dahlmeierová skoro okopírovala příběh své krajanky Neunerové. I ona vyhrála, co se dalo: Sedmkrát uspěla na mistrovství světa, dvakrát na olympiádě a doma má také velký křišťálový glóbus. Kariéru ukončila po sezóně 2018/19. Ve 25 letech.

Laura Dahlmeierová
Foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Slavík)

4) Jevgenij Usťugov

Bylo velkým překvapením, když Jevgenij Usťugov po sezóně 2013/14 ve 28 letech oznámil konec kariéry. Nedávno vyšlo najevo, že jeho jméno je mezi podezřelými z dopingu, což by mohl být důvod brzkého konce. V ohrožení je tak jeho olympijské zlato z hromadného startu ve Vancouveru, které by mohlo připadnout Martinu Fourcadovi.

5) Anton Šipulin

Byl hlavním vyzyvatelem Martina Fourcada, ale jeho kariéra skončila poměrně smutně. Anton Šipulin je sice olympijským vítězem i mistrem světa, ale individuálního zlata se nedočkal. Stejně tak stanul těsně pod vrcholem v celkovém hodnocení Světového poháru. Letos v 31 letech oznámil konec kariéry kvůli zdravotním problémům i znechucení z dopingové kauzy ruského biatlonu. Nyní je poslancem Státní dumy za Putinovo Jednotné Rusko.

Anton Šipulin
Foto: Anton Šipulin (Autor: Petr Slavík)

6) Vincent Jay

Na olympiádu do Vancouveru v roce 2010 přijížděl Vincent Jay až jako francouzská čtyřka, ale odjížděl jako zlatý medailista ze sprintu a bronzový medailista ze stíhačky. Na tyto úspěchy už ale nenavázal a v prosinci 2012 kvůli špatným výsledkům oznámil konec kariéry. Tehdy mu bylo 27 let.

7) Marie-Laure Brunetová

Je jí teprve 30 let, ale už 6 let nezávodí. Francouzka Marie-Laure Brunetová byla především oporou štafet, se kterými získala na velkých akcích 8 medailí. Sama se dočkala olympijského bronzu ze stíhačky ve Vancouveru. O čtyři roky později v Soči ale vyvrcholily její vleklé zdravotní problémy kolapsem během štafety a se sportem byl konec.

8) Helena Ekholmová

Helena Ekholmová ukončila svou kariéru stejně jako Magdalena Neunerová po sezóně 2011/12. Ve 27 letech už nenacházela motivaci, byť jí stále chyběla olympijská medaile. Švédka se během své krátké kariéry stihla třikrát stát mistryní světa a jednou celkovou vítězkou Světového poháru.

9) Jean-Philippe Le Guellec

Na začátku sezóny 2012/13 v Östersundu vyhrál Jean-Philippe Le Guellec jako první Kanaďan závod Světového poháru. Tehdy mu bylo 27 let a do konce jeho kariéry zbývalo něco málo přes rok. Dopředu totiž avizoval, že po olympiádě v Soči skončí a založí rodinu. Rozlučka se mu povedla stylově. Ve sprintu skončil pátý, jen čtyři sekund za bronzovým Jaroslavem Soukupem.

10) Frank Ullrich

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let patřil Frank Ullrich k nejlepším biatlonistům světa. Reprezentant NDR získal na světových šampionátech od roku 1978 do roku 1983 9 zlatých medailí z 15 možných. Sportovní kariéru ukončil ve 26 letech pod vlivem smrti manželky. Poté slavil řadu úspěchů jako trenér NDR a později sjednoceného Německa.

Hlavní foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)

2 thoughts on “10 biatlonistů, kteří skončili příliš brzo

  1. Světový – a zejména český!!) – biatlon by měl Gabriele Soukalové neustále děkovat a nejlépe i posílat nějaké procento (či aspoň promile) z případných zisků, protože to byla ona, kdo k biatlonu přitáhl fůry diváků, kteří o tomto sportu do té doby nikdy ani neslyšeli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *